הו החלמאות הישראלית – 8 ספרות בלוחיות הרישוי לכלי רכב החל מ- 2017

מכירת כלי רכב חדשים בישראל נעשית בקצב שרק הולך ומתגבר (מידי שנה מתווספים למרשם כלי הרכב בישראל בין 230 ל- 250 אלף כלי רכב חדשים, אם לא יותר), והגידול במספרים אלה מאלץ את משרד התחבורה לפתור בעיה אקוטית שעומדת על פתחו – מאגר מספרי הרישוי עומד לאזול.

קצת היסטוריה: כשמספר כלי הרכב בישראל היה מועט, היו מספרי הרישוי של כלי הרכב בארץ בני 3 עד 5 ספרות, והלוחיות היו כתומות, לא צהובות כמו היום. נוהל זה התקיים עד שנת 1961. משנה זו ואילך, החל משרד הרישוי להנפיק מספרי הרישוי בנות 6 ספרות, והתהליך המשיך עד 1980. משנת זו ואילך, החל המשרד להנפיק לוחיות רישוי בנות 7 ספרות. בהתחלה, שתי הספרות האחרונות במספר הרישוי ציינו את שנת היצור של הרכב (88 היתה עבור מודל 88), אבל בשנת 1990 נוהל זה בוטל, וללוחית הרישוי נוספה שם המדינה באגלית ובצבע כחול (IL), כנהוג באירופה. במשך כ- 10 שנים התקיים נוהל נוסף בו שתי הספרות האחרונות נקבעו ע"י יבואן הרכב (למשל – 04 היתה עבור פיאט, פיז'ו, סיטרואן ורנו), אבל בשנת 2000 גם שיטה זו בוטלה, וכיום מספרי הרישוי מוקצים על פי סדר עולה.

הנה תמונה של לוחית בת 5 ספרות שמצאתי איפושהו ברשת:

license-plate-5

בהקשר זה, בדק המדען הראשי של משרד התחבורה ומצא כי בקצב הגידול הנוכחי ייגמרו המספרים הריאליים הזמינים ללוחיות רישוי בתוך פחות מ- 4 שנים (ידיעות ראשונות על כך הופיעו בתקשורת בינואר 2013, מאז עברו כבר 3 שנים אבל מספרי הרכב עדיין לא נגמרו). בין היתר, סיבה אחת לכך היא העובדה שהקצאת המספרים אינה ליניארית, ויש להסיר מהרשימה את מהמספרים שהונפקו בשנות ה- 80 בהן שתי הספרות האחרונות ציינו את שנת הדגם.

יש בעיה, חייבים למצוא פתרון. בלשכת המדען הראשי ישבו, חקרו ובדקו, וחיפשו שיטה שתאפשר למשרד התחבורה להגדיל את מאגר מספרי הרישוי. האם לדעתכם המוחות המבריקים של המשרד היו צריכים להמציא את הגלגל מחדש? האם הם היו צריכים למצוא איזו תיאוריית קוואנטים חדשה? האם היו צריכים לגלות יסוד כימי חדש?

חלילה. כל מה שהיו צריכים לעשות הוא להסתכל מסביב.

כיצד נוהגים להקצות מספרי רישוי במדינות אחרות בעולם? השיטה שונה ממדינה למדינה, אם כי באיחוד האירופאי נוהגים בשיטה אחת אחידה (שיטה זו אינה תקפה למדינות שאינן חלק מהאיחוד, למרות שהן חלק מיבשת אירופה – כמו למשל שוויץ). לפי שיטה זו, חלק מהלוחית משמש לזיהוי עיר המקור, חלק אחר הוא מספר רנדומלי, ובכל מקרה יש שימוש באותיות ה- ABC (בתעתיק אנגלי או מקומי, תלוי במדינה).

למשל:

code-legend

בארצות אחרות, כמו למשל בארה"ב, ישנן מדינות (כמו למשל דלוור ו-רוד איילנד) שבהן יש מספר רכבים יחסית קטן, ולכן הן עושות שימוש ב- 6 ספרות רגילות. אבל ברוב המדינות יש שימוש בקומבינציה של 3 אותיות ABC + 3 ספרות, בשילוב כזה או אחר. ישנן מספר מדינות בהן יש יותר רכבים מאחרות (כמו בקליפורניה, מישיגן, ניו-יורק ואחרות), ולכן שם יש שימוש בקומבינציה של 7 תווים בסה"כ.

לדוגמה, לוחית של מדינת ניו-יורק:

us-license-plate

אם אנחנו כבר מדברים על מספרים, אז ראוי לציין שקומבינציה של 6 ספרות נותנת כ- 1 מיליון אפשרויות – בפועל מעט פחות מכיוון שאנחנו מניחים שישנן סדרות של מספרים שלא אפשריות ללוחית רישוי, למשל כל סדרה המתחילה ב- 0.

קומבינציה של 7 ספרות נותנת כ- 10 מיליון אפשרויות – וגם כאן אנחנו פוסלים סדרות מסויימות.

קומבינציה של 6 תווי ABC נותנת 26 בחזקת 6 אפשרויות (26 אותיות באלפבית הלועזי בתעתיק אנגלית/אמריקאית), בערך 308 מיליון אפשרויות. אבל מכיוון שסביר להניח שנשמיט מספר תווים שעלולים להטעות את המערכת – כמו למשל האותיות i ו- L שניתן להתבלבל ביניהן, האות o (מבלבלת עם הספרה 0), ולכן בפועל ככל הנראה מספר האפשרויות הריאלי יקטן לכ- 183 מיליון.

לעומת זאת, אם בוחרים בקומבינציה של 3 תווי ABC ו- 3 ספרות נקבל מעט פחות אפשרויות, קצת יותר מ- 176 מיליון, וגם כאן אם נשמיט תווים שעלולים לבלבל עם ספרות, עדיין נישאר עם כ- 121 מיליון אפשרויות.

נחזור לסיפור המקורי שלנו. אם כן, בחנו בלשכת המדען הראשי של משרד התחבורה מספר פתרונות לבעיה, כמו למשל מעבר למספר שמורכב מאותיות וספרות, כפי שמקובל באירופה למשל. אולם בסופו של דבר הוחלט כי ישראל תאמץ את השיטה של מעבר ללוחיות רישוי בנות 8 ספרות, בכל כלי הרכב החדשים שיעלו לכביש החל מ- 2017, במקום 7 ספרות כיום.

license-plate-8

שימוש ב- 8 ספרות יתן לנו בערך 100 מיליון אפשרויות – גם כאן יש להחסיר מספר סדרות פסולות, אבל עדיין הכמות גדולה ומספיקה להנפיק מספרי רישוי חדשים, לדברי המשרד, ללא קושי ב- 50 השנים הקרובות, בתנאי שמספר כלי הרכב הנכנסים לא יחרוג מעבר ל- 230 אלף יחידות בשנה.

מסתבר שהסבת לוחיות הרישוי בישראל היא פרויקט לא פשוט בכלל. למעשה, לטענת משרד התחבורה מדובר בפרוייקט המיחשוב השני בגודלו מאז פרוייקט "באג 2000" מתחילת העשור הקודם. מדוע? תחשבו על זה. להסבת לוחיות רישוי יש השלכות על שורה ארוכה של גורמים, ביניהם משרדי ממשלה, משטרה, צה"ל, רשויות מקומיות, חברות ביטוח, בנקים, חברות ליסינג, יבואני רכב, סוכנים, איגוד המוסכים, חברות הובלה והסעה, חברות המנהלות צי רכב, כביש 6, הנתיב המהיר, מנהרות הכרמל, חניונים ממוחשבים ועוד ועוד. עיקר העלויות בפרוייקט יהיו קשורות לביצוע שינויים במערכות המידע, שכיום מבוססות על מספרי רישוי בני 7 ספרות.

אבל רגע! לכאורה, פתרון העושה שימוש בקומבינציית תווי ABC (או אפילו אבג) + תווים מספריים תתן יותר אפשרויות, ותאפשר גידול עתידי גדול יותר במספר מספרי הרישוי. אז מדוע בחרו במשרד התחבורה דווקא בפתרון שלא תואם את התקן האירופאי שאליו אנחנו כל כך מנסים להידמות (חברות ב- OECD היא דוגמה אחת לכך)? מדוע לנסות להמציא את הגלגל מחדש במקום לקחת תקן קיים, עובד, פועל, עם מערכות מדף שניתן להתאים לשוק הישראלי כבר היום?

התשובה מטופשת למדי, אבל בישראל, כמו בישראל, תסמכו על קברניטי המדינה שימצאו את הקומבינה הטובה ביותר עבורם.

מכיוון שעלות הפרוייקט כבר נאמדת בסכומי כסף גדולים מאוד, העריכו במשרד התחבורה שניתן להוזיל אותו ולו במעט, אם במהלך הפרוייקט לא יצטרכו להחליף גם את כל המסופים, הטרמינלים, המקלדות הספרתיות וממשקי ההתחברות שבהם מקישים את מספרי הרישוי – למקלדות בעלות תווי ABC או אבג במקום מקלדות ספרתיות בלבד. דהיינו, נשלם ממילא על עלות ההסבה, אבל לפחות לא תצטרכו לרכוש ציוד קצה חדש, ותוכלו להשתמש במקשי הקלט הקיימים במערכות שכבר יש לכם.

גאוני? חלמאי? אני מהמר על האפשרות השניה.

חברת מוסט מקבוצת מלם-תים זכתה במכרז להסבת מספרי הרישוי. ואני שואל – מי יגזור את הקופון של פרוייקט ההמשך – שממילא יגיע – להסבת מספרי הרישוי מ- 8 ספרות לקומבינציה של ספרות ותווי ABC, מה שהיה צריך לעשות כבר מעכשיו.

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה דברים מעצבנים, דעות אישיות, עם התגיות , , מאת Mitsu. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

אודות Mitsu

מיצו הוא שם העט בו אני מוכר בקהילת רוכבי הדו"ג, אבל שמי האמיתי הוא דניאל פטרי. אופנועים הם התשוקה שלי, ואם זה היה תלוי בי, הייתי מתעסק רק בהם. למזלי (או שלא) יש לי בחיים הרבה עניינים אחרים שדורשים את תשומת ליבי, בעיקר עבודה ומשפחה, כך שאני לא מצליח להתעסק עם מה שאני באמת אוהב כל היום. היתרון בכך הוא בעובדה שבכל פעם שאני עולה על אופנוע, אני חוזר ומתלהב. אתם יכולים למצוא אותי פה, אבל מכיוון שאני אוהב לכתוב כשעולה בי המוזה (בעיקר כשמעצבנים אותי, אבל לא רק), אז יוצא שאני גם כותב המון במקומות נוספים כמו פורום 8 של תפוז, פולגז, דוג"רי וכמובן פייסבוק. כתבות שאני כתבתי פורסמו בעבר במגוון מדיות כמו YNET, גלובס, מוטו, אוטו ועוד. בכל הקשור לנושאים המופיעים באתר זה ניתן ליצור איתי קשר דרך הקישור המופיע בראש כל דף.

12 תגובות בנושא “הו החלמאות הישראלית – 8 ספרות בלוחיות הרישוי לכלי רכב החל מ- 2017

 1. אני רוצה להציע פרשנות אחרת שמצדיקה הוספת ספרה במקום מעבר לאותיות. אנחנו חיים עם שפה נדירה שבכלל נמצאת מחוץ לטבלת האסקיי ושילוב אותיות ומספרים יוצר בעיית כיווניות. מצד שני, שימוש באותיות לטיניות הוא לא אינטואיטיבי להרבה מיושבי הארץ. הוספת ספרה היא פשרה סבירה בעיניי לבעיות שהצבתי כאן.

 2. איך שהתחלתי לקרוא את הכתבה ישר קפץ לי האותיות עם מספרים. בכל מדינה נורמלית. חבל שלא יודעים כאן ללמוד מהחכמים מאיתנו שעשו זאת מזמן.

 3. חוץ מהבעיה עם אותיות בעברית בלוחית זיהוי (אין הרבה בעולם שמכירים את השפה המוזרה שלנו), ואותיות ABC לא בטוח שתמיד מוכרות ע"י הרבה מיושבי הארץ

  הסבת שדה מספר רכב בDB ממספרים בלבד למספרים ואותיות כנראה תעלה הרבה יותר מהוספת ספרה אחת או שתיים.

 4. חנן כהן – בין כה וכה בהמשך יגמרו גם המספרים עם 8 ספרות, וכך נאלץ לעלות הלאה והלאה ל9 ואפילו 10 ספרות (כמובן בעתיד הרחוק). שילוב אותיות עבריות הוא אינטואטיבי אבל לא פרקטי ולכן לא ימוממש. אם כך נשארנו רק עם האופציות להוסיף אותיות לטיניות. אני חולק עליך ששימוש באותיות לטיניות הוא אינו אינטואטיבי. כמובן שזה לא עברית, אבל רוב מוחלט מהאוכלוסייה נגעה באנגלית ומכירה תווים כאלו או אחרים. אין צורך לדעת מעבר לתווים בודדים שכל אחד השתמש בהן במהלך חייו (טיול לחול,אתר אינטרנט, שמות אפליקציות וכולי)
  שמוליק – זה בדיוק העניין. עלות הוספת שדות חדשים תייקר הרבה יותר את ההחלפה מאשר להוסיף ספרה.

  הייתי קורא למקרה הזה לשים פלסטר על מה שצריך ניתוח.
  הבעיה – מספרי רכב אוזלים
  התיקון – קצר טווח – הוספת ספרה. ארוך טווח – שינוי השיטה לאותיות לטיניות
  חסרונות בהוספת ספרה – יאלץ החלפה בכל מקרה בשנים הבאות (פתרון קצר), יתרונות – האופציה הכי זולה
  חסרונות הוספת אותיות – מייקר את ההחלפה פי כמה, נדרשים סכומי כסף גדולים שיכולים להשפיע על דעת הציבור בנוגע לעניין, יתרונות – מטפל בבעיה מהיסוד

  ומה הוחלט.. אנחנו יודעים

 5. הפתרון האמיתי הוא תחבורה ציבורית נורמלית!! היא תוריד משמעותית את מספר כלי הרכב החדשים שנקנים וככה לא נצטרך לדבר על בעיות כאלה

 6. אני בכלל חושב שהלוחיות הישראליות נורא מכוערות וצריך לעצב אותן מחדש

 7. אני חושב שבמקביל לזה שרכבים חדשים עולים לכביש, הרבה גם יורדים, אז למה לא להשתמש במספר של רכב שכבר מושבת?!

 8. היי,

  בגדול אתה צודק – אבל יש לקחת בחשבון גורמים שמיוחדים פה לארץ –
  א. ספרות בלטינית – קצת בעייתי בישראל, כי יש הרבה אנשים שלא דוברים את השפות האלו. ( תאר לך ילד בבית ספר שצריך להתרגל לכל הספרות האלו? או אדם שלא דובר אנגלית – ויש כאלה. )
  ב. ספרות עבריות – בעיה קשה כי אנשים זרים לא יידעו לזהות מספר רכב בארץ. נניח, תאונה בין נהג תייר לאזרח ישראלי "דיס איז לייק אלף" …
  ג. התקן האירופי מותאם למערכת שונה – שם כל רכב רשום לפי מקום המגורים. במידה ואזרח עובר עיר הוא מחליף לוחית – כך שבפועל הלוחית הישנה כבר משומשת. בארץ המצב יותר קשה היות ואנשים לא גרים בהכרח איפה שהם נוהגים – ויותר מזה הרבה פעמים הרכבים רשומים על שם קרובי-משפחה. ברמת העיקורן זאת לא בעיה – אבל הקצאה כזאת לא תועיל בארץ.
  ד. רכש וציוד – נכון שניתקע עם הציוד הישן אבל רק תאר לך שתבוא לתחנת דלק ובמקום לוח מקשים קטן תהיה מולך מקלדת… שלא לדבר על הסבות של הרבה גורמים – מה אם חלילה יישכחו איזו הסבה ותהיה תקלה?

  נכון, הרבה ספרות זה מעצבן אבל בגדול אין ברירה.

 9. אתב מתבכיין על שטויות.
  אין סיבה שנשתמש באותיות באנגלית. ברוסיה נשתמשים בקירילית, במדינות ערה בערבית וכו. מספר רישוי מייצג מדינה ועל כן חובה להשתמש בעברית מבחינתי. אבל עברית היא שפה לא מוכרת מספיק, בכיתוב הפוך ממספרים ועם בעיות בעולם המחשבים.
  הוספת ספרה זה עניין נורא פשוט כמו שציינו פה רבים. אם זה מחזיק לחמישים שנה זה די והותר. עוד חמישים או אפילו שלושים שנה העולם יהיה ככ שונה שמספרי רישוי אולי יהיו ברקוד בכלל.

  חסכון כספי וטכני שווה את זה. נקודה. דוגמת תחנת הדלק שנתן פה מישהו היא מצוינת. להחליף את כל המערכות בתחנות? זה מטורף. וזה רק טיפה בים מכמות השינויים שצריך לעשות.
  הטענות שלך ושל תומכיך מגוכחות ומראות סתם בורות ושנאת המדינה "המטופשת". גם באירופה ובארהב עושים שטויות אתה יודע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *