איך מתמודדים נגד מלכודת ממל"ז?

בהמשך לפוסט הזה, קבלו סיפור אמיתי:

אני על כביש שש צפונה, מיד אחרי מחלף נשרים. אני משייט להנאתי במהירות שהיא, איך נאמר, עלולה לסבך אותי. אני ברכב. ברכב מותקנים מספר אמצעי הגנה, כולל וולנטיין 1, צ'יטה C50 מעודכנת, ווייז (Waze) פועל על סמארטפון מסוג סאמסונג גלקסי, וזוג עיניים עם ראייה 6/6.

הערה: אחרי שקיבלתי כמה מסרים מצד כל מיני יפי נפש מתייפיפים, אני רוצה להבהיר בזאת שאני פושע, קרימינל, ואני בדרכי להסגיר את עצמי לתחנת המשטרה הקרובה. כן, כנראה נסעתי במהירות האיומה של 111 קמ"ש, ועל כך אני, כנראה, צריך לקבל עונש איום ונורא. עכשיו מרוצים? הלאה, אפשר להתקדם?

בתמונה: צ'יטה C50 (מצד ימין מעל ללחצן המצוקה), וולנטיין 1 (בחלקה העליון של השמשה), ווייז (בצד שמאל של השמשה)

מכשיר הצ'יטה מכוון להתריע משהו כמו 400 מטר לפני במהירות חוקית, כ- 600 מטר לפני במהירות על-חוקית.

בדרך כלל, אני נוטה להסתכל מדי כמה שניות על המסך של ווייז. אני רואה שהוא מציג לי אייקון של שוטר, ועוד אחד אחרי זה. בנתיים דממה.

בתגובה, וכהכנה לשוטר שאולי נמצא שם ואולי לא, אני מאט מעט, יורד למהירות "סבירה" לכביש 6.

לפתע ווייז (דווקא ווייז) אומר "שוטר לפניך", ואיך שהוא מסיים לומר את זה, הוולנטיין מצפצף לי במשך כ- 2 שניות על התראת לייזר. השוטר שהסתתר בניידת לזר עלי ולקח לו בדיוק 2 שניות והחליט שאני לא מטרה "ראוייה". זה משך הזמן שהוולנטיין צפצף.

הערה: חשוב להכיר את יכולות אמצעי האכיפה. ממל"ז נועל על מטרתו בשניות ספורות, לעיתים פחות משתים. אם שוטר נעל ולכד אותך, הוא יעצור אותך, וזה יקח לו בדיוק 2 שניות להחליט אם אתה צריך להיעצר או לא, ואז יש לו עוד כמה שניות לזרוק את הממל"ז לרכב, ולצאת החוצה לאמצע הכביש ולסמן לך לעצור בצד.

בתמונה: לכידת מהירות הרכב באמצעות ממל"ז

מכשיר הצ'יטה היה דומם. הוא לא הכיר את המלכודת הזו (למרות שהוא כן מתריע על מלכודת אחרת כ- 500 מטר בהמשך צפונה).

ראיתי את הניידת מאוחר מדי. השוטר העמיד את הרכב מסוג סקודה מסומנת כך שהרכב הסתתר מאחורי מעקה ההפרדה, על אי התנועה המצוייר מיד אחרי ההשתלבות של אלה שמגיעים מ- 431 לכיוון כביש 6 צפונה. בנוסף, בגלל שהתעמקתי בווייז באותה נקודת זמן, כשהבחנתי בו זה היה מאוחר מדי.

מסקנות

דווקא וויז, זה שאני לא כל כך מסמפט, דווקא הוא נתן לי היום את היתרון הקטן, מדובר בשניות, לעומת האמצעים האחרים. אלמלא ווייז, כשהוולנטיין היה מצפצף ואילו הייתי על המהירות ה"רגילה" שלי, הייתי עכשיו מחפש עו"ד.

הוולנטיין לא כשל, הוא פשוט לא מספיק כנגד ממל"ז, בפני עצמו. לו הייתי מצוייד רק בוולנטיין, הייתי חוטף.

הצ'יטה כשלה במקרה הספציפי הזה. זו לא אשמתה, השוטר פשוט הגדיל ראש ופתח מלכודת במקום שלא היה מוכר קודם לכן. מיד לאחר מכן עידכנתי את היבואן, ואני מקווה שבעידכון הבא של בסיס הנתונים, המיקום הזה ישמר. לא הייתי מצוייד רק בצ'יטה, הייתי חוטף.

העיניים גם הן כשלו. לו הייתי מצוייד רק בעיניים, הייתי חוטף.

המסקנה ברורה – חובה להצטייד בחבילת הגנה משולבת. במקרה הספציפי הזה, כשמדובר בממל"ז, מאוד קשה להתמודד מולו (לא, לא הייתי בורח, כן, כן הייתי עוצר, ולא, לא הייתי מקפל מספר – ובכל מקרה הייתי ברכב ולא באופנוע…). כשמדובר באיומים אחרים כמו דבורה, ווייז וצ'יטה לא יעזרו בשיט, רק וולנטיין יגן עליך (ועוד מטווח של כ- 2, 2.5 ק"מ). כשמדובר במולטנובה קבועה ומולטנובה ניידת, וויז קצת יותר בעייתי בגלל אמינות הדיווחים, אבל וולנטיין יעזור מאוד בטווח של כ- 150 מטר לפני המצלמה. צ'יטה מן הסתם לא תהיה יעילה בכלל נגד מולטנובה ניידות, אלא אם מתייחסים להתראה כללית ולא ספציפית. כשמדובר בגאטסו – רק צ'יטה מעודכנת ו-ווייז יכולים לעזור. על העיניים אסור לסמוך, בכל מקרה, ובטח שבטח כשמדובר במהירויות גבוהות מאוד (ברכב עוד מילא, אבל על אופנוע קשה מאוד למקד את הראייה רחוק, בטווחים שבהם אתה צריך לזהות את האיומים).

אני רוצה לשמור על הרישיון שלי, וממליץ לכל אחד מכם לבחון היטב את ההשלכות של האכיפה הזו על הרישיון שלכם.

תוכלו לקרוא עוד על אמצעים אלה ואחרים כאן באתר:

בדיקת אמצעי גילוי מכמונות מהירות – וולנטיין 1 + צ’יטה C50 מול פספורט 9500i
http://www.mitsu.co.il/?p=1003

בדיקת אמצעי גילוי מכמונות מהירות סטאטיות – שלב א’
http://www.mitsu.co.il/?p=723

אין בכתבה זו משום המלצה או עידוד על נהיגה או רכיבה בניגוד לחוק. סעו בזהירות ובמהירות המותרת.

4 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות