שימוש בממל"ז למדידת מהירות מאחור

לאחרונה נחשפה בתקשורת (התוכנית של אורלי וגיא, ערוץ 10) שיטת שימוש מעניינת של המשטרה במכשיר הממל", או בשמו המקצועי LTI 20-20.

קראו עוד על אמצעי אכיפה בישראל

ממל"ז – מד מהירות לייזר או אקדח לייזר – היא מכמונת המהירות המבוססת קרן לייזר. מדובר במכשיר דמוי אקדח המכיל דיודה המקרינה קרן לייזר לטווח של כמה מאות מטרים, והפועלת בדומה לאמצעים צבאיים ואזרחיים המשמשים למדידת מרחק, כשהוא מבוסס על אפקט דופלר למדידת מהירות האובייקטים אליהם האקדח מכוון. לאקדח מוצמדת עינית אופטית העוזרת למפעיל לכוון את אלומת הלייזר אל עבר חזית העצם הנמדד.

לרוב בישראל המדידה תתבצע אך ורק מהחזית, כשהרכב או האופנוע מתקרב אל השוטר שמסתתר בניידת שלו או מאחורי עצם אחר.

יחד עם זאת, כפי שנחשף בתוכנית, ישנם מקרים בהם שוטרים לוזרים מאחור על רכבים המתרחקים מהם, בעיקר בנתיבי האצה בסמוך לכבישים מהירים. שני מיקומים מוכרים לשיטת לכידה זו הינם מחלף נתניה דרום, ומחלף אליפלט מדרום לראש פינה.

שוטר לוזר מאחור כשהוא והניידת הסמוייה נמצאים על רמפת האצה בסמוך לכביש מהיר. הוא לוזר על הרכבים החולפים משמאלו בכביש עצמו, ומרגע שנעל על רכב, הוא מודיע לשוטר נוסף הממתין בניידת במרחק מה. לאחר שהרכב נעצר, השוטר המודד מגיע אל הנקודה עם הניידת הסמוייה, מראה לנהג את המהירות, וכותב לו את הדו"ח.

שווה לציין שמכשיר הוולנטיין 1, כנראה גלאי המכמונות הטוב ביותר בעולם, מסוגל לקלוט גם לזירה מאחור. סביר להניח שגם מכשיר הפספורט 9500 יוכל לאתר את הלזירה מאחור, כמובן בתנאי שהמכשירים מוקמו בנקודה נכונה על שמשת הרכב. יחד עם זאת, בגלל המהירות שבה מכשיר הממל"ז מסוגל להינעל על מטרה, גם גלאים משוכללים לא מסוגלים לתת התראה נאותה בפניו, ולצערי ברוב המקרים ברגע שהגלאי מצפצף משמעות הדבר ששוטר נועל עליך ברגעים אלה ממש.

ונשמרתם לנפשותיכם.

3 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות