שנת 2012 שמחה לכולם (שימו לב לתוכניות משרד התחבורה…)

החל מה- 1 בינואר 2012 תתחיל המשטרה, בשיתוף פעולה עם משרד התחבורה שזמם והעביר סט של פקודות וחוקים דרקוניים חדשים בסיועה של הכנסת, לאכוף בצורה מחמירה מספר עבירות תנועה. צרפו לזה את מחלבת הכספים הנקראת "פרוייקט א-3", וקיבלתם שנה שתהפוך את חייהם של הנהגים, של כולנו, למחורבנים הרבה יותר.

קופת המדינה המתדלדלת כתוצאה מתשלומים המועברים לגורמים הסטנדרטיים – משרד הביטחון, ישיבות וכוללים, תשלומי ביטוח לאומי למובטלים מרצון ולמשפחות שעושות ילדים כחלק מהתכנון הכלכלי שלהן במגזרים ספציפיים, להתיישבויות חוקיות ובלתי חוקיות בשטחים ועוד – הביאה את פרנסי האוצר לחפש, בשילוב עם פקידי משרד התחבורה, ערוצי הכנסה חדשים למדינה.

הקמת פרוייקט המצלמות הדיגיטאליות הגרנדיוזי של מל"מ-תים מהווה חלק נכבד מהגדלת הכנסה זו – עד כ- 400 מיליון ש"ח בשנה הכנסות רק ממצלמות אלה.

בנוסף, וזאת על מנת שלא להשאיר אף נהג פטור מתשלומי "מיסים" אלה, תתחיל המשטרה לאכוף בצורה קפדנית עבירות מהירות ותתחיל לעשות זאת מרף הרבה יותר נמוך מאשר בעבר. אכיפת המהירות הדרקונית בסיוע אמצעים אלקטרוניים חדשים תיעשה גם ברמזורים, וכפי שדווח פה באתר בעבר, מצלמות המהירות מסוג גאטסו יאכפו לא רק את אי העצירה באור אדום, אלא גם מעבר הצומת במהירות הגבוהה מהמותר.

החלק המצמרר ביותר בשינוי המדיניות הממשלתית בנושא קשור דווקא לדרך היחידה שהיתה עד כה לאזרח להתגונן מפני אכיפה לא חוקית, באמצעים לא מכויילים, או בפני שוטרים שלא עשו את עבודתם כראוי (זוכרים את מקרה הנהג שצילם שוטר בזמן שנתן לו דו"ח על אי עצירה, לכאורה, בעצור זה רק מקרה אחד, תחשבו על כל אלה שלא היו מצויידים במצלמה ברכבם). תקנות חדשות שמתכוונת הכנסת להעביר יקבעו כי מעתה, נהגים שניתן להם דו"ח מסוג "ברירת משפט" המעוניינים להתמודד עם דו"ח שניתן להם לדעתם בצורה לא חוקית, והפונים לקבלת סעד משפטי, יחוייבו בקנס כפול באופן אוטומטי במידה והשופט יפסוק לרעתם. לטענת משרד התחבורה, שינוי זה יעזור להפחית את העומס המוטל על מערכת המשפט בעקבות עשרות אלפי בקשות להישפט שמגיעות למערכת מדי חודש. לאחר השינוי, כך חושבים בממשלה, יחשוב האזרח פעמיים בטרם יטרטר את המערכת המשפטית בניסיון מיותר לדחות את גזר הדין או להתחמק מתשלום הדו"ח בגלל סחבת משפטית. בפועל, לדעתי התוצאה תהיה פגיעה קשה מאוד בזכותו החוקית של אזרח לקבל סעד משפטי נגד מה שהוא רואה כדו"ח שגוי או לא חוקי. מכיוון שגם כך סיכוייו של אזרח שלא מסתייע בשירותיו של עו"ד יקר לזכות במערכה המשפטית נמוכים עקב הטייה מוכוונת של המערכת לטובת המשטרה, אזרחים רבים יפגעו קשות כתוצאה מתקנה זו.

לכתבות נוספות בנושא:

ynet ביצעתם עבירת תנועה חמורה? הקנס יוכפל – רכב
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4142835,00.html

ynet ענישה מחמירה בדרך: עברייני תנועה – לכלא – רכב
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4167512,00.html

לקראת האכיפה הדרקונית בכבישי ישראל: נהגים, כך תימנעו מנקודות ומדוחות תנועה באלפי שקלים – גלובס
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?fbdid=1000710979

7 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות