על איזה גלאי מכמונות מהירות אני ממליץ?

כאחד שעוסק בתחום כבר למעלה מ- 15 שנה זו שאלה ששואלים אותי בתדירות גבוהה, ולכן החלטתי לייצר מהתשובה שלי פוסט נפרד. מקווה שהוא יעזור לכם בקבלת ההחלטה לגבי גלאי המכמונות המומלץ. אם אתם רוצים, אתם יכולים לדלג ישירות לתחתית הדף ולקרוא את ההמלצות שלי.

חשוב לומר: הדרך הכי טובה להימנע מדו”ח מהירות היא לנסוע על פי המהירות המותרת בחוק. אין במאמר זה משום עידוד לביצוע דבר עבירה. סעו בזהירות.

אז בואו נתחיל:

כדי להחליט בצורה טובה על איזה גלאי מכמונות אנחנו מוכנים לסמוך שיגן על הרישיון שלנו, עלינו קודם לדעת מה כל מכשיר יכול לעשות, וגם כמובן מה הוא לא יכול לעשות. לכן אנחנו צריכים להכיר את האיומים העומדים מולנו:

ממל”ז LTI 20-20

הממל”ז הינו מכשיר ידני נישא הנמצא בשימוש בכל רחבי הארץ גם בידי שוטרים בתוך ניידות, וגם כאלה הנוסעים באופנועים משטרתיים.

השוטר המפעיל את הממל”ז יכול לשבת בתוך ניידת (גלוייה או סמוייה) עם דלת נהג פתוחה, להישען על אופנוע משטרתי (גלוי או סמוי), או להסתתר מאחורי מכשולים אחרים. לעיתים רחוקות יש מלכודות ממל”ז של מספר שוטרים, בהן אחד השוטרים נמצא ביציאה של מחלף (או אפילו על גשר), והאחר נמצא בהיכון לעצור את הרכב שנתפס.

ברוב המוחלט של המקרים הלזירה תתבצע מקדימה לעבר חזית הרכב. אבל מוכרים לי גם מקרים שבהם בוצעה לזירה מאחור.

לעיתים במבצעים מתוקשרים היטב מציבים שוטרים על גשרים והם לוזרים מלמעלה על התנועה שחולפת בכביש. שיטה זו היא בעייתית מאוד, וסביר להניח שבעזרת עו”ד טוב ניתן להפיל תיק שבו בוצעה אכיפה בצורה הזו.

השוטר המפעיל את הממל”ז חייב להיות סטאטי במיקומו, דהיינו לא תוך כדי נסיעה.

ישנן מגבלות לתפעול הממל”ז, כשהעיקרית ביניהן הוא טווח ההפעלה – עד 400 מטר בתנאי אור יום (ללא גשם או ערפל), ועד 300 מטר בלילה בכביש מואר (כל זאת ללא חצובה).

הממל”ז דורש עצירה של הרכב/אופנוע שנתפס, אינו כולל מצלמה, ומחייב קשר עין בין השוטר שביצע את המדידה לרכב הנמדד עד לרגע שבו הוא נעצר על ידי השוטר. רק השוטר שמדד את המהירות בפועל רשאי למלא את הדו”ח.

בהקשר לממל”ז חשוב לומר:

 1. השוטר צריך לכוון את הנקודה (הנראית בתמונה למטה) לעבר חזית הרכב, אזור מספר הרישוי. כיוון שמדובר בקרן לייזר שאיננה מתפזרת על פני שטח רחב, במידה והוא מכוון בצורה מדוייקת ממרחק המוגדר בהוראות ההפעלה של הממל”ז (לא יותר מ- 400 מטר בתנאי אור יום) – הגלאי שמותקן בתוך הרכב עלול כלל לא לזהות את קרן הלייזר. לכן, יתכן מצב שהגלאי, גם אם הוא המשוכלל ביותר, לא יצליח להתריע בזמן בפני הלזירה, כיוון שהגלאי מותקן לרוב בחלק העליון של החלון, ליד המראה. לכן, רצוי להתקין את הגלאי בחלקו התחתון של החלון כך שיהיה כמה שיותר קרוב לחזית הרכב מבחינת גובה ההתקנה שלו.
 2. הממל”ז הוא מכשיר יעיל מאוד. לשוטר המפעיל את הממל”ז לוקח כ- 2-3 שניות לנעול על מטרתו. זאת אומרת שגלאי המכמונות חייב להתריע בצורה הכי מהירה שאפשר על הלזירה, כיוון שכל שניה קובעת.
 3. יחד עם זאת, כיוון שרובנו לא ניחן באינסטינקטים של טייסי קרב, וגם אם כן סביר להניח שרובנו לא נוסעים עם רגל בהיכון מעל דוושת הבלם – גם שתי השניות האלה לא יספיקו עבורנו לבלום למהירות חוקית. לכן ברוב המקרים ההתראה שנקבל על הממל”ז תהיה בבחינת מאוחר מדי ומעט מדי.
 4. הסיכוי היחיד שיש לנהג לקבל התראה בזמן בפני לזירה וגם להצליח להאט – בזמן – הוא אך ורק אם השוטר “דולף” ויורה את הממל”ז לכיוונים שונים. לדוגמה, השוטר מכוון את הממל”ז על רכב שנמצא בנתיב השמאלי (כמו למשל הרכב השחור בתמונה למטה), אבל הוא לוחץ על ההדק לפני שהוא מכוון על הרכב, וכך הרכב שנמצא בימני (לדוגמה הרכב המסחרי הלבן הקטן בתמונה מטה) עשוי לקבל התראת לזירה אם יש לו גלאי איכותי ברכב. במקרה זה, הרכב השני יוכל להאט מספיק לפני שהשוטר עובר ללזור עליו, כך שלמעשה הגלאי הציל אותו. אבל אל תבנו על זה.
 5. שיבוש לזירה היא פעולה לא חוקית, ונהג/רוכב שייתפס בעודו משבש באופן אקטיבי את הלזירה עלול להיכנס לצרות לא פשוטות. כנ”ל לגבי הסתרת לוחיות רישוי, קיפול מספרים, שימוש במדבקות, תרסיסים או לוחיות מתחלפות. אנחנו לא נדון בשיטות אלה באתר הזה, ותגובות המכילות מידע בנושא יימחקו לאלתר.

דבורה MPH Industries Bee III

הדבורה מותקנת באופן קבוע בתוך ניידת משטרה. המכמונת הזו נמצאת בשימוש בעיקר בכבישי הצפון והדרום. אמנם ניתן לעיתים להבחין בניידות גלויות וסמויות עם דבורה מורכבת על הגגון גם בכבישי המרכז, אבל עצם הפעלת הדבורה דורשת קטעי כביש שבהם אין תנועה עמוסה, ולכן כמעט ואין הפעלת דבורה בכבישי המרכז בשעות היום.

השוטר המפעיל את הדבורה יושב בתוך ניידת (גלוייה או סמוייה), ובוחר באיזו מהאנטנות להשתמש (קדמית לתנועה מקדימה, אחורית לתנועה מאחורה). השימוש בדבורה יכול להיות גם תוך כדי תנועה, וגם בעת עמידה במקום סטאטי.

ישנן מגבלות לתפעול הדבורה, כשהעיקרית ביניהן הוא טווח ההפעלה – עד 1200 מטר (גם באור יום וגם בלילה), כשחייב להיות מרחק של לפחות 50 מטר בין רכבים הנמצאים בתנועה באותו קטע כביש (מה שהופך אותה ליעילה במיוחד בכבישים שוממים יחסית, וללא יעילה בכבישי המרכז העמוסים בדרך כלל).

הפעלת הדבורה דורשת עצירה של הרכב/אופנוע שנתפס, היא איננה כוללת מצלמה, ומחייבת קשר עין בין השוטר שביצע את המדידה לרכב הנמדד עד לרגע שבו הוא נעצר על ידי השוטר. רק השוטר שמדד את המהירות בפועל רשאי למלא את הדו”ח.

גאטסו Gatsometer BV GS11

מצלמה קבועה המותקנת על עמודים, בצבע אפור (בתמונה מטה) או כתום (רוב העמדות כיום). נסקרה בהרחבה באתר, נמצאת בפריסה ארצית (מפה אינטראקטיבית מעודכנת) וכוללת מצלמות צומת (מהירות ואור אדום), מצלמות כביש רגילות (מהירות), ומצלמות נתיבי תחבורה ציבורית (שעלולות ביום מן הימים לשמש גם כמכמונות מהירות). כולל מצלמה מובנית, ולכן אינו דורש עצירה של הרכב/אופנוע. דו”ח נשלח בדואר.

הערה: מכמונת המולטנובה 6F יצאה משירות לכן אין יותר התייחסות אליה.

גילוי נאות: יבואן הפספורט בישראל משתמש בבסיס הנתונים שלי על מנת לסמן את נקודות הגאטסו בישראל. בסיס נתונים זה מכיל את כל המצלמות, כולל אלה של הנת”צים, ומעודכן מול היבואן פעם בחודש. אני גם מהווה את אחד התורמים העיקריים לבסיס הנתונים של איירואד/צ’יטה, וכן לאפליקציית ווייז.

בואו נמשיך. מהם הגלאים המובילים העומדים לרשותנו?

וולנטיין 1

גלאי ה- Valentine 1 הוא מכשיר ותיק למדי שנחשב במשך שנים ארוכות כמלך הגלאים. הוולנטיין זוכה לעידכוני גירסה מדי כמה זמן (אם כי עידכון הגירסה דורש משלוח וקבלה של המכשיר דרך מישהו שנמצא בארה”ב כיוון שהיצרן אינו שולח ארצה). הוולנטיין בנוי בצורה איכותית מאוד ומחזיק יפה גם בחום של ישראל.

המכשיר מגיע עם ערכת חיבור ניידת לרכב (שקע מצית) וכן עם ערכת חיבור קבועה.

יתרונות:

הוולנטיין מצוייד בצמד אנטנות לקליטה מעולה מקדימה וגם מאחורה (והוא היחיד שבנוי כך!). כמו כן, הוא מצוייד בצמד עיניות לקליטת לייזר, מה שהופך אותו לגלאי מעולה, עם טווח הפעלה מצויין. כתוצאה מכך, הוולנטיין הוא הגלאי היחיד מציג לנהג את הכיוון ממנו מגיע האיום (מקדימה, מאחורה, מהצדדים), וכן את מספר האיומים (שימושי בעיקר בחו”ל) ואת עצמת האיום (ככל שחזקה יותר, כך האיום קרוב יותר).

הוולנטיין 1 נחשב כמכשיר הטוב ביותר נגד דבורה, והוא מספק התראה ארוכת טווח ונאותה למלכודות אלה (עד מעל 2 ק”מ בתנאים אופטימליים).

הוולנטיין רגיש מאוד ללייזר (זהו יתרון, אבל גם חיסרון כפי שמיד נראה).

הוולנטיין ניתן להגדרה (תכנות) ע”י הנהג ללא שימוש במחשב.

בנוסף, קיים מודול BT המאפשר חיבור למכשיר אנדרואיד לשליטה מעט טובה יותר על הגדרות המכשיר.

בדגמים החדשים של הגלאי יש מודול ESP המאפשר שליטה וחיבור להתקנים עתידיים (עוד בהמשך).

חסרונות:

החיסרון המשמעותי ביותר של הוולנטיין 1, חיסרון שמבטל למעשה את כל יתרונותיו כגלאי מעולה, הוא העובדה שהוא רגיש מאוד ללייזר. תוצאת הלוואי של רגישות זו היא שהוולנטיין יתן הרבה מאוד התראות שווא לרכבים מסוג מזדה, וולבו ואחרים שבאים מולנו (לרכבים אלה יש גלאי אינפרא אדום המשולבים בחזית המיועדים לעזרה בבלימת הרכב במקרי חירום), וכן בעת מעבר בגייטים של כביש 6. בגלל אלפי התראות השווא הללו, נהג שעושה שימוש בוולנטיין 1 מפתח “עמידות” ומאבד את הרגישות שלו בפני התראות לייזר, מה שיגרום לו בוודאות של 100% לא לבלום בזמן בעת התראת ממל”ז אמיתית! 

בנוסף, בעלי רכבים מסוגים אלה יגלו שהם כמעט ולא יכולים להשתמש בוולנטיין 1 ברכב מכיוון שהוא כל הזמן יתריע להם בפני לייזר (כתוצאה מקרן האינפרא שהרכב שלהם עצמם מפיק).

הערה: קיים פתרון חלקי הדורש שימוש ברכיב שנמכר ע”י וולנטיין המאפשר סינון של התראות במהירות “עירונית”. אך זהו פתרון חלקי ולא יעיל. מצופה היה מחברה בסדר הגודל של וולנטיין לטפל בבעיה ולא להתעלם ממנה כפי שהם עושים כיום.

הערה נוספת: מודול ה- ESP לא יכול לסייע כלל למניעת התראות שווא של לייזר, כיוון שהוא קשור אך ורק למערכות בקרת תנועה שמשדרות על תדר K, תדר שכלל אינו נמצא בשימוש המשטרה בארץ (ולכן ממילא אנחנו מכבים אותו כי אין בו שום שימוש ושום צורך בישראל).

הפתרון היחיד לבעייה זו הוא לכבות לגמרי את גילוי הלייזר של הוולנטיין, ואז אנחנו למעשה מאבדים את היכולת להתגונן בפני ממל”ז.

חיסרון נוסף של גלאי הוולנטיין הוא שהוא בפני עצמו אינו יכול לעזור נגד מצלמות גאטסו כיוון שהוא אינו מכיל רכיב GPS, ולכן הוא מחייב אותנו להשתמש בשכבת הגנה נוספת מעבר לוולנטיין.

זבוב

גלאי הזבוב, עם השם המוזר, הוא מוצר חדש ומאוד מבטיח בשוק הגלאים. מדובר במוצר ישראלי מפיתוח מקומי ששואף לקחת את תחום הגלאים לשלב חדש.

הגלאי משלב 3 רכיבים: עיניות לגילוי לייזר, חיישן לגילוי דבורה, ואפליקציה המותקנת על המכשיר הסלולרי לטובת גילוי גאטסו וניהול הגלאי. למעשה, הוא עצמו אינו מכיל רכיב GPS, אבל הוא עושה שימוש בשירותי המיקום של הטלפון הסלולרי על מנת להתריע בפני מיקומי מצלמות גאטסו.

לזבוב יש יכולות דיווח קהילתיות (כמו ווייז) שמאפשרות לדווח על מלכודות משטרה, אם כי הוא פחות יעיל בגלל בסיס משתמשים קטן משמעותית מזה של ווייז.

יתרונות

בעל יכולות גילוי פנומנליות (לא פחות ולא יותר!) של לייזר (לא פחות מאלה של הוולנטיין), וזאת ללא כל התראות שווא כמו של הוולנטיין.

במידה ומתקינים סט חיישני לייזר מאחור, מסוגל לזהות לזירה אחורית בצורה מעולה, יותר טובה משל הוולנטיין (שמסוגל לעשות זאת אבל מעצם התקנתו בתוך תא הנוסעים, זווית הראייה שלו מוגבלת יותר מאשר חיישנים המותקנים בטמבון הרכב).

בעל יכולות גילוי דבורה מעולות, לא פחות מאלה של הוולנטיין.

מאוד פשוט לתפעול, ללא אופציות מסובכות להגדרה. מדליקים אפליקציה וזהו.

חסרונות

דורש התקנה קבועה ברכב.

לזבוב אין יכולת לציין את כיוון האיום, בניגוד לוולנטיין 1.

האפליקציה של הגלאי דורשת טלפון סלולרי וצריך לזכור להפעיל אותה, וכיוון שכך היא צורכת סוללה.

אסקורט פספורט מקס

גלאי ה- Escort Passport Max הינו מכשיר מעולה מתוצרת קנדה ובנוי בצורה איכותית, בעל טווחי גילוי מצויינים, ובעל יכולות GPS לטיפול במכמונות גאטסו. המקס זוכה באתרים רבים לתואר “הגלאי הטוב בעולם”. אך גם אם נבחר לקחת תואר זה בעירבון מוגבל, המקס עדיין מציג יכולות מעולות אל מול הוולנטיין 1 שפשוט כושל במבחן התוצאה היומיומי בגלל חוסר היכולת שלו להתמודד עם התראות השווא של הלייזר.

המכשיר מגיע עם ערכת חיבור ניידת לרכב (שקע מצית) אך ניתן לרכוש עבורו ערכת חיבור קבועה.

יתרונות:

נמצא באותה ליגה של הוולנטיין 1 מבחינת יכולות וטווח גילוי הדבורה.

המקס מגלה ממל”ז בצורה מצויינת, אבל בזכות פילטרים שמוטמעים בו הוא כמעט ואינו סובל מאותן התראות שווא של גלאי קרבה שמהן סובל הוולנטיין, וגם לא בעת מעבר בגייטים של כביש 6.

יתרון משמעותי של המקס הוא העובדה שהוא מכיל רכיב GPS שמזהה את מהירות הנסיעה, את הכיוון, והאם אנחנו מתקרבים למצלמה או לנקודת איום אחרת. אם בסיס הנתונים מעודכן, אז המקס מספק גם הגנה מעולה נגד גאטסו.

בנוסף, המקס מאפשר סימון נקודות אישיות (נקודות של מלכודות מהירות וכו’).

המקס יכול להנות מפיצ’רים נוספים הקשורים לרכיב ה- GPS. לדוגמה, Mute (השתקה) אוטומטית עבור מיקומים מסויימים שבהם אתה נוסע ותמיד מקבל התראת שווא.

ניתן במקס להציג על פני המסך את מהירות הנסיעה, ובמצב הגדרות מומחה הוא יודע גם להציג את התדר שבו האיום משדר – שימושי לאבחנה בין דבורה לבין איום סרק אחר.

בסיס הנתונים הנטען לתוכו מספק גם הגנה בעת נסיעה/רכיבה באירופה וארה”ב. בישראל, בסיס הנתונים כולל מצלמות גאטסו (מהירות, אור אדום + מהירות, נת”צ), וכן אוסף של כמה מאות נקודות שבהן ידוע על מיקומים פוטנציאליים של מלכודות מהירות (ממל”ז). בד”כ אני ממליץ לבטל את ההתראות הללו ולהישאר אך ורק עם התראות על מצלמות הגאטסו.

המקס ניתן להגדרה (תכנות) ע”י הנהג ללא שימוש במחשב.

חסרונות:

בהשוואה ל-וולנטיין 1 ול-זבוב הוא מעט חלש יותר בגילוי דבורה.

מתיימר לזהות לזירה אחורית אבל עושה זאת בצורה מאוד מוגבלת אם בכלל. כיוון שאין לו אנטנה אחורית, הוא מוגבל ביכולות הזיהוי האחוריות שלו, ואין לו יכולת לציין את כיוון האיום, בניגוד לוולנטיין 1.

תדירות עידכוני הנתונים היא פעם אחת בחודש, והיא דורשת חיבור למחשב עם חיבור לאינטרנט והפעלה של תוכנת עידכון. רק מכשירים שנרכשו בישראל ע”י היבואן זכאים לעידכון בסיס נתונים.

אסקורט רדליין EX

גלאי ה- Escort RedLine EX הינו עוד מכשיר מעולה מתוצרת החברה הקנדית. גם הוא בנוי בצורה איכותית, בעל טווחי גילוי מצויינים, ובעל יכולות GPS לטיפול במכמונות גאטסו. הרדליין, כמו המקס, מציג יכולות מעולות אל מול הוולנטיין 1 שפשוט כושל במבחן התוצאה היומיומי בגלל חוסר היכולת שלו להתמודד עם התראות השווא של הלייזר.

המכשיר מגיע עם ערכת חיבור ניידת לרכב (שקע מצית) אך ניתן לרכוש עבורו ערכת חיבור קבועה.

יתרונות וחסרונות:

בדיוק כמו הפספורט מקס, לטוב ולרע.

איירואד קוואטרו

זהו גלאי טייוואני (עם איפיון ישראלי) עם יכולות גילוי טובות. במכשיר משולבת גם מצלמת דרך המתעדכת את הנסיעה.

המכשיר מגיע עם ערכת חיבור ניידת לרכב (שקע מצית) אך ניתן לרכוש עבורו ערכת חיבור קבועה.

יתרונות:

האיירואד מגלה דבורה וממל”ז בצורה טובה מאוד. בזכות פילטרים מתקדמים ללייזר יש לו הרבה פחות התראות שווא מאשר הוולנטיין.

בסיס הנתונים של האיירואד מכיל את כל המצלמות והאיומים בארץ (הוא עושה שימוש באותם נתונים כמו בצ’יטה). בסיס הנתונים כולל מצלמות גאטסו (מהירות, אור אדום + מהירות, נת”צ), וכן אוסף של כמה מאות נקודות שבהן ידוע על מיקומים פוטנציאליים של מלכודות מהירות (ממל”ז).

האיירואד ניתן להגדרה (תכנות) ע”י הנהג ללא שימוש במחשב.

בזכות המצלמה המובנית באיירואד הנהג יכול גם לצלם את מהלך הנסיעה.

עידכון בסיס הנתונים נעשה על ידי הכנסת כרטיס SD למכשיר, ואינו דורש חיבור המכשיר למחשב או לאינטרנט.

חסרונות:

מדובר במכשיר טייוואני עם איפיון ישראלי, לטוב ולרע.

המכשיר חסר אנטנה לקליטה אחורית.

בנוסף, בגלל היעדר עינית מלאה אחורית הוא פחות טוב בזיהוי איומי ממל”ז מאחורה.

יש דיווחים על מכשירים שמפסיקים לעבוד בגלל השמש הישראלית והחום ברכבים.

צ’יטה C550

מדובר במכשיר המבוסס על יכולות GPS, והוא אינו משמש כגלאי אקטיבי בפני עצמו, אלא רק כזה המבוסס על מיקום הרכב/אופנוע, מהירותו וכיוון הנסיעה שלו – אל מול בסיס נתונים המכיל איומים אזוריים.

המכשיר מגיע עם ערכת חיבור קבועה לרכב.

יתרונות:

מכשיר הצ’יטה מכסה אותנו היטב נגד גאטסו, מסמן לנו מיקומים של מלכודות מהירות ידועות, וכן מאפשר סימון נקודת איום אישיות. בסיס הנתונים כולל מצלמות גאטסו (מהירות, אור אדום + מהירות, נת”צ), וכן אוסף של כמה מאות נקודות שבהן ידוע על מיקומים פוטנציאליים של מלכודות מהירות (ממל”ז).

הצ’יטה ניתנת להגדרה חלקית ע”י הנהג ללא שימוש במחשב.

חסרונות:

הצ’יטה כאמור אינו באמת גלאי אקטיבי כמו הגלאים האחרים שצויינו, אלא משתמש בבסיס נתונים מבוסס GPS, ולכן הוא יודע רק מה שהוא יודע, ולא מה שנמצא באמת בשטח. כתוצאה מכך אנחנו נקבל התראות חוזרות ונשנות על נקודות שבהן תיתכן מכמונת או מלכודת מהירות, למרות שבפועל לא יהיה קיים שם שום איום. ולהיפך, אם ניידת החליטה להציב מארב במקום שאינו מופיע בבסיס הנתונים של הצ’יטה, לא נקבל כלל התראה.

דורש פירוק מהרכב וחיבור למחשב ולאינטרנט, והפעלת אפליקציה על מנת לעדכן אותו.

עם הזמן ועם המעבר לשימוש באפליקציות מבוססות סלולר וגלאים משולבים אחרים פוחת השימוש במכשיר הצ’יטה והפופולריות שלו נמצאת מזה שנים בירידה.

אפליקציית ווייז

Waze הינה אפליקציה שניתנת להורדה ולשימוש בחינם, והיא יכולה לעזור נגד מצלמות גאטסו וכן באופן חלקי, נגד מלכודות לייזר.

יתרונות:

חינמית ומתעדכנת באופן קבוע ללא צורך בפעולה מצידנו.

מצויינת נגד מצלמות גאטסו.

טובה נגד מלכודות משטרה אחרות כמו לייזר ודבורה, אבל רק בתנאי ומישהו סימן ודיווח עליהן קודם.

יכולה לעזור לנו גם בעת נהיגה/רכיבה בחו”ל (במדינות שבהן היא איננה אסורה – כמו צרפת או שוויץ).

חסרונות:

יודעת להגן עלינו אך ורק במידה ומישהו סימן את הניידת או המלכודת, והיא לא עברה למקום חדש. כלומר, אם עברנו שם ראשונים לפני שהתקבל דיווח – אכלנו אותה (ותמיד יהיה מישהו שיאכל אותה כיוון שהוא היה הראשון שעבר שם). במדינת ישראל סביר להניח שנקבל דיווחים בתדירות כמעט מיידית, אבל בנסיעה בכבישים יחסית שוממים או בשעות הלילה ישנו סיכון שניידת משטרה תעמוד בצד הדרך ואף אחד לא ידווח עליה במשך דקות ארוכות.

לא יודעת להגן עלינו מפני מכמונות דבורה במידה והן נמצאות בתנועה כיוון שאין לנו יכולת לדווח על משטרה הנמצאת בתנועה.

דורשת טלפון סלולרי פעיל, וכיוון שכך היא צורכת סוללה.

אפליקציית Radar Droid

זו אפליקציה שניתנת להורדה ולשימוש בחינם בדרסת Lite (קיימת גם גרסת Pro בתשלום), והיא יכולה לעזור נגד מצלמות גאטסו.

http://www.radardroid.com

האפליקציה מתעדכנת על ידי המשתמש (ולאחר מכן באופן אוטומטי) מול בסיס נתונים מקומי של כל מצלמות הגאטסו בישראל.

יתרונות

מצויינת כנגד מצלמות גאטסו.

בעת הנסיעה/רכיבה האפליקציה מספקת התראה קולית וויזואלית על קיומה של המצלמה, והיא עושה זאת בצורה יעילה למדי.

מתעדכנת אוטומטית.

האפליקציה צורכת פחות משאבים מ-ווייז, אם כי היא בעצמה איננה משמשת לניווט.

יכולה לעזור לנו גם בעת נהיגה/רכיבה בחו”ל (במדינות שבהן היא איננה אסורה – כמו צרפת או שוויץ).

חסרונות

גרסת ה- Pro עולה כמה שקלים (לדעתי – שווה את המחיר).

לא מסוגלת להגן עלינו מפני מכמונות לייזר או דבורה.

דורשת טלפון סלולרי פעיל, וכיוון שכך היא צורכת סוללה.

לסיכום

אני ממליץ להשתמש ב”חבילה משולבת” הכוללת אחת מהאופציות הבאות:

1. זבוב לטובת דבורה, ממל”ז וגאטסו

נכון לעכשיו זו האופציה המצויינת ביותר, והמכסה את הנהג בפני כל האיומים תוך כדי שימוש במכשיר אחד בלבד, אם כי כזו שדורשת התקנה קבועה ברכב.

 • גילוי דבורה: מצויין (10/10)
 • גילוי ממל”ז: מצויין (ללא התראות שווא) (10/10)
 • גילוי גאטסו: מצויין (תלוי בעידכון בסיסי נתונים באופן קבוע) (10/10)

2. וולנטיין לטובת דבורה + ווייז בסלולרי לטובת גאטסו וממל”ז

בקומבינציה זו אני ממליץ לשקול לבטל לחלוטין את גילוי הלייזר של הוולנטיין וזאת כדי למנוע את אלפי התראות השווא של הוולנטיין. אם תשכחו להפעיל ווייז בהתחלת הנסיעה, לא תהיו מוגנים בפני מצלמות גאטסו.

 • גילוי דבורה: מצויין (10/10)
 • גילוי ממל”ז: חלקי, תלוי בדיווחי ווייז (7/10) ואם אנחנו מדליקים לייזר בוולנטיין, הגילוי אמנם משתפר אבל הופך את החיים שלנו לבלתי נסבלים בגלל אלפי התראות שווא (1/10)
 • גילוי גאטסו: מצויין (ללא צורך בעידכון בסיסי נתונים אלא דורש הפעלת האפליקצייה בסלולרי) (10/10)

3. וולנטיין לטובת דבורה וממל”ז + צ’יטה לטובת גאטסו

בקומבינציה זו לא מומלץ לבטל את גילוי הלייזר בוולנטיין כיוון שהצ’יטה איננה יודעת בפועל מה מתרחש על הכביש, ולכן אנחנו תלויים בוולנטיין לטובת הגילוי הנכון. מצד שני, אלפי התראות השווא של הוולנטיין בכל הנוגע ללייזר יגרמו לנהג להתעלם מהן, ובהגיעו לרגע האמת הוא כלל לא ידע שמדובר בממל”ז אמיתי. אפשר להוסיף לקומבינה גם את ווייז, אבל אז זה מייתר לגמרי את השימוש בצ’יטה.

 • גילוי דבורה: מצויין (10/10)
 • גילוי ממל”ז: הגילוי עצמו מצויין (10/10), אבל בלית ברירה נצטרך לסבול בגלל אלפי התראות שווא של הוולנטיין מה שיהפוך את השימוש בו לבלתי נסבל ומוריד את הדירוג הכולל לגילוי ממל”ז (1/10)
 • גילוי גאטסו: מצויין (תלוי בעידכון בסיסי נתונים באופן קבוע) (10/10)

4. וולנטיין לטובת דבורה וממל”ז + רדאר דרוייד לטובת גאטסו.

גם כאן כמו באופציה הקודמת, בקומבינציה זו לא מומלץ לבטל את גילוי הלייזר בוולנטיין כיוון שאפליקציית רדאר דרוייד איננה יודעת בפועל מה מתרחש על הכביש, ולכן אנחנו תלויים בוולנטיין לטובת הגילוי הנכון. מצד שני, אלפי התראות השווא של הוולנטיין בכל הנוגע ללייזר יגרמו לנהג להתעלם מהן, ובהגיעו לרגע האמת הוא כלל לא ידע שמדובר בממל”ז אמיתי.

 • גילוי דבורה: מצויין (10/10)
 • גילוי ממל”ז: הגילוי עצמו מצויין (10/10), אבל בלית ברירה נצטרך לסבול בגלל אלפי התראות שווא של הוולנטיין מה שיהפוך את השימוש בו לבלתי נסבל ומוריד את הדירוג הכולל לגילוי ממל”ז (1/10)
 • גילוי גאטסו: מצויין (ללא צורך בעידכון בסיסי נתונים אלא דורש הפעלת האפליקצייה בסלולרי) (10/10)

5. אסקורט פספורט מקס או אסקורט רדליין EX לטובת דבורה, ממל”ז וגאטסו.

אופציה מצויינת המכסה את הנהג בפני כל האיומים תוך כדי שימוש במכשיר אחד בלבד. כמובן שניתן להוסיף גם את ווייז כאפליקציה התומכת בהתראות, כך שהנהג יוכל להוסיף התראות “חיות” נוספות מעבר לאלה המגיעות בבסיס הנתונים המובנה של הגלאי.

 • גילוי דבורה: מצויין (9/10), אם כי חסר ציון כיוון ומרחק כך שבסה”כ זה מוריד מעט את הדירוג (8/10)
 • גילוי ממל”ז: טוב (עם מעט מאוד התראות שווא) אם כי חסר גילוי אחורי (8/10)
 • גילוי גאטסו: מצויין (תלוי בעידכון בסיסי נתונים באופן קבוע) (9/10)

6. איירואד קוואטרו לטובת דבורה, ממל”ז וגאטסו.

אופציה מצויינת המכסה את הנהג בפני כל האיומים תוך כדי שימוש במכשיר אחד בלבד. כמובן שניתן להוסיף גם את ווייז כאפליקציה התומכת בהתראות, כך שהנהג יוכל להוסיף התראות “חיות” נוספות מעבר לאלה המגיעות בבסיס הנתונים המובנה של הגלאי.

 • גילוי דבורה: מצויין (9/10), אם כי חסר ציון כיוון ומרחק כך שבסה”כ זה מוריד מעט את הדירוג (8/10)
 • גילוי ממל”ז: טוב (עם מעט מאוד התראות שווא) אם כי חסר גילוי אחורי (8/10)
 • גילוי גאטסו: מצויין (תלוי בעידכון בסיסי נתונים באופן קבוע) (10/10)
 • בונוס: תיעוד הנסיעה בזכות המצלמה המובנית

סעו כחוק.

57 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות