הרשויות המקומיות זוכות ברשות להדפיס כסף?

מעיון בכתבה שפורסמה ע"י שחר הזלקורן ב- YNET עולה תמונה עגומה לפיה משרדי הממשלה ממשיכים לקדם הצעת חוק שתאפשר לרשויות המקומיות להציב ולהפעיל מצלמות אלקטרוניות שיאכפו עבירות תנועה. בשלב הראשון מדובר בעבירת תנועה אחת בלבד – נסיעה בניגוד לחוק בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית (נת"צ). הקנס בגין עבירה זו עומד כיום על 250 שקלים, אך במשרד התחבורה מנסים מזה תקופה ארוכה להשיג את אישור ועדת הכלכלה להכפילו ל-500 שקלים.

כל ההכנסות מהאכיפה האלקטרונית יועברו לקופת הרשויות, ולא לקופת המדינה. הצעת החוק הממשלתית תובא לאישור מליאת הכנסת בקריאה ראשונה מיד אחרי החגים, וצפויה לעבור ללא התנגדות משמעותית. לא מדובר בניסיון הראשון של משרדי ממשלה ליצירת מקורות הכנסה נוספים לרשויות, עשה זאת קודם לכן שר התחבורה באוגוסט 2012.

ynet העיריות זקוקות לממון? עבירות תנועה יספקו אותו – רכב
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4428443,00.html

ynet משתמשים בנת"צ? הרשות תאכוף, תגבה ותתעשר – רכב
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4400955,00.html

למרות שבתחילה תתאפשר כאמור אכיפה של עבירת נסיעה אסורה בנת"צים בלבד, בדברי ההסבר של הצעת החוק הממשלתית מופיע רמז ברור באשר לעתיד האכיפה ברשויות המקומיות. באחד הסעיפים נקבע כי הצילומים שיפיקו אותן מצלמות אכיפה יהוו "ראיה קבילה לגבי הנתונים, אם הם מופיעים – ובהם מהירות נסיעתו של הרכב".

אם עד כה התמידה המשטרה בטענתה כאילו היא עצמה איננה מרוויחה דבר מהצבת מצלמות הגאטסו, וכי הכנסות המדינה ממצלמות אלה בסך של מאות מיליוני שקלים בשנה לא חוזרות אליה, הרי שכעת התמונה כאמור עגומה שבעתיים, שכן המדינה מודה בפה מלא כי הכספים שייגבו מהציבור יעברו אל קופתן הרעבה תמיד של אותן רשויות ציבוריות, מה שכמובן יוביל מיידית לאינפלציה של מצלמות ומכמונות בתחומי אותן רשויות מקומיות, בהתאם לגישה הצפוייה של "וכל המרבה הרי זה משובח". אין להעלות על הדעת שרשות מקומית שתקבל פרס מהמדינה בצורה של מכונה להדפסת כסף תוותר על פרס זה בקלות.

מסתבר שמה שבאנגליה, ארה"ב וצרפת למדו מזמן – אצלנו רק מתחילים לגלות. בעוד שבמדינות מתוקנות הוכח קשר ישיר בין מיקומן של המכמונות ומצלמות האכיפה לבין רצונן של אותן רשויות שבתחומן הן הוצבו לגרוף לכיסן עוד ועוד כספים, הרי שבישראל שיטת הקומבינה רק יוצאת לדרך.

(קרדיט לתמונה: שימי בר)

פוסט זה פורסם בקטגוריה מצלמות נת"צ, משטרה, עם התגיות , , מאת Mitsu. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

אודות Mitsu

מיצו הוא שם העט בו אני מוכר בקהילת רוכבי הדו"ג, אבל שמי האמיתי הוא דניאל פטרי. אופנועים הם התשוקה שלי, ואם זה היה תלוי בי, הייתי מתעסק רק בהם. למזלי (או שלא) יש לי בחיים הרבה עניינים אחרים שדורשים את תשומת ליבי, בעיקר עבודה ומשפחה, כך שאני לא מצליח להתעסק עם מה שאני באמת אוהב כל היום. היתרון בכך הוא בעובדה שבכל פעם שאני עולה על אופנוע, אני חוזר ומתלהב. אתם יכולים למצוא אותי פה, אבל מכיוון שאני אוהב לכתוב כשעולה בי המוזה (בעיקר כשמעצבנים אותי, אבל לא רק), אז יוצא שאני גם כותב המון במקומות נוספים כמו פורום 8 של תפוז, פולגז, דוג"רי וכמובן פייסבוק. כתבות שאני כתבתי פורסמו בעבר במגוון מדיות כמו YNET, גלובס, מוטו, אוטו ועוד. בכל הקשור לנושאים המופיעים באתר זה ניתן ליצור איתי קשר דרך הקישור המופיע בראש כל דף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *