נתפסתם ע"י שוטר בביצוע עבירת תנועה? איך להגיב וכיצד "לצאת מהארוע" בצורה הטובה ביותר?

מה קורה אם נתפסתם ע"י שוטר הטוען כי עברתם עבירת תנועה?

ובכן, ראשית הפעילו שיקול דעת וחישבו. האם באמת עברתם את העבירה כפי שהשוטר טוען?

היה והתשובה חיובית ואתם יודעים (בינכם לבין עצמכם) באופן וודאי כי לשוטר הוכחה חותכת, קבלו את רוע הגזירה, התנצלו, וקוו כי השוטר יוותר לכם. אם מזג האוויר נעים והשוטר קם עם מצב רוח טוב בבוקר (ולא הרגזתם אותו), יכול להיות שהוא דווקא יחליט לוותר לכם, אם כי אל תתלו תקוות גדולות בכך. כמובן עליכם לזכור שאחד מהפרמטרים שישפיעו על החלטת השוטר הם הממצאים שיתגלו בבדיקה שגרתית במסוף המשטרתי. שם רשומה כל היסטוריית התעבורה של כל נהג מראשיתה. לידיעתכם כי כיום לכול ניידת יש מסוף מחשב המחובר בצורה מקוונת למסוף הארצי, דרכם יכולים השוטרים לבדוק ולוודא את פרטיכם האישיים, רישום עבר פלילי, מס' ת"ז, מקום מגורים, גיל, מצב משפחתי וכו'. לחלק מהתושבים יש במאגר שבמסוף אף נתונים נוספים הקשורים לזיהוי פלילי, כתמונה, גובה ונתונים חיצוניים נוספים לזיהויים.

ניסיון ליפות את המציאות, כמסירת מידע כוזב, שקרים, אי אמירת אמת וניסיון להתנגד להוראות השוטר הבודק, לרבות התלהמות ואלימות מילולית ו/או פיסית, בוודאות, רק ידרדר האירוע וירע משמעותית את מצבכם. לכן, נסו להימנע משטויות והישמעו להוראות השוטר. עדיף לחטוף דו"ח קליל ולא להיות מעוכב לתחנת המשטרה הקרובה או להיעצר חלילה.

במידה ובאמת לא עברתם העבירה המיוחסת לכם ואתם משוכנעים בחפותכם, אל תוסיפו דבר ואל תודו במאום. כל דבר ו/או מילה אשר תאמרו ירשמו ע"י השוטר בסעיף הנקרא "דברי הנהג" ועלולים לשמש נגדכם בבית המשפט.

זכותכם מן הסתם לבקש מהשוטר שיוסיף ב"דברי הנהג" את גרסתכם עובר לאירוע, אך עשו זאת רק אם יש לכם אסמכתאות ועדים ודבריכם אכן תומכים בחפותכם ו/או יכולים לסייע לכם. ושוב, הימנעו מלציין עובדות מפלילות העלולות לפגוע בכם וציינו הדברים באופן "קצר וקולע". זכרו להימנע מוויכוחים או חלילה התלהמות כי הרי כולנו בני אדם. כאן ובבית המשפט אין מקום לאמוציות אלא לראיות עובדתיות בלבד.

מניסיוני, דברים שיגיד הנהג עשויים להירשם בצורה לא מדויקת ע"י השוטר, או ועשויים להיות לא מדויקים. לכן מומלץ לבקש מהשוטר לקרוא את שכתב ו/או כתוב בדברי הנהג ולבקש ממנו לתקן ו/או להוסיף את שדרוש תיקון או הוספה. מחשש שדברים שרשם ינוצלו לרעה ע"י התובע המשטרתי וישמשו נגדכם. לכן, העצה הטובה ביותר היא לא לעשות שטויות בניסיון לתרץ את העבירה, כי זו הודאה באשמה! ("אדון שוטר, רק מיהרתי להוציא את הילד מהגן!").

יחד עם זאת, ניתן כמובן להכחיש כי ביצעתם העבירה ולהדגיש בפניו, לדוגמה, כי הנכם חגורים, שהנכם נוסעים עם אורות דולקים כמתחייב בעונת החורף וכי יש לכם עדים התומכים בדבריכם (רצוי ומומלץ מאד), כי הרי זה מה שארע בפועל. אם יש לכם אפשרות, הקליטו וצלמו את האירוע (אם כי בזהירות, רצוי ע"י נוסע שיושב לידכם).

היה ותיווכחו כי השוטר מהסס אם לרשום לכם את הדו"ח, אתם יכולים לנסות לבקש ממנו שלא לרשום את הדו"ח ו/או להמירו באזהרה. כמובן שצריכה להיות לכם סיבה טובה לכך.

רצוי לזכור כי הקריטריונים לזכאות להמרת דו"ח לאזהרה הם ברורים: ותק של רישיון נהיגה של עשר שנים לפחות, מתוכם חמש שנים אחרונות ללא כל עבירה (מה שאומר שנהגים חדשים למשל לא יכולים להיות זכאים להמרה לאזהרה). ישנן עבירות שבהן אין המרה בשום פנים ואופן: עבירות שבגינן יש הזמנה לדין, שימוש בטלפון נייד בנהיגה, חציה באור אדום, עקיפות, חניה בחניית נכים ומטען במשקל חורג. במידה ונהג קיבל אזהרה, הוא צריך לצבור עוד חמש שנים נקיות על מנת להיות "זכאי" להמרה הבאה שלו. משמע כי על כל עבירה נוספת בתחום החמש השנים הקרובות ירשם לכם דו"ח. זכרו כי רישום אזהרה הוא זכות של השוטר, והתרשמות השוטר בשטח קובעת האם לרשום דו"ח למרות שהנהג, על פניו, זכאי לאזהרה. התנאי הבסיסי להמרת דו"ח לאזהרה, הוא הודאת הנהג בביצוע העבירה והסכמתו לרישום אזהרה. הנהג בשטח לא מבקש "המרה". הוא יכול לבקש מהשוטר לבדוק זכאות לאזהרה – השוטר לא חייב להסכים לכך. במידה והנהג "זכאי" להמרה, והשוטר בשטח לא המיר, ו/או הנהג לא היה מודע לכך בזמן קבלת הדו"ח, יוכל הנהג לפנות ל- מפנ"א בכתובת ת.ד. 120 פ"ת. כל נהג רשאי לפנות בכל בקשה וערעור (אם כי אל תצפו לביטול קסום של הדו"ח שלכם רק בגלל ששלחתם מכתב).

כאמור, יכול והשוטר פשוט יוותר לכם, לא כולם רעים במדינה…

בנושא שלילת רישיון מנהלתית במקום. רק קצין משטרה רשאי (אך לא חייב) לשלול את רישיון הנהיגה שלכם. גם על שלילת רישיון, שהנה שלילה מנהלתית ל – 30, 60 או 90 יום, ניתן לערער בבית משפט לתעבורה (בבימ"ש השלום), באזור בו בוצעה העבירה, וזאת בהגשת בקשה כזו כבר למחרת היום, כשבקשה כזו מנומקת ונתמכת בתצהיר המנמק את השתלשלות האירועים והנסיבות. יש לצרף לתצהיר אסמכתאות להוכחת טענותיכם. אין לדרוש מביהמ"ש שיאמין לנהג כעבריין בפוטנציה ללא כל אסמכתאות ומסמכים אשר יאשררו דבריו.

ועוד המלצה חמה, לפני כל צעד או החלטה בנהיגה, כגון עקיפה או ניסיון תגובה שלכם לנהג רכב אשר חתך אתכם שאתם משתוקקים "להשיב לו כגמולו", חישבו פעמיים על השלכות המעשה והפעילו שיקול דעת. צפו את הבלתי צפוי בדרך ובכביש הציבורי, שימרו על חייכם וחיי בני משפחתכם כי זה הכי חשוב!

בברכת חג שמח ונסיעה בטוחה וזהירה.

8 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות