קטגוריה: המאבק בחניה

עיריית תל אביב אוסרת על חנית דו"ג על מדרכות אבן גבירול

מהלך נוסף מצידה של עיריית ת"א להדרת הדו"ג מהעיר.

היום נודע כי העירייה גזרה שרשראות של רוכבים שקשרו את האופנועים שלהם לעמודים באזור אבן גבירול. בנוסף, שלט חדש הותקן על עמודים ברחוב.

מהלך זה מצטרף לשרשרת של פעולות איבה מצידה של עיריית ת"א.

גזירה חדשה לרוכבים בגוש דן – איסור חניה על מדרכות

העירייה מחריפה את הפעולות נגד הרוכבים – גזירת שרשראות

מחאת החניה בתל-אביב – הרוכבים חונים כמו רכבים

חונים כמו רכבים בתל-אביב

תודות למידע ולתמונות לקובי ליאני.

moto-parking-kobi-liany-2 moto-parking-kobi-liany-1

העירייה מחריפה את הפעולות נגד הרוכבים – גזירת שרשראות

בעוד מאבק רוכבי הדו-גלגלי בגזירת עיריית ת"א האוסרת חניה על מדרכות העיר מתקדם בעקבות אירוע תפיסת החניות ב- 7.7 בכיכר המדינה, החלו לצוץ ברשת עדויות על כך שעיריית ת"א החלה באופן חד-צדדי לאיים בגזירת שרשראות המשמשות את הרוכבים לקשירת האופנועים והקטנועים לעצמים כמו עצים, תמרורים, עמודי חשמל ועוד.

לינק לקבוצת "חונים כמו רכבים בתל אביב"

תזכורת: כלים דו-גלגליים רבים נגנבים באזור גוש דן (בין אם למטרות שימוש לביצוע פשעים, בין אם לחלפים, בין אם לשם דרישת כופר כספי, ובין אם לשם העברה לאזורי הרשות הפלסטינית). מדובר לעיתים בכלים השווים עשרות אלפי ש"ח, ואפילו מאה אלף ש"ח ויותר. מצד שני, גם קטנועים פשוטים יותר נגנבים בתדירות גבוהה. על מנת להגן על הכלים מפני הגנבים, רובם המכריע של הרוכבים קושרים את הכלים שלהם לעצמים מקובעים לארץ. חלק אחר של הרוכבים משלם אלפי ש"ח מדי שנה לטובת ביטוח מקיף המגן על ערך הכלי שלהם בפני גניבה, אבל חברות הביטוח עצמן דורשות קשירת הכלי לעצם מקובע לארץ על מנת שהביטוח יהיה בתוקף.

כאמור, העירייה החלה בתהליך של הורדת כלים דו-גלגליים ממדרכות העיר בתואנה שהם מפריעים להולכי הרגל אבל בעוד שהיא טוענת שקיימות חניות ייעודיות לדו"ג, בפועל המצב בשטח הוא שאותם מפרצוני חניה הינם מעטים מאוד במספר, בודדים בלבד לאורך כל הרחוב – כמובן שלא די כדי לספק חניה לכ- 50,000 כלי רכב דו-גלגליים הנעים ברחובות העיר. יתרה מזאת, באותם מפרצוני חניה כלל אין שום עצם מקובע לארץ המאפשר קשירה של הדו"ג אליו, בין אם לפי דרישות הביטוח ובין אם לצורך הגנה על הכלי מפני גנבים.

כעת, פקחי העירייה החלו להצמיד פתקים צהובים לאותן שרשראות. תמונה זו צולמה ברחוב ז'בוטינסקי בת"א (תודות לגלעד גרון על התמונות):

moto-parking-chains-gilad-garon

המשך…

מחאת החניה בתל-אביב – הרוכבים חונים כמו רכבים

בעקבות המחאה המתעוררת ברשתות החברתיות עקב החלטת עיריית ת"א לאסור חניית דו"ג על מדרכות העיר, הגיעו היום מאות רוכבים אל כיכר המדינה והדגימו לעירייה ולתקשורת את תסריט "היום שאחרי".

moto-parking-kikar-7-7-1

אופנועים וקטנועים רבים פשטו על הכיכר ותפסו כל חנית רכב בכחול/לבן שמצאו פנוייה. מכיוון שמצוקת החניה גדולה גם כך, לא היו הרבה חניות פנויות על אף שעת הבוקר המוקדמת. לכן, האופנוענים העמידו את הכלים שלהם איש איש ליד רכב אחד, כך שברגע שאחד הרכבים רצה לצאת, מיד נכנס במקומו אופנוע או קטנוע.

moto-parking-coverage-3

התקשורת הגיעה אף היא וסיקרה את האירוע:

YNET מחאת האופנוענים: תפסו מקומות חניה למכוניות – רכב

moto-parking-coverage-2

גלובס TV (משודר גם בערוץ אגו בכבלים)

moto-parking-coverage-6

המשך…

מחאת החניה – הרוכבים מדגימים את תסריט "היום שאחרי"

כזכור לכם, עיריית ת"א הודיעה על הפעלת איסור חניה על מדרכות לכלי רכב דו-גלגליים במספר רחובות בת"א בתואנה כי מדובר ברחובות בעלי מדרכה צרה, וכי חניית הדו"ג מפריעה להולכי הרגל. לאחר מכן, מצהירה העירייה בדבריה, תיאסר החניה לדו"ג על כל מדרכות העיר, ללא קשר לשאלה האם הם מפריעים להולכי הרגל. העירייה טוענת כי היא תעשה זאת רק לאחר הכנת חניות מיוחדות לדו"ג. האכיפה, כך לפי העירייה, תחל ב- 7.7.

בפועל, מדובר בשינוי של סטטוס קוו שהיה קיים מזה עשרות שנים, לפיו דו"ג רשאים לחנות על מדרכות כל עוד הם מותירים מעבר של לפחות 1.3 מטר, ואינם מפריעים לתנועת הולכי הרגל. בנוסף, העירייה כלל לא מכינה די חניות לדו"ג. לדוגמה, ברחוב יוחנן הסנדלר – אחד הרחובות בהם תיאסר החניה לדו"ג בשלב הראשון – קיימות רק 2 (שתי) חניות לדו"ג בקטע האמור. כך גם ברחוב ביאליק – עוד אחד מהרחובות בהם תיאסר חניה לדו"ג בשלב הראשון – שם קיימות 6 חניות לאורך כל הרחוב כולו. אין כל סימנים לכך שהעירייה כלל טורחת להכין עוד חניות לדו"ג. יתרה מזאת, פעמים רבות נתפסות חניות אלה ע"י רכבים שמנצלים את יתרון הגודל שלהם, ולמעשה גוזלים את אותם מקומות מהדו"ג שבאים לחנות במקום.

הלכה למעשה, תנועת הולכי הרגל אכן מופרעת אבל לא הדו"ג הם הגורם העיקרי להפרעה זו. על המדרכה חונים רכבים (לדוגמה בתמונות שצולמו אמש ברחוב שלמה המלך), פחי אשפה ופחי מיחזור, ובעיקר אופניים, אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים. מספר הולכי הרגל שנפגעו כתוצאה מהתנגשות עם דו"ג חונה, קשור ומכוסה שואף לאפס. לעומת זאת, מדי שבוע אנו מתבשרים על תאונות עם אופניים, אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים.

העירייה מכסה את ערוותה בכך שהיא פונה לציבור שאותו קל לחלוב – רוכבי הדו"ג. במקום להתעמת עם הביריונים על האופניים והקורקינטים, אותם קשה לפקחים לתפוס ושנגדם אין להם כל סמכות אכיפה מעשית, הם מתכוונים לתת דו"חות לרוכבי דו"ג שאותם קל להעניש, שכן יש להם מספר רישוי, חשבון בנק וזהות שאותה אפשר לתבוע.

הפגיעה בסטטוס קוו הקיים משולה לגזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. איסור החניה לדו"ג על כל מדרכות העיר, גם על כאלה שבהם כלל אין הפרעה להולכי הרגל, תביא כ- 30,000 רוכבי דו"ג לחפש חניה במקומות אחרים. מיעוטם (פחות מ- 10%) ימצאו חניה במפרצונים הייעודיים שהוקצו ע"י העירייה. רובם המכריע יצטרך לתפוס חניות של רכבים בכחול לבן, מה שיגביר משמעותית את מצוקת החניה של אותם רכבים שגם כך סובלים קשות מעבודות התשתית שהחלו לאחרונה בעיר.

זעקת הרוכבים נשמעה ברחבי המדיה החברתית בשבוע האחרון. מאות ואלפי רוכבים התארגנו בקבוצות. לדוגמה, קבוצת "חונים כמו רכבים בתל אביב" המונה כ- 1000 רוכבים ובה התבקשו הרוכבים להעלות תמונות של האופנוע או הקטנוע שלהם כשהוא חונה בחניה של רכב כדי להמחיש את האבסורד בתקנה החדשה. מאות תמונות הועלו עד כה.

moto-parking-mitsu-3

לינק לקבוצת "חונים כמו רכבים בתל אביב"

באירוע רב משתתפים שייערך ב- 7.7 (יום ג') ב- 7 בבוקר בכיכר המדינה בת"א, יאספו מאות רוכבי דו"ג ויתפסו מקומות חניה של רכבים, כחוק. הרוכבים לא יפריעו לתנועה, אבל כל מקום חניה פנוי בכיכר יתפס ע"י דו"ג, מה שיחריף עד מאוד את מצוקת החניה של הרכבים באזור כולו. לאירוע הוזמנה כל המדיה הרלוונטית שתספק כיסוי אינטרנטי וטלוויזיוני לאירוע.

לינק לאירוע תפיסת החניות ב- 7.7

moto-parking-event-77

המשך…

מחאת הרוכבים בתל אביב מתגברת

בהמשך לאיסור החניה של כלי רכב דו-גלגליים על מדרכות תל אביב שהתבשרנו עליו לאחרונה, בקבוצה שנפתחה לאחרונה בפייסבוק הולכות ומצטברות תמונות של רוכבים ורוכבות המחנים את האופנוע או קטנוע שלהם כמו מכונית, על כחול לבן.

הקונספט פשוט: במקום לקוות שנצליח לכנס מאות ואלפי רוכבים כדי לתפוס בבוקר אחד את כל החניות באזור מסויים בת"א, כל רוכב יפעל בצורה עצמאית ויצלם את עצמו חונה כמו מכונית, על כחול לבן. זה מה שהעירייה רוצה? זה מה שהיא תקבל. אבל היא חייבת גם לראות את התוצאה, והתוצאה צריכה לבוא בצורה של מאות ואלפי תמונות של רוכבים ורוכבות, על אופנועים וקטנועים, שתופסים את מקום החניה של מכונית רגילה.

moto-parking-daniel-petri

כדי להצטרף לקבוצה – שנכון לכתיבת שורות אלה מונה מעל 700 חברים – ולהעלות את התמונות שלכם כנסו ללינק הבא:

חונים כמו רכבים בתל-אביב

בנתיים, הנה חלק מהתמונות (קרדיט לתמונות – כל תמונה שייכת למי שהעלה אותה בקבוצה בפייסבוק).

moto-parking-miki-kagan-1

המשך…

גזירה חדשה לרוכבים בגוש דן – איסור חניה על מדרכות

בכתבה שפורסמה הבוקר ע"י קובי ליאני מוואלה נכתב כי עיריית ת"א מתכוונת להתחיל לאכוף איסור חניה של כלי רכב דו-גלגלי על מדרכות העיר.

עריית תל אביב תאסור החניית אופנועים וקטנועים בחלק ממדרכות ת"א – וואלה! רכב

תגובת העירייה לפניית וואלה היתה: "מטרת המהלך הנה לפנות את המדרכה לרווחת הולכי הרגל ולשמור על בטיחותם של כל משתמשי הדרך".

בינינו, אנחנו יודעים את האמת. העירייה לוטשת עיניה לעוד כמה מיליוני ש"ח שיכולים להגיע אליה כהכנסה מדי שנה כתוצאה מאכיפה אגרסיבית וחסרת פשרות כנגד דו"גים. מי יוותר על הכנסה יפה שכזו?

moto-parking-miki-kagan-1

לכאורה, האכיפה תיעשה רק ברחובות בהם המדרכה צרה במיוחד. תגובת העירייה ממשיכה: "עיריית תל-אביב – יפו הכשירה מקומות חנייה מוסדרים לרכב דו גלגלי במקום בו היו קודם חניות לכלי רכב, במספר רחובות בעיר המאופיינים במדרכות צרות במיוחד: רחוב ביאליק, רחוב שלמה המלך מרחוב פרישמן עד למלך ג'ורג, רחוב יוחנן הסנדלר מרחוב שנקין עד לרחוב העבודה ורחוב שפינוזה מרחוב גורדון לשד' בן גוריון. במקומות אלה מחלקת העירייה מנשרים לנהגים המסבים את תשומת ליבם לקיומם של מקומות החניה החדשים, ומתריעים על כך כי חניה על המדרכה בניגוד לחוק תיאכף כנדרש".

בתמונה: הודעת אזהרה שנמסרה לרוכב קטנוע שחנה על המדרכה ברחוב שלמה המלך בת"א (קרדיט לתמונה – אריק מירמי):

moto-parking-warninig

טענות רבות העולות כנגד רוכבי אופנוע וקטנוע בעיר מתייחסות לבריונות שבה נוקטים חלק מהרוכבים – בין אם שליחים שעובדים למחייתם או רוכבים שמרגישים שהמדרכה היא ביתם השני ושיש להם עליה זכות אבות. לפי טענות אלה רוכבים רבים חונים כאוות נפשם על המדרכות הצרות, חוסמים כניסות לבתים, לחניות, עלייה למדרכות המיועדות לנכים ונשים עם עגלות, ובגדול מהווים מטרד שהיו שמחים אילו היה נעלם כליל מן העולם.

המשך…

האופנוענים: חונים כמו רכבים

בשבוע הבא (1/6/12) יפתחו רוכבי הקטנועים והאופנועים בשורה של צעדים במחאה על היעדר הסדרי חנייה לכלי רכב דו גלגליים ברחבי הארץ וחלוקת דוחות לא הוגנים לכלי רכב דו גלגליים החונים על המדרכות. המחאה תיפתח עם תפיסת מקומות החניה מסביב לכיכר המדינה בתל-אביב. לאירוע הפתיחה הרגוע יצטרפו, בעתיד, גם מפגנים כוחניים יותר.

שש שנים לאחר מחאת רוכבי הקטנועים והאופנועים כנגד העלאת מחירי הביטוח יפתחו בשבוע הבא רוכבי הקטנועים והאופנועים במחאה חדשה כנגד היעדר חניות מוסדרות לכלי רכב דו גלגליים וחלוקת דו"חות חנייה לא הוגנים בערים ברחבי הארץ.

במסגרת מבצע מאורגן יתכנסו, ביום שישי ה1/6/2012, בכיכר המדינה שבתל אביב, כבר בשעות הבוקר המאד-מוקדמות, עשרות רוכבים. המטרה – תפיסת מקומות חניה מסביב לכל הכיכר תחת הכותרת "חונים כמו רכבים".

"ברוב הערים בארץ לא קיימים מספיק מקומות חנייה מוסדרים לכלי רכב דו גלגליים וגם אלו הקיימים לא מספיקים או נתפסים ע"י רכבים רגילים, דבר המותיר אותנו בלי שום ברירה פרט לחנייה בחניות המיועדות לרכבים או חנייה על המדרכות – אך במקרים רבים, רוכבים אשר מחנים את האופנוע שלהם בחניה המיועדת לרכב סובלים מהתנכלויות הן מצד הנהגים והן מצד הפקחים" מסבירים הרוכבים, "כרגע על פי חוק אסור לאופנועים וקטנועים לעמוד על מדרכה. במשך שנים האכיפה לא התבצעה בגלל הבנה של הפקחים והעיריות כי המצב הנוכחי לא מותיר לנו ברירה, אך לאחרונה מתרבות התלונות על רוכבים שקיבלו קנס בסכום של 250 ₪ בגלל שחנו על המדרכה. בעקבות תלונות רבות מבעלי דו-גלגלי שקיבלו דוחות חנייה מהעיריות ברחבי הארץ, פתחנו בצעדי מחאה אשר מטרתם למנוע מהפקחים לחלוב אותנו. במקום שהמדינה והערים הצפופות ממילא תתמוכנה במי שבחרי להתנייד בדו-גלגלי שמקל על העומס בפקקים, על מצוקת החנייה וזיהום האוויר – הן עושות בדיוק ההפך".

הרוכבים מסבירים כי הם דורשים שבשלב הראשון תאפשרנה העיריות לכלי רכב דו גלגליים להחנות על המדרכות וזאת בתנאי שהותירו מספיק מקום למעבר הולכי רגל ועגלות תינוק – מרווח של כ130 ס"מ.

בשלב השני קוראים הרוכבים העיריות להשקיע בכמות מספקת של חניות מוסדרות לכלי רכב דו גלגליים ואכיפה כנגד רכבים החונים בחניות הייעודיות.

ציבור רוכבי האופנועים בישראל סובל מבעיות רבות: מחירי הביטוח מאמירים, המיסוי הגבוה על כלים חדשים, הנהגים הישראלים מתעלמים מהם – היעדר חניות מוסדרות היא רק אחת בשורה של בעיות המפלות את הרוכבים בישראל ומקשות ועל התפתחות הענף הנהנה ברחבי העולם מהטבות רבות מתוך הכרה בחשיבות כלי הרכב הדו גלגליים בעיקר באזורים המאוכלסים בצפיפות.

הפגנת "חונים כמו רכבים" תתקיים ביום שישי ה- 1.6 בשעה 9:00 בכיכר המדינה

לאירוע בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/313986822016541

נגישות