האם מצלמת רמזור מצלמת בכתום?

זו שאלה שאני מקבל מקוראי בתדירות גבוהה, וכיוון שכך החלטתי לכתוב מאמר פשוט על העניין כדי להסביר אותו אחת ולתמיד.

מצלמות הגאטסו המותקנות בישראל בצמתים ובקטעי כביש ישרים מופעלות ע"י פסי הפעלה ("לולאות") המוטמנות בתוך אספלט הכביש, ונראות כחריצים מלבניים נראים לעין. על כל נתיב יש שתי לולאות כאלה. כתבתי המון על כך באתר, אין טעם לחזור, אבל לטובת אלה שמגיעים לכאן בפעם הראשונה אמליץ להתחיל לקרוא כאן:

מצלמות המהירות החדשות של גאטסו – כל מה שרציתם לדעת

gatso-red-light-speed-loops-lines

כשהמצלמה מוצבת בצומת, יש לה שני תפקידים: צילום עבירות אור אדום, וצילום עבירות מהירות. כל מצלמת צומת יכולה לעבוד במוד כפול.

לפיכך, התשובה לשאלה מתחלקת לשתיים, ותלוייה בסוג המצלמה ובדרך שבה הצומת נחצה: כן ולא.

אסביר.

לא

בגלל שלולאות ההפעלה נמצאות באזור קו הצומת הדמיוני (בערך באזור שבו מעבר החציה מסתיים בצידו הקרוב למרכז הצומת), הרי שכל עוד הרכב עוד לא "דרך" על אותן לולאות, אין המצלמה "יודעת" על קיומו. לעומת זאת, מרגע ש"דרך" על הלולאה הראשונה, המצלמה "נדרכת" ומוכנה לקבל אינפוט מהלולאה השניה שנמצאת במרחק של כמטר ממנה לכיוון מרכז הצומת.

היה והרכב עצר, ולא "דרך" על הלולאה השניה (למשל בגלישה איטית לתוך הצומת), אז המצלמה לא "יודעת" שהרכב נמצא בתנועה. לכן אין שום תמונה.

היה ורכב כן "דרך" גם על הלולאה השניה, אז המצלמה מודעת לכך שהוא בעצם עבר את קו הצומת, ועכשיו השאלה נשאלת איזה אור קיים ברמזור המתאים לכיוון הנסיעה (וכיוון הצילום של המצלמה) באותו שבריר שניה.

היה והאור האדום דולק ברמזור המתאים, המצלמה תפיק תמונה באותה שניה, ועוד אחת בהפרש קטן מהקודמת. בתמונה יצויין מספר הרכב, כיוון הנסיעה, מספר הנתיב בו הוא נסע (מתוך עד 4 אפשריים), תאריך ושעה, מהירותו של הרכב, וציון הזמן שהאור האדום היה דולק ברמזור בזמן ביצוע העבירה. השוטרים במרכז השליטה בהר חוצבים בירושלים ימשכו מן המצלמה את התמונה באמצעות הרשת הסלולרית, ויפיקו ממנה דו"ח.

לדוגמא:

gatso-red-light-stop-line-text

אבל כיוון שרק אור אדום יוצר טריגר להפעלת המצלמה, אז התשובה היא לא. רכב שחוצה את קו הצומת ב"כתום" (תבדקו, אין באמת צבע כתום ברמזור, זה צהוב…) לא יצולם, גם אם האור האדום נדלק שניה אחרי חציית הרכב את קו הלולאות.

אלא אם… המשיכו לקרוא.

כן

מכיוון שהמצלמות המוצבות בצומת עובדות במוד כפול, מהירותו של כל רכב שחוצה את הצומת נמדדת, ואם המהירות גבוהה מהמותר על פי חוק, המצלמה תפיק תמונה אחת. גם בתמונה הזו  יצויין מספר הרכב, כיוון הנסיעה, מספר הנתיב בו הוא נסע, תאריך ושעה, מהירותו של הרכב, והאם האדום היה דולק ברמזור בזמן ביצוע העבירה.

מכיוון שעבירת המהירות שהמצלמה מצלמת איננה תלוייה בשאלה האם האור האדום היה דולק או לא ברמזור באותה שניה, ומכיוון שהרכב יכול היה לחצות את קו הלולאות בצומת בכל אור (ירוק, ירוק מהבהב, צהוב, אדום, אדום וצהוב ביחד), הוא יצולם בכל מקרה. גם כאן, השוטרים ימשכו את התמונה מהמצלמה, ומכיוון שהעבירה שתועדה בה היא עבירת מהירות, הם יפיקו דו"ח מתאים.

לדוגמה:

לכן התשובה היא כן, אם עברת על המהירות המותרת.

שווה להזכיר שרובם המכריע של הדו"חות המופקים ע"י המצלמות הללו הם דו"חות מהירות. רק כ- 10% הם דו"חות על אור אדום. המספרים הללו משקפים בצורה נאמנה את המציאות על כבישי המדינה. בעוד שכמעט ואין חולק על החומרה של מעבר צומת באור אדום, ובעוד שקיים קונצנזוס מקיר לקיר בנוגע לעובדה שעבירות אלה צריכות להיאכף בחומרה, הרי שכמות העבירות הללו היא יחסית זניחה. 

כרגיל אסיים בתזכורת:

מפת מצלמות גאטסו בישראל

רשימת מיקומי מצלמות גאטסו

ראו הוזהרתם.

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה גאטסו, משטרה, עם התגיות , , מאת Mitsu. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

אודות Mitsu

מיצו הוא שם העט בו אני מוכר בקהילת רוכבי הדו"ג, אבל שמי האמיתי הוא דניאל פטרי. אופנועים הם התשוקה שלי, ואם זה היה תלוי בי, הייתי מתעסק רק בהם. למזלי (או שלא) יש לי בחיים הרבה עניינים אחרים שדורשים את תשומת ליבי, בעיקר עבודה ומשפחה, כך שאני לא מצליח להתעסק עם מה שאני באמת אוהב כל היום. היתרון בכך הוא בעובדה שבכל פעם שאני עולה על אופנוע, אני חוזר ומתלהב. אתם יכולים למצוא אותי פה, אבל מכיוון שאני אוהב לכתוב כשעולה בי המוזה (בעיקר כשמעצבנים אותי, אבל לא רק), אז יוצא שאני גם כותב המון במקומות נוספים כמו פורום 8 של תפוז, פולגז, דוג"רי וכמובן פייסבוק. כתבות שאני כתבתי פורסמו בעבר במגוון מדיות כמו YNET, גלובס, מוטו, אוטו ועוד. בכל הקשור לנושאים המופיעים באתר זה ניתן ליצור איתי קשר דרך הקישור המופיע בראש כל דף.

14 תגובות בנושא “האם מצלמת רמזור מצלמת בכתום?

 1. כתבת כאן אחלה הסבר וזה טוב לדעת ולהכיר את הנושא, אבל בנוגע ל-"כתבתי המון על כך באתר, אין טעם לחזור". מקובל והגיוני, אבל בכל זאת יש אנשים (כמוני לדוגמה) שלא מכירים את כל מה שכתבת בעבר וכן רוצים להבין בדיוק על מה אתה מדבר.
  אם האתר הזה לא מיועד רק לותיקים שבו, אלא גם לחדשים, תפרגן לנו בקישור לאותה כתבה שבה כתבת על הנושא ואז באמת אין טעם לחזור כי הנה, זה כתוב בקישור הזה (-הכנס לינק כאן-).

  (התגובה הנ"ל מתייחסת לכל פוסט שתכתוב – זה לא היחיד שבו הזכרת דברים שכביכול ידועים לכולם, אבל הם לא באמת ידועים לחדשים שבנינו)

 2. עידו – צודק, אפשר לעשות את זה ולרוב אכן מצורפים לינקים כאלה. עם זאת יש לאתר מנוע חיפוש לא רע, וחלוקה לפי נושאים, ואני די בטוח שמי שבאמת ירצה לקרוא יעשה זאת. בנוסף, מכיוון שאוסף המאמרים רק הולך ותופח, זה בלתי מעשי לצפות שבכל מאמר חדש יהיו הפניות לכל המאמרים הקודמים בסדרה, או בכלל. ספציפית – אוסיף את הלינק למאמר הזה ולכן אני מודה לך על ההארה/הערה.

 3. הי מיצו, נראה לי שאתה מומחה לעניין מצלמות כביש אז אולי תוכל לעזור לנו. ב-17/02/2015 אשתי נסעה במכוניתה בצומת הרחובות בגין – ברקת בחולון. מולה נסע רכב אחר שפנה שמאלה. כלי הרכב התנגשו בצומת. הוזמנה משטרה. עתה אשתי קיבלה הזמנה לבית משפט לתעבורה, היא מואשמת בחציית צומת באור אדום, גרימת תאונה וכו' וכו'. כתב האישום מבוסס על עדויות של עדים. אשתי משוכנעת שהיא נסעה באור ירוק אבל אין לה עדים.
  בצומת זה יש מצלמה. האם זה יכול לעזור לנו? לקחנו עורכת דין מומחית שגובה שכ"ט בהתאם אבל היא לא בדקה דבר לגבי המצלמה.

  תודה רבה

 4. היי גבי,

  האם המצלמה שנמצאת שם היתה בכיוון נסיעתה של אשתך? דהיינו, לו באמת עברה באדום, האם היתה חוטפת דו"ח מאותה מצלמה? אם כן, ואם המצלמה היתה מבצעית באותה עת, יש לכם אולי סיכוי לטעון שעצם העובדה שלא צולמה משמעותו כי לא חצתה את הצומת באור אדום. שווה לבדוק.

  אגב, מחקתי את מספר הטלפון שלך, לא טוב שיסתובב ככה באתר שאותו רואים אלפי אנשים מדי יום…

 5. מצלמת רמזור מופעלת רק לקיוון
  בהם יש פסים ?
  עם באתי מימן היעדין
  מצלמת

 6. היי מיצו רציתי לדעת אם המצלמת רמזור שיש בצומת נחשון בכביש 44 עובדת?! ואם זה לשתי הכיוונים

 7. שלום לך,
  תודה על ההסבר המפורט.
  האם הכוונה גם למצלמות על העמודים הכתומים בתוך העיר?
  ניכנסתי לצומת באור כתום והייתה שם מצלמה ואני קצת חושש…

 8. אלון – יש כמה סוגי "עמודים כתומים". יש את הגאטסו ש- 99% מהן כתומות, ומתוך כ- 165 עמדות בערך 100 הן עמדות פעילות. יש את המצלמות הישנות, מבוססות פילם, שכבר אינן מבצעיות ואינן פעילות מזה שנים. ויש את הדחלילים שנראים כמו המצלמות הישנות. בין שלושת אלה יש הבדלים ויזואלים ברורים. השאלה היא מה היה במקרה שלך.

 9. האם ידוע לך אם יש מצלמת אור אדום בצומת מגידו? ראיתי מצלמה כתומה בצומת .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *