קטגוריה: מצלמות נת"צ

3 מצלמות גאטסו חדשות על כביש החוף

היום הותקנו 3 עמדות למצלמות גאטסו חדשות על כביש החוף (כביש מספר 2) לכיוון דרום.

לפי דובר משטרת התנועה, נכון לעכשיו הן מיועדות אך ורק לאכיפת נסיעה על הנת"צ, ולא לאכיפת מהירות. אבל נכון לרגע כתיבת שורות אלה לא ברור אם הלולאות שלהן יותקנו אך ורק על הנת"צ, או שמא לרוחב כל הנתיבים בכביש. במידה ויותקנו רק על הנת"צ, בדומה ל- 9 המצלמות הנמצאות על איילון צפון, יתכן והן תשמשנה אך ורק לאכיפת התנועה על הנת"צ. אבל במידה והלולאות יתפרסו על פני כל הנתיבים, זה יהיה סימן לכך שהן תשמשנה לאכיפת מהירות ולא רק לאכיפת אי-נסיעה על הנת"צ ע"י רכבים שאינם מורשים לכך.

עידכון: בינואר 2017 הוצבה מצלמה רביעית.

מצפון לדרום, המצלמה הראשונה נמצאת כמה מאות מטרים לפני הגשר של יקום לכיוון דרום (לאחר מחלף פולג ומכון וינגייט):

המצלמה השניה נמצאת אחרי רשפון:

המצלמה השלישית נמצאת לפני הכניסה למחלף כפר שמריהו:

על המפה:

(תודה לאורי על המידע והתמונות שהועלו לראשונה בפורום של רוטר)

מפת מצלמות גאטסו בישראל

רשימת מיקומי מצלמות גאטסו

ראו הוזהרתם.

 

מצלמות הנת"צ באיילון צפון (כביש 20) ממשיכות לקבל לולאות חיישנים

בהמשך לפוסט הזה מסוף ספטמבר 2015, עושה רושם שעבודת הכנת מצלמות הגאטסו על כביש 20 (איילון) לכיוון צפון ממשיכה לאחר עיכוב של מספר חודשים.

באיילון צפון, הלולאות מותקנות אך ורק על נתיב התחבורה הציבורי (הנתיב השמאלי ביותר מבין 3 נתיבים), וכיוון שכך, במידה והמצלמות יופעלו גם במצב לכידת מהירות, הן תוכלנה לתפוס אך ורק את הרכבים הנוסעים בנתיב השמאלי בלבד, ולא באף אחד מהנתיבים הסמוכים.

gatso-kvish-20-sensors-1

(תודה לשנבל על התמונה)

כפי שכתבתי פה בעבר – המשטרה מכחישה זאת, אבל אנחנו יודעים את האמת – קליק של עכבר ועוד מיליוני ש"ח יזרמו לקופת המדינה… מי יוותר על הכנסה חלומית שכזו?

למזלם של רוכבי האופנוע – מכיוון שהמצלמות מכוונות אל חזית כלי הרכב, הן לא יכולות לקלוט את מספר הרישוי של האופנועים שחולפים על אותו נתיב.

נכון לרגע זה, אפליקציית וויז תוכנתה כך שלא מתקבלת התראה קולית על התקרבות למצלמות הספציפיות הללו, ובמקומה תתקבל התראה ויזואלית על המסך בלבד.

אלה הנקודות בהן הותקנו המצלמות:

gatso-natatz-kvish-20-map-3

החלה פריסת לולאות החיישנים למצלמות הנת"צ באיילון צפון (כביש 20)

בהמשך לפוסט הזה אודות השלמת התקנת מצלמות הנת"צ על נתיבי איילון (כביש 20) לכיוון צפון, הושלמה פריסתן של 9 המצלמות על גשרי התמרורים האלקטרוניים מעל הכביש.

כידוע לכם, המצלמות הללו הותקנו בפריסה חזיתית, דהיינו מצלמות את הרכב המתקרב אליהן. בגלל ההתקנה החזיתית של כל המצלמות, הלולאות עצמן מוטמעות לפני המצלמה ולא אחריה.

gatso-natatz-kvish-20--hoz

כעת החל הקבלן המבצע להתקין את לולאות החיישנים לפני כל מצלמה. הלולאות מותקנות אך ורק על נתיב התחבורה הציבורי (הנתיב השמאלי ביותר מבין 3 נתיבים), וכיוון שכך, במידה והמצלמות יופעלו גם במצב לכידת מהירות, הן תוכלנה לתפוס אך ורק את הרכבים הנוסעים בנתיב השמאלי בלבד, ולא באף אחד מהנתיבים הסמוכים.

המשטרה מכחישה זאת, אבל כפי שפורסם כאן בעבר, אנחנו יודעים את האמת – קליק של עכבר ועוד מיליוני ש"ח יזרמו לקופת המדינה… מי יוותר על הכנסה חלומית שכזו? לא רק אנחנו יודעים, גם אחרים.

למרות הבטחות משרד התחבורה: מצלמות הנת"צ באיילון יותאמו לאכיפת מהירות

מצלמות הנת"צים לא יאכפו מהירות? אל תמהרו להאמין

בנתיים, 9 המצלמות אינן "מאויישות" במצלמת אמת. תאריך הכנסת המצלמות עצמן לתור ראש העמדה הצבוע בכתום עדיין לא ידוע כיוון שהן אמורות לעמוד בתו תקן של מכון התקנים הישראלי, וכזה טרם אושר להן (אם כי טיוטא שלו פורסמה לא מכבר). ללא תקן ישראלי בר תוקף, הפעלה מבצעית של המצלמות בנת"צים תהיה בלתי אפשרית או שלכל הפחות תהיה בלתי סבירה.

נכון לרגע זה, אפליקציית וויז תוכנתה כך שלא מתקבלת התראה קולית על התקרבות למצלמות הספציפיות הללו, ובמקומה תתקבל התראה ויזואלית על המסך בלבד.

אלה הנקודות בהן הותקנו המצלמות:

gatso-natatz-kvish-20-map-3

9 מצלמות נת"צ הותקנו על נתיבי איילון (כביש 20) לכיוון צפון

בהמשך לפוסט הזה אודות תהליך התקנת מצלמות הנת"צ על נתיבי איילון (כביש 20) לכיוון צפון, הושלמה פריסתן של 9 המצלמות (מתוך ה- 10 המתוכננות – עושה רושם שבפועל רק 9 מהן יותקנו בשטח בגלל אילוצי התקנה).

תזכורת:

חלמאות ישראלית – מצלמות גאטסו יאכפו נסיעה בנת"צ

פרוייקט מצלמות הנת"צ ממשיך – פרטים נוספים נחשפים

תיעוד התקנת מצלמות הנת"צ בנתיבי איילון צפון (כביש 20)

התקנת מצלמות הנת"צ על כביש 20 (איילון צפון) ממשיכה

כל המצלמות מופו אצלי בבסיס הנתונים ומופיעות כבר באפליקציית ווייז.

אלה הנקודות בהן הותקנו המצלמות:

gatso-natatz-kvish-20-map-3

התקנת מצלמות הנת"צ על כביש 20 (איילון צפון) ממשיכה – 8 מצלמות הותקנו

בהמשך לדיווחים בנושא הותקנו עד כה 8 מצלמות גאטסו על נתיב התחבורה הציבורית על כביש 20 (איילון צפון). כעת נותר להתקין עוד 2 מצלמות מתוך ה- 10 המתוכננות.

תזכורת:

חלמאות ישראלית – מצלמות גאטסו יאכפו נסיעה בנת"צ

פרוייקט מצלמות הנת"צ ממשיך – פרטים נוספים נחשפים

תיעוד התקנת מצלמות הנת"צ בנתיבי איילון צפון (כביש 20)

התקנת מצלמות הנת"צ על כביש 20 (איילון צפון) ממשיכה

אלה הנקודות בהן הותקנו המצלמות עד כה:

gatso-natatz-kvish-20-map-2

הרוכבים מבולבלים – מותר או אסור לנסוע על נת"צ?

במסגרת ההתכתשות על נקודות זכות והון פוליטי בין המשטרה לבין שר התחבורה, בה צד אחד מפרסם הודעה שנוגדת את דברי הצד השני, ולפעמים גם את הדברים שלו עצמו.

להלן תקציר השתלשלות הדברים עד כה (26.08.15):

יום רביעי 19.8.15 – בשעות הבוקר אני מתראיין ביחד עם פרופסור דוד מהלאל מהיחידה להנדסת תחבורה וגיאו-אינפורמציה של הטכניון ב- YNET, ושנינו קוראים לשר התחבורה ולמשטרה לאפשר רכיבה לדו"ג על נת"צ. הטיעונים, בין היתר, הם הגברת הבטיחות של הרוכבים שלא יצטרכו להשתחל בין רכבים, אי הפרעה לתחבורה ציבורית, ובסך הכל הפחתת גודש התנועה לרכבים הפרטיים.

יש לציין לטובת הדיוק ההיסטורי כי פניות חוזרות ונשנות בעניין התבצעו גם מצד מועדון האופנוענים הישראלי, שמבקש זה שנים ממשרד התחבורה לאפשר גם לרוכבי הדו-גלגלי לנסוע בנת"צים.

natatz-fiasco-2015-3

המשך…

התקנת מצלמות הנת"צ על כביש 20 (איילון צפון) ממשיכה

בהמשך לדיווחים בנושא הותקנה אמש המצלמה הרביעית על נתיב התחבורה הציבורית על כביש 20 (איילון צפון). כעת נותר להתקין עוד 6 מצלמות מתוך ה- 10 המתוכננות.

אלה הנקודות בהן הותקנו המצלמות עד כה:

gatso-natatz-kvish-20-map-1

תזכורת:

חלמאות ישראלית – מצלמות גאטסו יאכפו נסיעה בנת"צ

פרוייקט מצלמות הנת"צ ממשיך – פרטים נוספים נחשפים

תיעוד התקנת מצלמות הנת"צ בנתיבי איילון צפון (כביש 20)

gatso-natatz-kvish-20-4

תיעוד התקנת מצלמות הנת"צ בנתיבי איילון צפון (כביש 20)

בהמשך לדיווח שלנו כאן ב"מיצו בדרכים" אודות התקנת 10 מצלמות מהירות מסוג גאטסו על כביש 20 (נתיבי איילון) למטרת אכיפת איסור נסיעה בנת"צ, התלווה צוות הצילום של גלובס אל מתקיני מצלמות הגאטסו-נת"צ החדשות:

צפו: מיקום המצלמה הראשונה שהוצבה השבוע באיילון – TV גלובס

תזכורת: על כביש נתיבי איילון (20) לכיוון צפון ממחלף חולות בראשל"צ ועד מחלף וולפסון בחולון לכיוון צפון על הנתיב השמאלי ביותר – זה המשמש אך ורק לתנועת רכב ציבורי מורשה בשעות הבוקר יוצבו 10 מצלמות.

מיקום ושיטת התקנה

מה שמתברר עם הצפייה בסרטון ובהתקנות בשטח, הוא שהמצלמה הראשונה הותקנה על גשר שלטים/תמרורים הנמצא מעל לכביש, בערך מעל לנתיב השמאלי ביותר – הוא נתיב התחבורה הציבורית.

gatso-natatz-kvish-20-3

נכון לכתיבת שורות אלה, קיימות כבר 3 מצלמות שהותקנו בשטח בדיוק באותו אופן. אם נסתמך על המידע הפנימי הקיים בידי, גם שאר 7 המצלמות הנותרות יותקנו באותו אופן.

gatso-natatz-kvish-20-1

צילום חזיתי בנת"צ הספציפי על כביש 20 (איילון צפון)

בנוסף, מתברר כי המצלמות מותקנות בצורה כזו שהן מצלמות באופן חזיתי, דהיינו מהחזית של הרכב הנוסע לקראתן, ואת לוחית הרישוי הקדמית (וגם את הפנים של הנוהג ברכב). התקנה מעין זו נצפתה כבר בעבר בישראל בעת שימוש במצלמות מהירות דו-כיווניות (לדוגמא – כביש 3 בצומת עין צורים, כביש 35 בסמוך לשריגים – לי-און, ועוד).

המשך…

פרוייקט מצלמות הנת"צ ממשיך – פרטים נוספים נחשפים

כתבתי כבר כאן באתר במרץ השנה על החלמאות ישראלית הטיפוסית, בה ישתמשו במשטרה דווקא במצלמות גאטסו כדי לאכוף נסיעה בנת"צ.

כעת מתבררים פרטים נוספים, חלקם עדיין לא ניתן לחשיפה בציבור, אודות הפרוייקט.

במקום לרכוש מערכות מתוצרת ישראל כמו זו הנראית בתמונה מטה, או מערכות ייעודיות מתוצרת חברת גאטסומטר שיש לה פתרון טכנולוגי ייעודי בדיוק למטרה זו, בישראל כמו בישראל, החליט מי שהחליט במשרד לבטחון פנים, קרוב לוודאי על סמך אפס הבנה אישית ומקצועית בתחום, להשתמש דווקא במצלמות הגאטסו לשם אכיפת הנסיעה בנתיבים אלה – מצלמות שכלל לא יועדו למטרה זו.

במסגרת המשך הפרוייקט יקים הזכיין של מערכות הגאטסו מספר רב של עמדות גאטסו שיוצבו על שני צירים עיקריים באזור המרכז:

1. כביש החוף (2) ממחלף פולג ועד למחלף רבין (כפר שמריהו) לכיוון דרום על הנתיב הימני ביותר (הנתיב שבא על חשבון השול הימני המקורי) – זה המשמש אך ורק לתנועת רכב ציבורי מורשה בשעות הבוקר

במקטע זה יוצבו 4 מצלמות.

2. כביש נתיבי איילון (20) לכיוון צפון ממחלף חולות בראשל"צ ועד מחלף וולפסון בחולון לכיוון צפון על הנתיב השמאלי ביותר – זה המשמש אך ורק לתנועת רכב ציבורי מורשה בשעות הבוקר

במקטע זה יוצבו 10 מצלמות.

המשך…

חלמאות ישראלית – מצלמות גאטסו יאכפו נסיעה בנת"צ

את פיילוט מצלמות הנת"צ (נתיב תחבורה ציבורית) חשפתי כאן לפניכם לפני כשנתיים וחצי. למרות שבנובמבר 2014 הן קיבלו הארכה לתקופת הפיילוט, לא הרבה זז בתחום.

נעים להכיר – מצלמות הנת"צ

מצלמות הנת"צ מקבלות פיילוט נוסף

אז איפה הבעיה אתם שואלים? שהרי נסיעה בנת"צ היא עבירה שאין עוררין על ביצועה. או שנסעת שם והיה אסור עליך לנסוע שם באותן שעות, או שלא. שחור או לבן. תקראו עד הסוף.

כעת, שחר הזלקורן חושף ב- YNET שמשרד התחבורה הגה פתרון עקום במיוחד כדי להתמודד עם הבעיה.

מדינת חלם – מצלמות הנת"צים יאכפו דווקא מהירות – YNET רכב

במקום להשתמש במערכת אוטומטית ייעודית שתוכננה במיוחד למטרה זו מצד אחד, או לחלופין במקום להתקין מצלמות וידיאו פשוטות שמתעדות כל רכב העובר שם ומעובדות על ידי גורם אכיפה, במשרד התחבורה החליטו להמציא את הגלגל מחדש.

בתמונה מעל – מצלמת נת"צ ייעודית

בישראל כמו בישראל, החליט מי שהחליט במשרד לבטחון פנים, קרוב לוודאי על סמך אפס הבנה אישית ומקצועית בתחום, להשתמש דווקא במצלמות הגאטסו לשם אכיפת הנסיעה בנתיבים אלה. דווקא בגאטסו, שהן מצלמות שכלל לא יועדו למטרה זו.

gatso-kvish3-ein-tzurim-3

בתמונה מעל – מצלמה לא ייעודית לנת"צ, אלא שבמשרד התחבורה החליטו להמציא את הגלגל מחדש וללמד את הגויים איך באמת צריך לעבוד.

המשך…

מצלמות הנת"צ מקבלות פיילוט נוסף

שחר הזלקורן מדווח שוב ב- YNET על פיילוט נוסף של מצלמות האכיפה האלקטרוניות המיועדות ללכידת עבריינים הנוסעים בנתיבי תחבורה ציבוריים בניגוד לחוק. לדבריו, בשנת 2015 אמורות להיות מוצבות מצלמות נוספות במיקומים שונים בארץ, וזאת על מנת ל"ספק מידע אשר יסייע לקידום האכיפה באמצעים אלקטרוניים באופן נרחב בכל צירי ההעדפה בארץ".

ynet נוהגים בנת"צ ברכב פרטי? זהירות, מצלמות יתעדו – רכב

קונספט ההפעלה של מצלמות הנת"צ הוא פשוט: המערכת מותקנת על גבי עמודים, לעיתים נסתרים למדי, מעל נתיב תחבורה ציבורית ייעודי. מדובר במערכת אכיפה ממוחשבת ייחודית המתעדת באמצעות מצלמות דיגיטאליות הבודקות באמצעות מערכת LPR (או License Plate Recognition) תנועת רכבים בלתי מורשים בנתיבי תחבורה ציבורית.

(קרדיט לתמונה: אתר היצרן)

לאחר צילום הרכב מבצעת המערכת השוואה של מספר הלוחית המצולמת עם מאגר כלי הרכב הציבוריים המורשים לנסוע בנת"צ. כאשר נמצא כלי רכב שאינו מורשה לנסוע שם (לדוגמא – רכב פרטי, אופנוע או משאית), מועבר תיעוד העבירה לאישור על-ידי שוטר אשר מנפיק דו"ח לעבריין. הקנס בגין עבירה זו עומד כיום על 250 שקלים.

כתבתי על כך באתר. להלן תזכורת קצרה:

נעים להכיר – מצלמות הנת"צ

הרשויות המקומיות זוכות ברשות להדפיס כסף?

כדאי להתעכב דקה ולהסביר בכמה מילים על הבעייתיות בשימוש במצלמות נת"צ, בניגוד לשימוש בשוטרים בשר ודם שהינם בעלי שיקול דעת עצמאי:

השימוש במצלמות האלקטרוניות האוטומטיות יכול להתבצע אך ורק בנת"צים שבהם מותרת תנועה ללא השתלבות של תנועה. כלומר לא ניתן להשתמש במצלמה אוטומטית בנתיב כזה שבו מותר לרכבים פרטיים להשתלב בנתיב על מנת לבצע פניה ימינה למשל. כך גם לא ניתן להשתמש בהן בנתיבים שבהם קיימים מפרצים או מקומות המיועדים לעצירת כלי רכב פרטיים, שכן נהג יוכל לטעון בצדק שהוא רק השתלב בנתיב על מנת לעצור בצד בגלל תקלה מכאנית ברכבו, או כדי להוריד או לאסוף אדם אחר. לבסוף, בעיה טכנית נוספת קיימת בנתיבים שבהם מותרת תנועה של כלי רכב פרטיים המסיעים כמה נוסעים (לרוב מדובר על 4 נוסעים ומעלה), כיוון שהמצלמות לא מסוגלות לצלם את פנים הרכב ולמנות את מספר הנוסעים בו.

את כל הבעיות הללו יכולים לפתור שוטרים רגילים, אבל שוטרים רגילים צריכים לעשות הפסקות, הם לא תמיד מגיעים להעיד בבית המשפט, הבורקס שלהם מתקרר והם צריכים אספקה חדשה, ובעצם אכיפתם הם לעיתים פוגעים בזרימת התנועה. לכן, הפתרון כאן צריך להיות משולב. מצלמות אוטומטיות היכן שאפשר, ושוטרים במקומות בהם נדרש שיקול דעת.

אז למה בכל זאת לא לקדם את מערך האכיפה האלקטרוני הספציפי הזה היכן שכן אפשר להשתמש בו? הרי ברור לכל, שבניגוד למערך אכיפת המהירות האלקטרוני (פרוייקט א-3 של מצלמות הגאטסו המכוסה בהרחבה כאן באתר), אדם הנוסע בנת"צ לא רק עובר על החוק אלא גם גוזל את מקומו של רכב אחר שהחוק כן מותיר לו לנסוע באותו נתיב מיוחד. ולא רק, אלא ככל שיותר עבריינים יסעו בנת"צים, כך יפגע מעמדם החוקי והנכון של רכבי התחבורה הציבורית – אוטובוסים, מוניות שירות, ומוניות.

התשובה ברורה. בישראל, כמו בישראל, החלמאות חוגגת. בתחילת 2012 נערכו משרד התחבורה ואגף התנועה של המשטרה לקראת פרסום מכרז לרכישה והתקנה של עשרות מצלמות אכיפה לנת"צים. אלא מה, התוכנית נזנחה ובוטלה. תשאלו למה? היהודים מתווכחים ביניהם בנוגע לאחריות התקציבית ולחלוקת סמכויות, ובנתיים העבריינים חוגגים.

לפרק את המדינה הזו ולהחזיר את השלטון התורכי, ויפה שעה אחת קודם.

הרשויות המקומיות זוכות ברשות להדפיס כסף?

מעיון בכתבה שפורסמה ע"י שחר הזלקורן ב- YNET עולה תמונה עגומה לפיה משרדי הממשלה ממשיכים לקדם הצעת חוק שתאפשר לרשויות המקומיות להציב ולהפעיל מצלמות אלקטרוניות שיאכפו עבירות תנועה. בשלב הראשון מדובר בעבירת תנועה אחת בלבד – נסיעה בניגוד לחוק בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית (נת"צ). הקנס בגין עבירה זו עומד כיום על 250 שקלים, אך במשרד התחבורה מנסים מזה תקופה ארוכה להשיג את אישור ועדת הכלכלה להכפילו ל-500 שקלים.

כל ההכנסות מהאכיפה האלקטרונית יועברו לקופת הרשויות, ולא לקופת המדינה. הצעת החוק הממשלתית תובא לאישור מליאת הכנסת בקריאה ראשונה מיד אחרי החגים, וצפויה לעבור ללא התנגדות משמעותית. לא מדובר בניסיון הראשון של משרדי ממשלה ליצירת מקורות הכנסה נוספים לרשויות, עשה זאת קודם לכן שר התחבורה באוגוסט 2012.

ynet העיריות זקוקות לממון? עבירות תנועה יספקו אותו – רכב
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4428443,00.html

ynet משתמשים בנת"צ? הרשות תאכוף, תגבה ותתעשר – רכב
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4400955,00.html

למרות שבתחילה תתאפשר כאמור אכיפה של עבירת נסיעה אסורה בנת"צים בלבד, בדברי ההסבר של הצעת החוק הממשלתית מופיע רמז ברור באשר לעתיד האכיפה ברשויות המקומיות. באחד הסעיפים נקבע כי הצילומים שיפיקו אותן מצלמות אכיפה יהוו "ראיה קבילה לגבי הנתונים, אם הם מופיעים – ובהם מהירות נסיעתו של הרכב".

אם עד כה התמידה המשטרה בטענתה כאילו היא עצמה איננה מרוויחה דבר מהצבת מצלמות הגאטסו, וכי הכנסות המדינה ממצלמות אלה בסך של מאות מיליוני שקלים בשנה לא חוזרות אליה, הרי שכעת התמונה כאמור עגומה שבעתיים, שכן המדינה מודה בפה מלא כי הכספים שייגבו מהציבור יעברו אל קופתן הרעבה תמיד של אותן רשויות ציבוריות, מה שכמובן יוביל מיידית לאינפלציה של מצלמות ומכמונות בתחומי אותן רשויות מקומיות, בהתאם לגישה הצפוייה של "וכל המרבה הרי זה משובח". אין להעלות על הדעת שרשות מקומית שתקבל פרס מהמדינה בצורה של מכונה להדפסת כסף תוותר על פרס זה בקלות.

מסתבר שמה שבאנגליה, ארה"ב וצרפת למדו מזמן – אצלנו רק מתחילים לגלות. בעוד שבמדינות מתוקנות הוכח קשר ישיר בין מיקומן של המכמונות ומצלמות האכיפה לבין רצונן של אותן רשויות שבתחומן הן הוצבו לגרוף לכיסן עוד ועוד כספים, הרי שבישראל שיטת הקומבינה רק יוצאת לדרך.

(קרדיט לתמונה: שימי בר)

נעים להכיר – מצלמות הנת"צ

אמנם לא מדובר במידע חדש, שכן מצלמות הנת"צ (נתיב תחבורה ציבורית) פועלות בישראל כבר משנת 2008 במסגרת פיילוט של משטרת ישראל, אבל מכיוון שממילא אתר זה מרכז המון מידע בנושא, החלטתי לכתוב כמה מילים גם עליהן.

קונספט ההפעלה של מצלמות הנת"צ הוא פשוט: המערכת מותקנת על גבי עמודים, לעיתים נסתרים למדי, מעל נתיב תחבורה ציבורית ייעודי. מדובר במערכת אכיפה ממוחשבת ייחודית המתעדת באמצעות מצלמות דיגיטאליות הבודקות באמצעות מערכת LPR (או License Plate Recognition) תנועת רכבים בלתי מורשים בנתיבי תחבורה ציבורית.

(קרדיט לתמונה: אתר היצרן)

לאחר צילום הרכב מבצעת המערכת השוואה של מספר הלוחית המצולמת עם מאגר כלי הרכב הציבוריים המורשים לנסוע בנת"צ. כאשר נמצא כלי רכב שאינו מורשה לנסוע שם (לדוגמא – רכב פרטי או משאית), מועבר תיעוד העבירה לאישור על-ידי שוטר, ומשם קצרה הדרך לדו"ח הנשלח לבית העבריין.

שימו לב, לא מדובר בנתיבים מעורבים, כאלה שמאפשרים נסיעה של רכבים המסיעים 4 נוסעים או יותר, אלא רק כאלה שמאפשרים אך ורק נסיעה של תחבורה ציבורית בלבד, ואשר אינם מאפשרים השתלבות של רכבים פרטיים משום סיבה שהיא (למשל לצורכי פניה ימינה). כך פטורה המערכת מהצורך לבצע את הזיהוי הבלתי אפשרי של כמות הנוסעים ברכב, ומבחינת השוטרים הבודקים כל תמונה ותמונה, כל רכב שאינו ציבורי אשר נמצא בנתיב – זוכה לקנס.

המשך…

נגישות