ה- AK550 של חברת קימקו הדרום קוריאנית עשה עלייה ארצה בשנת 2017 (אחרי שהושק בתערוכת קלן ב- 2016) וניסה לעמוד במשימה שעד אותו רגע רק מעטים העזו ואף אחד לא באמת הצליח לבצע: להסתכל לטימקס של ימאהה בעיניים ולא למצמץ… ולא שלא היו ניסיונות: נזכיר בהינף עין את ה- C650/C650GT של במוו, את ה- GP800 של פיאג’ו/אפריליה לפני כן, אפילו את ה- X-ADV של הונדה (למרות שהוא לא פונה לאותה נישה). לא נשכח גם את ה- TL500 החדש של סאן יאנג שיצא לפני כשנה או את הפורזה 750 החדש של הונדה שהושק זה עתה. אגב, לא רק בישראל אלא גם במדינות חו”ל כמו איטליה, צרפת, ספרד ואחרות, בהן הטימקס תופס נתח שוק נכבד ולכל אלה נכנס ה- AK550 במטרה אחת ברורה, עם סכין קומנדו בין השיניים ורעל בעיניים.

כשעושים שיעורי בית כמו שצריך רואים תוצאות. האם זה הצליח להם? ננסה לבחון את הממצאים.

אחת מנקודות החוזקה המשמעותיות של הטימקס – ואחד הגורמים לכך שהוא הפך ללהיט מכירות (פרט לפוזה, וכן, יש פוזה) היה ההספק והתנהגות המנוע שלו. כדי להתמודד מולו קימקו יצרו מנוע מאוזן וחזק, בעל שתי בוכנות ושני גלי זיזים, בנפח של 550.4 סמ”ק, בהספק של 53 כ”ס ב- 7,500 סל”ד ומומנט לא רע של 5.6 קג”מ ב- 5,750 סל”ד. כדי להפוך את המנוע ליותר חלק, הבוכנות בו נעות במקביל בכיוון הפוך זו לזו, והתוצאה לא רעה בכלל.

לשם השוואה, נציין שמנוע הטימקס מפיק 45.8 כ”ס ו- 5.3 קג”מ (בטימקס 530) או 47 כ”ס ו- 5.7 קג”מ (בטימקס 560 החדש). בנוסף, במנוע הטימקס ימאהה משתמשת במעין בוכנה שלישית לטובת איזון המנוע, מה שכמובן מוסיף מורכבות מכאנית לתחזוקה שלו.

למרות משקלו הגדול יחסית (226 ק”ג, כ- 7 ק”ג יותר ממשקלו של טימקס 560) הקימקו מרגיש זריז מאוד וכפי שנראה מיד, יודע גם לתת בגז.

ה- AK550 משווק בארץ כבר למעלה משלוש שנים ואני רכבתי עליו לראשונה לפני כשנה וחצי. מיד כשעליתי עליו לראשונה ניתן היה לראות ולחוש שמדובר כאן בכלי שהוא שונה משממת נוף הקטנועים הרגיל, כלי שבהחלט מתכתב עם הז’אנר האיכותי יותר בסגמנט מבחינת התחושה הכללית שמקבלים כשעולים על הכלי ובחווית הרכיבה: ראשית, חישוקים יצוקים מאלומיניום בקוטר 15″, מקדימה דיסק כפול בקוטר 270 מ”מ עם קאליפרים של ברמבו, ומאחור אחד בקוטר 260 מ”מ, ומערכת ABS ויכולת בלימה מצויינת (אם כי לטעמי ה- ABS אוהב להיכנס לפעולה מהר מדי באחורי). בזכות חלוקת משקל של כמעט 50-50 בין הקדמי לאחורי והיגוי המורכב משני משולשים כמו באופנוע “אמיתי”, שלדה קשיחה ראוייה (ולא אחת שמתעוותת כמו ספגטי), מזלג קדמי הפוך בקוטר 41 מ”מ מקדימה ובולם אחורי אופקי מתכוונן – הקימקו מספק חוויית רכיבה מצויינת והכי רחוקה מקטנוע שרק אפשר. על זה אפשר להוסיף איכות הרכבה וחומרים ראוייה (אם כי לעיתים לא קונסיסטנטית).

רשימת האיבזור של ה- AK550 איננה מרשימה אבל היא בהחלט סבירה: יש לו התנעה נטולת מפתח, ידיות מחוממות, תאורת לד מקדימה, אפליקציה בשם Noodoe שהופכת את הצג המרכזי מבין השלושה למותאם אישית, ידית לבלם יד לחנייה, וכמובן ג’ק אמצע. מתחת למושב הנפתח חשמלית יש חלל גדול המספיק לקסדה שלמה ועוד לא מעט חפצים. בחלקו הקדמי יש שני תאים קטנים לאיחסון חפצים קטנים וקלים, אחד מהם כולל שקע טעינה. מיכל הדלק מכיל 15 ליטר (מתוכם כ- 11 ליטר עד הידלקות נורת הרזרבה שלוקחת את הרוכב לטווח של כ- 200-220 ק”מ בין תדלוקים בקצב רכיבה משולב). מה אין בו? אין בקרת החלקה ואין בקרת שיוט. קשה לראות את התצוגה הדיגיטלית באור שמש ישיר, תא המטען מתחת למושב לא מחולק עם מחיצה מה שמקשה על איחסון חפצים קטנים ואם מתכננים להכניס לתוכו קסדה מלאה צריך להוציא את כל שאר החפצים, לסדר את הקסדה, ואז להחזיר את כל שאר הפריטים. בנוסף, מכסי התאים לאיחסון חפצים מרגישים עדינים במיוחד ושקע הטעינה שבהם לא מהיר.

פרט למנוע החזק יותר, יתרון משמעותי של ה- AK550 לעומת הטימקס של ימאהה הוא תג המחיר האטרקטיבי שלו (אם כי הוא עדיין לא זול, בהיותו קטנוע): הוא נמכר בעלות של לא פחות מ- 20 ואפילו 30 אלף ש”ח פחות ממחירו של טימקס סטנדרטי (ולעיתים יותר, תלוי באיזו גירסת טימקס מדובר ובמבצעים עונתיים). לדברי היבואן – עלות התחזוקה שלו היא כמחצית מזו של טימקס לאורכו של אותו מרחק נסיעה. עופר אבניר – היבואנית של קימקו בישראל – מוכרת את ה- AK550 בשתי גירסאות – מוגבלת ל- 47 כ”ס לבעלי רישיון A1, ולא מוגבלת עם הספק של 54 כ”ס לבעלי רישיון A, כשההבדל היחיד בין הכלים הוא מחשב המנוע.

מכיוון שחלק נכבד מהרוכשים הפוטנציאליים של ה- AK550 ירצו בוודאי לדעת שהכלי שהם מתכוונים לרכוש אכן יודע לתת בגז כלשון העם, אני שמח לבשר לכם שלא רק שהוא נוסע נפלא והכי “אופנוע” שאפשר לבקש מקטנוע, אלא שבזכות המנוע הגמיש והחוזק של המכלולים שלו, ניתן להפוך אותו למכונה “קוטלת טימקסים”, בין אם ברמזורים, בין אם בפתיחות או ברול-און מגלגול, ובין אם במהירות סופית. כמובן שמומלץ להיעזר בבעל מקצוע שמבין את התחום ויודע לעבוד עם כלים. על ידי ביצוע שינויים אלה ב- AK550 תוכלו להתפאר שיש בידכם כלי שלא רק שיפרק וילעס טימקסים לארוחת בוקר, אלא שהם יתביישו להגיע איתכם לרמזור הבא, גם אם הוא בעיר הבאה.

כדי לעשות זאת, אספתי רשימת קניות במיוחד עבורכם. המחירים שמצויינים כאן הם מחירים שהושגו עבור חברים בקבוצת הוואטסאפ של רוכבי AK550, והם משקפים הנחה מסויימת (לעיתים יפה מאוד) לעומת המחירון הרגיל לצרכן. כל המחירים נמסרו לי על ידי בעלי מקצוע והם על אחריותם, יתכנו שינויים במחירים. הם אינם כוללים את העבודה. אגב, חלק מהחלפים הללו מותאמים למה שמכונה על ידי היצרניות “מקסי סקוטרס”, ולכן הם יתאימו לעיתים גם לטימקס וגם ל- AK550.

חשוב לציין: חלק או כל השינויים/שיפורים/תוספות שיצויינו לעיל אינם מתאימים לכל הרוכבים ולכל סגנונות הרכיבה. יתרה מזאת, ביצוע שינויים אלה עלולים לפגוע באחריות היבואן/יצרן על הכלי שלכם, ולעיתים אף מעבר לזאת (כיוון שהחוק בישראל אוסר על ביצוע כל שינוי בכלי רכב). קחו זאת בחשבון, ואם החלטתם בכל זאת לבצע שינוי כלשהו – זכרו שאתם עושים זאת על אחריותכם הבלעדית ואתם ורק אתם נושאים באחריות מלאה על מעשיכם. דאגו לבצע את העבודה רק במוסך מורשה משרד התחבורה שיודע את עבודתו ומכיר את הכלי. אין ברשימה זו משום המלצה לבצע שינוי כלשהו, ואין להתייחס אליה ככזו.

המשך…