זן ואומנות אחזקת האופנוע – או איך לעשות לעצמך חיים קלים

בשתי מילים: ספר מבאס. אדם מן היישוב היה עוד עלול לחשוב שיש לספר הזה קשר לאופנועים או לאחזקה שלהם. לא ממש – לא גיליתי על מה הספר בדיוק כי הפסקתי לקרוא אותו אחרי פרק או שניים שהיו גורמים גם לבוגרי האפוס “מלחמה ושלום” הידוע לשמצה להגיד: “וואו, זה משעמם!” התחלתי לקרוא אותו כי הייתי צריך קצת כיוון באחזקה של האופנוע, המשמש אותי ככלי תחבורה עיקרי.

לכל אופנוען אמורים להיות כישורי אחזקה בסיסיים כלשהם, כך היא דרך הטבע, ובארצנו הקטנה על אחת כמה וכמה: אופנוענים צריכים להיות בעלי תושייה וכישורים טכניים אם הם לא מעוניינים לשלם אלפי שקלים על אחזקת האופנוע כל שנה, כיוון שעלות הטיפולים והחלקים כל כך גבוהה.

אחד הדברים שהכי מבאסים (לפחות אותי) באופנוע, זה לשמן את השרשרת. לברי המזל יש ג’ק אמצע שמקל על המלאכה המבאסת, אבל שאר פשוטי העם צריכים לקמבן קומבינות שונות ומשונות: באחד האופנועים שלי השתמשתי בקרשים, חבל, חוסם עורקים ומקל קרטיב (תחשבו על זה קצת ותבינו איך) כדי לשמן את השרשרת. ישנן מגוון אסכולות לגבי מועדי שימון השרשרת – כל 1000 ק”מ, כל 500, פעם בשבוע, כשהשרשרת יבשה וכו’ וכו’. אבל על דבר אחד אין עוררין – שצריך לשמן. זה מאריך את חיי השרשרת, אבל כולם מתבאסים לעשות את זה, במיוחד באופנועים כבדים (במשקל).

הבייבי סטרום שלי לא קליל בכלל, והשתמשתי במגוון טכניקות – אבל בהיעדרו של ג’ק אמצע, כולן לקחו הרבה זמן וכולן היו לא יעילות. בשיטוטי ברשת בחיפוש אחר פתרון, מצאתי את ה- PackJack , מתקן פשוט מאוד המיועד להקל על מלאכת שימון השרשרת. ה- Pack Jack עובד על עיקרון פשוט מאוד של נעילה מכאנית, ונראה שהוא יציב מאוד ובטוח.

המתקן פשוט מאוד לשימוש: מציבים את האופנוע על משטח ישר, פותחים את ה- Pack Jack, ממקמים אותו מתחת לציר הגלגל האחורי, לוחצים קצת עם הרגל והגלגל האחורי מתרומם באוויר. מעבירים לניוטרל, ואפשר לשמן שרשרת בקלות ובזריזות. כדי להוריד את האופנוע, צריך לדחוף בעדינות מן הצד הפנימי (הרחק מן הגלגל האחורי) והאופנוע יורד חזרה אל הקרקע.

ההסבר נשמע מעט מסורבל, אבל התמונות ממחישות את עיקרון הפעולה הפשוט. ה- Pack Jack קטן וקל, ואפשר לאחסן אותו באופנוע או סתם בבית – הוא פשוט לא תופס מקום.

ה- Pack Jack עולה 35 דולרים, פלוס משלוח (15 דולרים לצפון אמריקה). הבחור שמייצר ומוכר את המוצר מאוד ידידותי ונעים למשתמש. אחי הביא לי את ה Pack Jack במזוודה, כך שלא שילמתי משלוח בינלאומי (אפשרי במייל).

יש  גם כמה הצעות לשיפור:

לא היו הוראות ברורות ומסודרות להרכבה. ההרכבה לא מסובכת בכלל, אבל למי שלא מורגל ואין לו ניסיון, יהיה קשה להרכיב. האום שסוגר על הבורג הוא אום רגיל ולי זה מפריע מאוד – אום ניילוק או שייבת נעילה הייתה מתאימה יותר. בהזדמנות הראשונה אקנה אום ניילוק ואחליף את זה המקורי. השקעה של שקל וחצי, אבל בשבילי זה שקט נפשי.

הגימור של המוצר טוב מאוד לטעמי, ואין בו חיפופים – מצד שני הוא מאוד פשוט ואין כל כך במה לפשל. אהבתי את כפתורי הפלסטיק שמכסים את הבורג ואת האום, בעיני זה מראה על השקעה ומחשבה על הלקוח.

ה- Pack Jack מיוצר בקנדה, ומרגיש איכותי מאוד ולא כמו איזה פריט סיני זול. השתמשתי בו כמה פעמים ואני מאוד מרוצה. חשבו לציין שאין לי קשר אישי או מסחרי עם היצרן (למרות שהוא בחור חביב מאוד) להלן הלינק: http://www.packjack.ca/index.php

עבורי המוצר הזה טוב מאוד, חוסך לי זמן ומאמץ, פתרון זול וקומפקטי. הוא מתאים למגוון רחב של אופנועים – ניתן להתאים את הגובה של ה’רגל’ לגובה הציר האחורי בעזרת הבורג.

ובקשר לזן – אני לא מטריד אותו והוא לא מטריד אותי.

3 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות