תשלום אונליין על הפרשי אגרת רישוי עבור רכבים בעלי תו נכה

מי מאיתנו שמחזיק תו נכה על נכות כזו או אחרת, זכאי מזה שנים לקבלת אגרת רישוי מופחתת (להלן "אגרת נכה"), מה שמוזיל את האגרה לרוב הרכבים לסכום של כמה עשרות ש"ח בלבד בשנה.

הפרטים המלאים והתנאים לזכאות זו, כפי שהיא רשומה באתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

פרטים נוספים אודות הנחה בתשלום אגרה, הגשת בקשה לתג נכה או קבלת החזר רישוי אגרה, עידכון רכבים בתג הנכה – בדף שירות "תג חניה לנכה".

נכה זכאי לאגרת רישיון רכב מופחתת בעבור רכב אחד, ובהתאם לתנאים הבאים:

הרכב הוא רכב נוסעים פרטי, רכב פרטי דו-שימושי, רכב מסחרי שמשקלו הכולל אינו עולה על 5,000 קילוגרמים, אוטובוס זעיר פרטי או אופנוע, הרכב רשום על שמו של הנכה, על שם בן זוגו או בת זוגו, או על שם האפוטרופוס שלו, וכן הרכב אינו משמש לצורכי עסק או מסחר.

נכה אשר שולמה אגרת רישוי מלאה לרכבו, ונמצא שהוא עומד בקריטריונים לאגרה מופחתת, יהיה זכאי להחזר יחסי בגין האגרה המלאה ששולמה. החזר זה מתרחש (לרוב) בצורה עצמאית מבלי שהנכה יצטרך לעשות דבר (אולי למעט הפעם הראשונה שבה הוא "נכנס למערכת" והופך לזכאי לזכות זו).

לכאורה – הטבה שיכולה להגיע לסכומים של מאות ואף אלפי ש"ח בשנה. זו ללא ספק ובהחלט הטבה משמעותית.

כדי לברר את סטטוס הרכב/ים שברשותכם, לבדוק את סטטוס תג הנכה, לבקש/לשנות מספרי רכב המשוייכים לתג נכה, או לבצע העברת בעלות אונליין – כאן באזור האישי באתר הממשלתי (דורש הרשמה מקדימה אם טרם נרשמתם).

לבדיקת סטטוס הרכבים או העברת בעלות באזור האישי באתר הממשלתי:

אלא מה, עצם קבלת ההטבה יצרה לנכה בעיה אחרת (שנועדה בצדק למנוע הונאות, ונכנסה לתוקף בדצמבר 2011): מרגע שהתקבל ההחזר על אגרת הרישוי לרכב מסויים, כשהנכה (או הבעלים של הרכב) מעוניין למכור את הרכב ולבצע העברת בעלות (אונליין או בסניפי הדואר), הוא היה חסום מביצוע העברת הבעלות וזאת משום שהוא חייב קודם כל לשלם חזרה למדינה את הפרשי האגרה, ורק אז תיפתח בפניו האפשרות לבצע את העברת הבעלות.

וכמובן שבישראל, כמו בישראל (אומת ההייטק וחממת הסייבר) – לא היה ניתן לפתור צרה זו אלא על ידי כיתות הרגליים (או כסא הגלגלים) אל משרד הרישוי, המתנת שעות בתור, בקשה לשלם את ההפרש, ואז ללכת עם השובר לדואר כדי לבצע את התשלום. רק אז העברת הבעלות היתה נפתחת בפניו.

עד הקורונה. כעת, לאחרונה (מדובר על שנת 2021), נפתחה בפני ציבור הנכים האפשרות לשלם את הפרשי האגרה אונליין – דרך האתר הממשלתי של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים. מרגע שבוצע התשלום, האופציה להעברת הבעלות נפתחת בפני הנכה (ותודות לעומר שהסב את המידע לתשומת ליבי!)

איך עושים את זה:

לתשלום על הפרשי אגרת הרישוי כנסו לכאן.

לאחר הזנת מספר הרכב והת"ז של הבעלים, ביחרו באופציה "הפקת כפל רישיון".

שלמו את האגרה, וכעת תוכלו להפיק רישיון רכב שבו האגרה משולמת במלואה, וכן לבצע העברת בעלות.

סוף סוף!

נגישות