יש גאטסו ויש "לא גאטסו"

לאחרונה החלו במשטרה לצבוע סתם דחלילים ועמדות עתיקות בכתום "גאטסו" חדש, כדי לבלבל את האוייב. עדיין ניתן בנקל להבחין בהבדלים בין השניים. במאמר זה אסכם את ההבדלים הקלים לזיהוי כך שכל אדם שרואה מצלמה שנראית לו חדשה יוכל בנקל להחליט אם מדובר בעמדת גאטסו חדשה, או שמא מדובר בדחליל ישן צבוע בכתום חדש.

במידה ואכן מדובר במצלמת גאטסו חדשה שלא מופיעה בבסיס הנתונים או במפת הפריסה הארצית – אנא שלחו לי הודעה ולאחר בדיקה אצרף אותה.

שווה גם לקרוא את המאמר הזה: איך יודעים אם מצלמת גאטסו פעילה או לא?

רשימת ההבדלים בין גאטסו ל"לא גאטסו" (על משקל "לא הונדה"):

עמוד הגאטסו תמיד בעל פרופיל מלבני (צד אחד מעט עבה יותר מהצד השני), קו אחיד ורציף, ללא הבדלי עובי או צורה לכל אורכו מהקרקע ועד קרוב לראש עמדת המצלמה. קצת לפני החיבור לתיבה בחלקו העליון העמוד מסתיים במעין צורת פירמידה, כשממנו יוצא צינור עגול אל תוך גוף ראש המצלמה.

אצל האחרות יש לעיתים עמודים עגולים, לעיתים מרובעים עם בסיס עבה מחובר בפירמידה לעמוד בחלקו התחתון.

גובה עמוד הגאטסו תמיד 4 מטר.

gatso-post-1

אצל האחרות לעיתים מדובר בעמודים נמוכים משמעותית. הנה לדוגמה:

fake-camera-6

החיבור לקרקע של עמדת גאטסו נעשה באמצעות 4 ברגים חזקים לתוך בסיס בטון (בחלק גדול מהמקרים, אם כי יש עמדות שבהן נדמה כאילו המצלמה "נשתלה" באדמה). ליד העמדה יש לרוב (פרט לדחלילים) גם ארון חשמל, אם כי ארון זה עשוי להסתתר ולא יהיה תמיד קל למצוא אותו.

gatso-ground-fix

ראש המצלמה של גאטסו תמיד מלבני מאורך בעל צורה מאוד אופיינית, עם מעין "מצחיה" קטנה בחלקו הקדמי (איפה שיש את פתחי העדשה והמבזק). אין לקופסה שום פתחי איוורור. על גג התיבה ניתן לעיתים להבחין באנטנה סלולארית (אם המצלמה פעילה, אם כי לעיתים האנטנה נמצאת מאחורה ובכמה מקרים יש גם אנטנה ממש גדולה המחוברת לעמוד בגלל בעיות קליטה סלולרית באזור). בנוסף, לעיתים רואים על גג התיבה מעין וו תליה כתום (לא תמיד).

להזכירכם – לא כל מצלמה כתומה היא גאטסו, ולא כל מצלמה אפורה איננה גאטסו. זהירות.

gatso-head-orange gatso-head-gray

אצל האחרות הקופסה הרבה יותר ריבועית, לעיתים רואים שהיא ישנה ומקומטת, לעיתים יש פתחי איוורור, לעיתים רואים מנעול פרסה של רב בריח בחלקה האחורי.

הנה למשל:

fake-gatso-1

ועוד דוגמה:

fake-gatso-3

עיני העדשה והמבזק בגאטסו הן תמיד מרובעות. בצידי הפתחים ומעליהם יש מעין סוכך שמש/גשם קטן, אבל מה שמאפיין את הכל זו צורה ריבועית ברורה.

לפעמים העיניים נראות "סתומות". זה בגלל שכרגע אין מצלמה בתוך בית המצלמה.

gatso-kvish-805-8

לרוב, עינית המבזק אופיינית מאוד (אם כי גם למצלמות הרמזור הישנות יש מבזק דומה, רק שאצלן הפתח הוא עגול ובגאטסו – מרובע):

gatso-visible-light-flash

לפעמים העין של המבזק נראית שונה. זה בגלל שיש לה פילטר אינפרא-אדום (בעיקר במצלמות דו-כיווניות):

gatso-infra-red-flash

אצל האחרות הפתחים הם עגולים בגדלים שונים, ואותם סוככים קטנים נראים כמו הסוככים של רמזורים להולכי רגל.

לדוגמה:

fake-gatso-2

פסי ההפעלה של עמדות של מצלמות גאטסו שאינן דחלילים (ויש כמה כאלה מעטות כמו למשל על כביש 40 צפונה מבית קמה לפני תחנת הדלק של פז, או על כביש 3 מזרחה מבית סילבר) הם בצורת חריצים (לולאות) על הכביש כמה מטרים לאחר עמדת המצלמה. החריצים נראים לעין, ואם מסתכלים היטב רואים גם לאן אותם הכבלים הולכים (מכסה שנראה כמו מכסה ביוב מבטון בעל צורה עגולה).

לולאות גאטסו בצומת:

gatso-red-light-speed-loops-lines

לולאות גאטסו בכביש בינעירוני:

gatso-front-nearside

פתח כניסת הכבלים:

gatso-kvish-3-tzurim-6

לאחרות לרוב אין שום חריצים על הכביש, פרט לכאלה שהיו מותקנות בתור מצלמות רמזור עתיקות, אבל מי שמבין יכול להבחין בהבדלים.

הצבע של מצלמות הגאטסו זהה. כתום אופייני.

שימו לב שישנן עדיין מספר עמדות גאטסו שצבועות באפור.

אצל האחרות לפעמים עושים שימוש בצבע דומה, אבל בחלקן (בעיקר אלה הנמצאות בתוך הערים) ממש רואים צביעה חובבנית ועלובה, כתמי צבע על המדרכה או אי התנועה, או גוונים שונים.

צביעה עלובה של דחליל:

fake-camera-3

בהצלחה ולא לשכוח לדווח על כל מצלמה חדשה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה גאטסו, מכמונות מהירות, משטרה, עם התגיות , , , מאת Mitsu. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

אודות Mitsu

מיצו הוא שם העט בו אני מוכר בקהילת רוכבי הדו"ג, אבל שמי האמיתי הוא דניאל פטרי. אופנועים הם התשוקה שלי, ואם זה היה תלוי בי, הייתי מתעסק רק בהם. למזלי (או שלא) יש לי בחיים הרבה עניינים אחרים שדורשים את תשומת ליבי, בעיקר עבודה ומשפחה, כך שאני לא מצליח להתעסק עם מה שאני באמת אוהב כל היום. היתרון בכך הוא בעובדה שבכל פעם שאני עולה על אופנוע, אני חוזר ומתלהב. אתם יכולים למצוא אותי פה, אבל מכיוון שאני אוהב לכתוב כשעולה בי המוזה (בעיקר כשמעצבנים אותי, אבל לא רק), אז יוצא שאני גם כותב המון במקומות נוספים כמו פורום 8 של תפוז, פולגז, דוג"רי וכמובן פייסבוק. כתבות שאני כתבתי פורסמו בעבר במגוון מדיות כמו YNET, גלובס, מוטו, אוטו ועוד. בכל הקשור לנושאים המופיעים באתר זה ניתן ליצור איתי קשר דרך הקישור המופיע בראש כל דף.

14 תגובות בנושא “יש גאטסו ויש "לא גאטסו"

 1. תודה על הכתבה הברורה והאינפורמטיבית.
  לדעתי, כדאי להוסיף גם תמונות של הלא-גאטסו, להשוואה.

 2. היי,
  1. האם אין יותר מצלמות ישנות פעילות?
  2. בוודאות רק הגאטסו פעילות? לא מדבר על מד ליזר ידני..
  3. האם מצלמות צומת מצלמות אופנוע העומד על הלולאה הראשונה [מעבר חציה וכו']
  4. מה מנגנון ההפעלה מחפש בעצם?

 3. התחקיר של TheCar מראה את התייחסות הממשל.. הכתבה השביעית בסדרה מביאה את תגובת הרשות הלאומית לבטיחות, תגובת המשטרה בפרקים שלפני.. לא ייאמן : http://goo.gl/VEz6k8

 4. דורון – תשובות:
  1. מצלמות "ישנות" כללו את עמודי המולטנובה. זה מה שהיה (אני בכוונה לא מכליל מצלמות אור אדום ישנות, אין התייחסות אליהן בכלל, מי שעובר באדום – שיזמברו אותו).
  כל עמדות המולטנובה הישנות אינן יותר. נאדה.
  2. כשמדובר בעמדות נייחות – כן. בוודאות (ראה ההתייחסות הקודמת למצלמות אור אדום ישנות). יחד עם זאת חובה לזכור שלמשטרה יש גם אמצעי מדידה אחרים כמו הדבורה, הממל"ז, וניידות המולטנובה (עם המספר השמוט). ראה כאן: http://www.mitsu.co.il/?p=3206 וגם כאן: http://www.mitsu.co.il/?p=1451
  3. לא על הלולאה הראשונה, אבל אם תיגע בשניה – כן. ראה כאן: http://www.mitsu.co.il/?p=3304
  4. הכל כבר נכתב על מנגנון ההפעלה. ראה כאן: http://www.mitsu.co.il/?p=737

 5. מיצו עפ"י תגובתך אני מסיק שהמצלמות רמזור הישנות אינן מולונטובה אך לפי הכתבה על סוגי אמצעי האכיפה מצלמת הרמזור משוייכת לקטגוריה של מולוטובה f6 קבועה.
  בכל מקרה רציתי רק לשאול לגהי המצלמות הישנות הלחו אם הן פעילות כיוון שראיתי שהן נצבעו לאחרונה .
  שוב אני מדבר על המצלמות רמזור הישנות האם הן פעילות?

 6. צח – מצלמות הרמזור הישנות ממש לא שייכות לקטגוריית המולטנובה… איפה זה כתוב (אם כן, אני מיד אתקן את זה).
  לגבי העובדה שהתחילו לצבוע אותן בכתום – פה: http://www.mitsu.co.il/?p=3994
  לגבי השאלה האם הן פועלות או לא – שאלה טובה. בעיקרון ההנחה היא שהן לא פעילות כיוון שהן עושות שימוש בפילם. אבל מצד שני מדי פעם אנשים אומרים לי שהם ראו "פלאשים" ממצלמות כאלה, אז לך תדע, אולי פתאום חזר מלאי הפילמים במשטרה? מצד שלישי – בין אם הן פעילות ובין אם לא, מצלמות רמזור "דור ישן" (דהיינו "לא גאטסו") הן מצלמות רמזור נטו, ללא אכיפת מהירות. לפיכך, אם הן פעילות או לא זה לא משנה לעניין אכיפת המהירות כי אני חושב שיש הסכמה גורפת מקיר לקיר שבאדום לא עוברים, נקודה. מי שעבר באדום – שיזמברו אותו.

 7. שאלה:

  מתי יתבעו את משרד התחבורע בשימוש לא חוקי של רמזורים המתחלפים לאור אדום ללא הבהוב אור ירוק, אלא קפיצת אור כתום מייד ואז אדום.

  זה גורם לתאונות במיוחד עם אופנועים בגלל בלימת חירום וכבר היו דברים מעולם עם כותב השורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *