קטגוריה: מבחני דרכים

רכיבת מבחן על IMZ Ural

אין רוכב אופנוע אחד שרכב על כלים בישראל של שנות השמונים והתשעים שלא זוכר את הוספות המיתולוגיות עם סירה, או כל מיני כלים מוזרים ולא מזוהים (בעיקר מבוססים על מותגים בריטים שאבד עליהם הכלח) שהיו נוסעים ברחובות הערים בשירותם של כל מיני בעלי מקצוע שהיו מתניידים עליהם ככלי הרכב שלהם. אופנוע עם סירה – מושג שהוא אוקסימורון בפני עצמו, שכן אופנוע זה לא, ומן הסתם גם רכב לא. מצד אחד לא נהנה מיתרונות המובנים באופנוע (אין רכיבה בין רכבים בפקק, אין הטייה/"השכבה"), ומצד שני סובל מפגעי מזג האוויר ותקוע בפקקים כמו כל רכב…

על הזכרונות האלה, תוסיפו את הסצינות שכולנו מכירים מסרטי מלחמה ממלחמת העולם השניה בה גדודי חיילים (גרמנים, מה לעשות שהם שיכללו את השיטה) שועטים על אופנועי במוו ו-זונדאפ לעבר איזה יעד עלום כשהם צועקים פקודות בגרמנית.

ללא ספק, פוזה. וכן, יש כאלה שזה עושה להם את זה.

אחרי שנים שלא היו בישראל אופנועי "סירה" חדשים (בגלל בעיות ביורוקרטיות בעיקר, נו, ישראל), הצליחו בחברת Moto24 יבואנית אופנועי נורטון ו- FB מונדיאל לשנות את כללי המשחק ולייבא ארצה בשנת 2020 את המותג המסקרן IMZ Ural הרוסי. וכיוון שהצהרתי בפומבי במספר הזדמנויות על רצוני לנסוע עליו, קיבלתי הזמנה לרכיבת מבחן ראשונה שמיד קפצתי עליה בשמחה.

הכתבה הזו שלי עלתה במקור במגזין מוטו, ואני מביא אותה בגרסה מעט שונה כאן, להנאתכם.

מי מה מו

קודם כל – הבסיס. האופנועים מתוצרת IMZ Ural הם אופנועים מתוצרת רוסית המבוססים במידה רבה על טכנולוגיה ומכלולים שנלקחו מאופנועים גרמניים של BMW מדגם R71 ששירתו בהצלחה יתרה את הצבא הגרמני בתקופת מלחמת העולם השניה. יש שאומרים שהסובייטים רכשו בשושו חמישה כליםם כאלה דרך דילר בשבדיה, פירקו אותם לגורמים, הינדסו אותם לאחור כמיטב יכולתם, בנו הכל מחדש מתוצרת מקומית, והציגו את התוצאה לסטאלין. כנראה שהתוצאה היתה מספיק טובה (או שהם היו מספיק נואשים בגלל מצבם בחזית המערבית), ולכן הוחלט מיד על התחלת הייצור הסדרתי. האופנועים עשו את מה שעשו במלחמה, וכיוון שידוע שסוס טוב לא מחליפים, למעט תוספת ומספר חידושים ושינויים קלים כמו דיסקי בלימה במקום מעצורי תוף, הזרקת דלק כדי לעמוד בתקנות זיהום ועוד אלמנטים "חדשניים" כמו סטרטר בנוסף לקיק המסורתי, האופנועים מתוצרת חברת אורל מיוצרים פחות או יותר על בסיס אותו קונספט מאז.

לטוב ולרע, מן הסתם.

לארץ הכלים הגיעו בתחילת 2020 ומיד ייצרו מיני מהומה, כשרוב המשלוח הראשון נקנה די במהירות ומשלוח שני מיד יצא לדרך לארץ הקודש (אגב, מאז, מותג נוסף של אופנוע עם סירה – סיני – החל להיות מיובא ארצה, אבל זה עניין לפוסט אחר).

המשך…

zVooV – גלאי מכמונות ישראלי חדש ומבטיח

כיוון שהאתר "מיצו בדרכים" מתעסק בנושא אכיפת מהירות ותיעוד פרוייקט א-3, פונים אלי לא מעט אנשים שמבקשים לקבל חוות דעת על גלאי מכמונות שונים – בין אם כאלה שנמכרים בארץ, ובין אם דגמים שנרכשים בחו"ל. אבל מעבר לאנשים פרטיים, אני מקבל מעת לעת גם פניות מגופים מסחריים שמייבאים ו/או מפתחים מערכות משלהם, בבקשה שאסקור את המכשירים ואתן את חוות דעתי עליהם.

תזכורת: אמצעי אכיפת מהירות בישראל

כך היה במקרה של מערכת החדשה שפותחה על ידי חברה ישראלית. לאחר מספר שיחות עם מנהל החברה יצאתי לדרך כדי לבדוק את הגלאי שלהם שלפחות בשיחות הטלפון נשמע מבטיח במיוחד.

המערכת, "zzVooV" (או "זבוב" בעברית) שמה, אופיינה במשך כשנתיים על ידי צוות מפתחים ישראלי, כשבין רשימת התכונות שלה אפשר למנות:

 • גילוי מצויין של אמצעי אכיפת מהירות הנמצאים בשימוש בישראל, עם זיהוי לייזר קדמי ואחורי, וכן מכמונות דבורה בטווחים גדולים + פילטר לסינון התרעות שווא.
 • קבלת התרעות המתקבלות למשתמש על משטרה באזור, מצלמות טלפונים, מצלמות מהירות ורמזור, וכל זה באמצעות עדכונים אוטומטיים מבלי להצטרך לנתק את המכשיר ולחבר אותו למחשב בבית + אפשרות דיווח על ידי נהגים.
 • אפשרות לשלוט ברגישות חיישן הרדאר ולכייל את המהירות ממנו התקבלו ההתרעות.
 • עמידות מלאה למים.
 • אפליקציית מבוססת אנדרואיד ו- IOS עם תמיכה מלאה ב- 4 שפות: עברית, אנגלית, רוסית, וערבית. בנוסף, ניתן לחבר למכשיר DVR חיצוני מבוסס אנדרואיד, וקיימת אפשרות להתקנת אפליקציה במערכת מובנת ברכב (אנדרואיד/IOS), כך שניתן לקבל התראות גם במערכות אלה, במידת הצורך, וכך הנהג פטור מלהשתמש בטלפון שלו למטרה זו.

המערכת מורכבת מ- 3 רכיבים שונים:

 1. סט חיישנים קדמי ללייזר – אטום למים – המחוברים באמצעות כבל באורך של עד 2 מטר ל"מוח" המרכז את הנתונים ומשדר אותם לאפליקציה. ניתן להתקין גם סט חיישנים אחורי – זהה לקדמי, אופציונלי.
 2. חיישן רדאר למכמונת דבורה – מותקן בתוך הרכב בשמשה הקדמית, אבל ניתן גם להתקנה בגריל מקדימה.
 3. אפליקציה במכשיר הסלולרי שבאמצעותה מתחברים לחיישנים, מקבלים התראות ומנהלים את המערכת.

המשך…

סקירת אמצעי גילוי מכמונות מהירות – צ'יטה C550i

כפי שידוע לרוב הנהגים בישראל במהלך 2011 החלה משטרת ישראל, משרד התחבורה והמשרד לבטחון פנים בפריסה ארצית הולכת ומתרחבת של מערכת מצלמות אכיפה אלקטרונית (המכונה "א-3"). במסגרת הפרוייקט הוצבו קרוב ל- 150 מצלמות המהירות על כבישי המדינה. הנה תזכורת:

מפת מצלמות גאטסו בישראל

מעבר למכמונות הגאטסו, מפעילה משטרת ישראל מספר אמצעי אכיפת מהירות נוספים – מכמונות "דבורה", אקדחי לייזר המכונים "ממל"ז", ומספר מאוד מצומצם של ניידות המצויידות במצלמות מולטנובה (בשנים האחרונות כל מצלמות המולטנובה הנייחות יצאו משימוש, ואין הרבה ניידות המצויידות במצלמות אלה, אבל חלקן פעילות במקומות מוכרים וידועים). תוכלו לקרוא הכל אודות אמצעים אלה כאן: אכיפת המהירות על כבישי ישראל בידי משטרת ישראל.

הבעייתיות עם מצלמות הגאטסו

בעוד שמערכות אכיפת מהירות אחרים שהוזכרו לעיל ניתנים לגילוי ע"י גלאי מכמונות, הבעיה הגדולה המתעוררת עם מצלמות הגאטסו היא שהן לא משדרות שום אות אלקטרוני החוצה, ולכן הן בלתי ניתנות לגילוי באמצעות אותם גלאים. קיימת רק טכנולוגיה אחת שמסוגל לגלות בצורה אפקטיבית את מצלמות הגאטסו – מערכת מבוססת GPS שעושה שימוש בבסיס נתונים המכיל את כל "נקודות האיום". כאן נכנס לתמונה מכשיר הצ'יטה.

מכשיר הצ'יטה C550i

מערכת גילוי כזו נמצאת במכשיר המכונה "צ'יטה", או בשמו המלא Cheetah C550i. מדובר במכשיר המחליף את הדור הקודם (המכונה C50i) שנמכר בישראל ובעולם בהצלחה רבה, אבל הוא הרבה יותר קטן במימדיו הפיזיים, עם תצוגה המכילה מידע מפורט יותר, ועם תכונות משופרות עליהן נעמוד מיד. כמו במכשיר הצ'יטה הקודם, גם המכשיר החדש עושה שימוש בבסיס הנתונים המעולה של הצ'יטה (המכונה Trinity 2.0).

הערה: בסיס הנתונים של הצ'יטה מותאם לישראל, הוא מתוחזק בצורה מקצועית והוא מעודכן ברמה שוטפת. רוכשי המכשיר מקבלים מייל ברגע שמשוחררת גירסא חדשה של בסיס הנתונים, מה שכמובן עוזר להם להיות מעודכנים. בנוסף, במידה וחלפו 6 שבועות מהעידכון האחרון, יבקש המכשיר שתעדכנו את בסיס הנתונים שלו.

מכשיר הצ'יטה C550i מספק עד שלושה תיאורי מידע מדוברים עבור כל מיקום, צליל התרעת מהירות יתר (במידה ואתה נוסע מעל המהירות המותרת) וכן צליל מעבר כאשר עוברים את קו המצלמה. הגלאי מספק לנהג התרעה מבוססת GPS על כל סוגי מצלמות האכיפה הנמצאות בשימוש על ידי משטרת ישראל: מצלמות מהירות מסוג גאטסו, מצלמות משולבות אור אדום/מהירות מסוג גאטסו, מצלמות נתיב ציבורי ובעתיד – גם מצלמות מהירות ממוצעת (לא נמצאות בשימוש בישראל נכון לכתיבת שורות אלה). בנוסף, מכשיר הצ'יטה מספק גם התרעה בעת התקרבות לאזורים בהם קיימת אכיפה מוגברת (חשד למלכודות משטרה). כל אחת מההתרעות ניתנות לביטול או הפעלה לפי הצורך, וזאת על מנת להתאים את המכשיר להעדפותיך.

מכשיר הצ'יטה מיובא בבלעדיות לישראל ע"י גי אי מערכות אלק' בע"מ, יבואני וולנטין ובעלי המותג iRoad:

http://www.speedcheetah.co.il

לקחתי אותו לסדרת בדיקות ארוכה בתנאים המדמים בצורה מלאה את האיומים השונים מולם עומדים הנהגים בישראל. המטרה היתה לאשר או לשלול את יכולותיו של המכשיר בגילוי איומים, ואת נוחות התפעול שלו. הנקודות אותן אני מעוניין לבדוק בעת מבחן זה הן האם מכשיר הצ'יטה החדש מסוגל לתת מענה התראתי כנגד מערכות אופטיות מבוססות לייזר (ממל"ז), והאם הוא מסוגל לספק התראה על קיומן של מצלמות גאטסו או איומים קבועים אחרים בנתיב הנסיעה בצורה אפקטיבית וטובה.

המכשיר

מכשיר הצ'יטה C550i הוא מכשיר קטן במידותיו מקופסת סיגריות (אם כי הוא מעט יותר עבה ממנה) העשוי פלסטיק. בחלקו הקדמי הפונה לנהג קיימת תצוגה דיגיטאלית צבעונית הנראית היטב גם בתנאי תאורה ישירים המראה לנהג את מהירות הנסיעה, את כיוון הנסיעה, את השעון בעת נהיגה רגילה, או את המרחק מה"איום" שאליו מתקרבים, במטרים. מתחת לתצוגה קיימים 3 מקשים – שניים לכיוון עצמת השמע ובחירת אופציות, ואחד מרכזי לכניסה לתפריט ההגדרות.

בצד ימין קיים שקע USB לצורך עידכון בסיס הנתונים וכן שקע אודיו. בצידו האחורי (המרוחק מהנהג) קיים שקע המתח, שקע לחיבור אנטנת GPS חיצונית (שימושי בעיקר ברכבים צרפתיים), וכן רמקול.

c550i-front-view-on

המשך…

סקירת גלאי מהירות מסוג פספורט 9500ix

כפי שאתם יודעים, האתר שלי עוסק בחלקו בנושא אכיפת המהירות על כבישי ישראל בידי משטרת ישראל. ככזה, ביצעתי כאן מספר סקירות ובדיקות השוואתיות בין מספר גלאים מובילים בשוק. אחד הגלאים שנבדקו אצלי בעבר היה ה- Passport 9500i שאמנם הרשים באיכות ההרכבה שלו וכן ביכולת הגילוי של רוב האמצעים בהשוואה לגלאי המוביל בשוק – ה- Valentine One – אבל מאז עברו מספר שנים, ולפספורט בנתיים הצטרף אח צעיר אך מוכשר הרבה יותר – ה- Passport 9500ix. הדגם החדש (למען הדיוק הוא לא ממש חדש, הוא נמצא בשוק מזה כשנתיים לפחות) נמכר בישראל ע"י יבואן רשמי, והוא היה זה אשר סיפק לי את המכשיר למטרת הבדיקה.

אגב, כבר כתבתי בזמנו כאן על כיצד יש לכייל את הפספורט 9500ix לעבודה בישראל.

הפספורט 9500ix מתהדר בכל תכונותיו של הדגם הקודם. כמוהו, גם דגם זה מכיל את כל אופציות הגילוי הנחוצות (חלקן לא נמצא בשימוש בישראל), וגם רכיב GPS שבאמצעותו מודד המכשיר את מהירות הנסיעה, וכן את מיקומך. בניגוד לדגם הקודם בו הנהג היה צריך להזין ידנית רשימת נקודות ציון רלוונטיות (לדוגמה איומים כמו מצלמות מהירות, מיקומי מלכודות וכו'), כאן מספק היבואן בישראל בסיס נתונים שאמור להיות מעודכן למדי, ואשר מכיל (נכון לרגע כתיבת שורות אלה) את כל מיקומי מצלמות המהירות מסוג גאטסו בישראל.

חשוב לציין – היצרן מבדיל בין גרסאות אמריקאיות של הגלאי לבין גרסאות בינלאומיות. לכן, מכשיר Passport 9500ix  אשר נרכש בארה"ב לא יוכל לעבוד בישראל בצורה תקינה, ובסיס הנתונים שבו לא יוכל לעבוד בישראל. קחו זאת בחשבון כשאתם מתפתים לרכוש גלאי כזה מיד שניה או מאיביי למרות המחיר המוזל. המקום הבטוח ביותר לרכישת מכשיר פספורט הוא דרך היבואן הרשמי בישראל.

עידכון בסיס הנתונים מתבצע ע"י חיבור המכשיר למחשב באמצעות הכבל המסופק, והפעלת תוכנה. מרגע זיהוי והרשמת המכשיר תוכלו לעדכן את נתוני המצלמות וכמובן לבצע שינויים כאלה או אחרים בהגדרות המכשיר. הפספורט, כמו הוולנטיין 1, יודע לקלוט איומים בתדרי K ו- X שאינם נמצאים בשימוש בישראל, וכן בתדר Ka (המשמש את הדבורה והמולטנובה הניידת). כמובן שהוא קולט גם לייזר (ממל"ז).

הערה: זהו לא מבחן השוואתי אל מול הוולנטיין 1, אבל מכיוון שהזכרתי אותו, יש לציין כי חלק מתכונות הפספורט הקשורות לרכיב ה- GPS כלל אינן קיימות בוולנטיין שכן הוא איננו מכיל רכיב כזה. לכן אילו היינו רוצים לבצע השוואה מלאה, היינו צריכים להשלים את הוולנטיין באמצעות מכשיר צ'יטה, אך כאמור זו איננה מטרת המאמר. המשך…

סקירת גלאי מצלמות גאטסו – CapriCam G8

לפני מספר שבועות הובא לידיעתי על קיומו של מכשיר חדש, פרי פיתוח וייצור ישראלי כחול לבן, שמטרתו היא אחת: לספק הגנה לנהג הישראלי מפני עשרות (ובעתיד מאות) מצלמות הגאטסו המאיימות על כיסו ורישיונו (עוד על המצלמות – כאן באתר).

המוצר – CapriCam G8 – הוא מכשיר המבוסס רכיב GPS המזהה את מיקום הרכב/אופנוע ואת כיוון נסיעתו, ומספק לנהג/רוכב התראה פשוטה אך יעילה המבוססת על סדרת צפצופים מהירה כ- 400 מטר לפני ההתקרבות למצלמה. מיקומי המצלמות מוטענים לתוך המכשיר בתהליך פשוט,כך שבכל רגע נתון יודע המכשיר את מיקום הרכב/אופנוע אל מול המצלמות.

g8kit-2

המכשיר נמסר לי לבדיקות, ולאחר שימוש של כשבוע אני שמח לספר לכם על מסקנותי.

לינק לאתר היצרן:

http://www.capricam.com

עריכה: כ- 4 שנים לאחר צאת הכתבה הזו אני מגלה שהדומיין האמור כבר אינו פעיל. המסקנה היחידה היא שהמכשיר אינו זמין יותר לרכישה.

המשך…

בדיקת אמצעי גילוי מכמונות מהירות – iRoad

לאחרונה התבשרתי על קיומו של מכשיר לגילוי מכמונות מהירות חדש המתחיל בימים אלה את דרכו בישראל – ה- iRoad. מדובר במכשיר מסקרן מפיתוח מקומי שמגלם בתוכו, לדברי היבואן, את כל הטוב שבגלאי מכמונות סטנדרטיים כגון ה-וולנטיין 1, ביחד עם יכולת זיהוי מצלמות גאטסו ואיומים אחרים הנמצאת בתוך מכשיר ה-צ'יטה המוכר. אותי זה עניין מאוד, ולכן הצלחתי לשים באופן בלעדי את ידי על מכשיר iRoad ולקחתי אותו לסידרת בדיקות מקיפה. הרי התוצאות לפניכם.

קצת רקע היסטורי – פרוייקא א-3

אם במקרה התעוררתם מתרדמת לאחרונה, אתם בוודאי צריכים תזכורת: במהלך 2011 ו- 2012 החלה משטרת ישראל, משרד התחבורה והמשרד לבטחון פנים בפריסה ארצית הולכת ומתרחבת של מערכת מצלמות אכיפה אלקטרונית (המכונה "א-3"). במסגרת הפרוייקט הוצבו עשרות מצלמות המהירות על כבישי המדינה.

מפת מצלמות גאטסו בישראל

רובנו רוצים לחשוב על עצמנו כאזרחים שומרי חוק (בכל הקשור לנהיגה), אבל עיון קצר במפת פריסת מערכת האכיפה האלקטרונית של מצלמות הגאטסו מגלה שהן הותקנו ברובן במקומות כאלה שבהן אין כל קשר בין המהירות של הרכבים על אותם קטעי כביש לבין האכיפה.

הבעיה עם מצלמות הגאטסו

בעוד שמערכות אכיפת המהירות הקודמות של המשטרה היו ניתנות לגילוי ע"י אמצעי גילוי שונים כגון ה-וולנטיין 1 או ה-פספורט 9500 הנחשבים כמובילים בקטגוריה, הרי נכון להיום הבעיה הגדולה המתעוררת עם מצלמות הגאטסו היא שהן לא משדרות שום אות אלקטרוני החוצה, ולכן הן בלתי ניתנות לגילוי באמצעות אותם גלאים. קיימת רק טכנולוגיה אחת שמסוגל לגלות בצורה אפקטיבית את מצלמות הגאטסו – מערכת מבוססת GPS שעושה שימוש בבסיס נתונים המכיל את כל "נקודות האיום". כמובן שיעילותה של מערכת כזו טמון באלמנט מפתח אחד – רמת העדכניות והדיוק של בסיס הנתונים – וכאן יש הבדל משמעותי בין רמת האמינות והעדכניות של הספקים השונים.

מערכת גילוי כזו נמצאת במכשיר המכונה "צ'יטה", או בשמו המלא Cheetah C50i. היתרון המשמעותי של הצ'יטה בישראל הוא בסיס הנתונים המעודכן שנכון לרגע כתיבת שורות אלה כולל את כל מצלמות הגאטסו, וכן נקודות איום אחרות כגון אזורי מלכודות ממל"ז, אזורי אכיפה מוגברים ועוד. בסיס הנתונים של הצ'יטה מתוחזק בצורה מקצועית ע"י גיא ברלס, יבואן המכשיר, והוא מעודכן ברמה שוטפת.

גם הצ'יטה וגם הגלאים הסטנדרטיים – וולנטיין 1 ו-פספורט 9500 – נסקרו כאן בעבר. אבל בעוד שהשילוב של הצ'יטה יחד עם הוולנטיין היה שילוב שניצח בבדיקות, עדיין נותרה הבעיה הכרוכה בסירבול של תפעול שתי מערכות נפרדות, התקנה נפרדת ברכב, וכמובן תפעול מסורבל יותר עבור אופנוענים. מכשיר ה-פספורט 9500ix אמור היה לתת מענה לבעיה זו ע"י שילוב יכולת GPS עם גלאי מצויין, אבל למרות שבתחום הרדאר והממל"ז הפספורט לא נופל בהרבה מה-וולנטיין 1, הרי שבהשוואה בין יכולת ה- GPS שלו אל מול הצ'יטה קיים חיסרון אחד משמעותי ומכריע – בסיס הנתונים. בעוד שבסיס הנתונים של הצ'יטה הוכח כאמין ועדכני, העידכונים של בסיס הנתונים של הפספורט נעשים בתדירות פחותה, ואינם כוללים, לדעתי, את מלוא האיומים האמיתיים (נשמח לדווח על שינוי מהותי בדרך העידכון של הפספורט בעתיד).

הצורך בשימוש בשני מכשירים שונים המגדיל את ההוצאה ואת הסירבול בתפעול לא נעלמה מעיניו של גיא ברלס, היבואן של מכשירי הצ'יטה והוולנטיין בישראל וה- CTO של אייספיד מלכודות מהירות בישראל, והובילה אותו לפתח במשך השנתיים האחרונות מכשיר אחד שיהיה מסוגל לתת מענה מלא לכל ה"איומים" העומדים בפני הנהג הישראלי:

1. לתת טווח גילוי מקסימלי כנגד מערכות רדאר כגון הדבורה והמולטנובה.

2. לתת מענה התראתי כנגד מערכות אופטיות מבוססות לייזר כגון הממל"ז.

3. לספק התראה על קיומן של מצלמות גאטסו או איומים קבועים אחרים בנתיב הנסיעה.

בתום אותו פיתוח נולד מכשיר חדש – ה- iRoad – המותאם ותפור לצרכי הנהג הישראלי, והמתאים בדיוק לאיומים שמולם אנו עומדים כאן בישראל.

בתמונה – ה- iRoad – קטן וקומפקטי.

לקחתי אותו לסדרת בדיקות ארוכה בתנאים המדמים בצורה מלאה את האיומים השונים מולם עומדים הנהגים בישראל. המטרה היתה לאשר או לשלול את יכולותיו של המכשיר בגילוי איומים, ואת נוחות התפעול שלו. כדי להשוות את יכולותיו של ה- iRoad אל מול גלאים אחרים, הוספתי לבדיקה גם שני מכשירי וולנטיין 1 בגירסאות שונות (אחת מהן – האחרונה), מכשיר פספורט 9500ix, ומכשיר צ'יטה עם בסיס נתונים מעודכן.

המשך…

איך מתמודדים נגד מלכודת ממל"ז?

בהמשך לפוסט הזה, קבלו סיפור אמיתי:

אני על כביש שש צפונה, מיד אחרי מחלף נשרים. אני משייט להנאתי במהירות שהיא, איך נאמר, עלולה לסבך אותי. אני ברכב. ברכב מותקנים מספר אמצעי הגנה, כולל וולנטיין 1, צ'יטה C50 מעודכנת, ווייז (Waze) פועל על סמארטפון מסוג סאמסונג גלקסי, וזוג עיניים עם ראייה 6/6.

הערה: אחרי שקיבלתי כמה מסרים מצד כל מיני יפי נפש מתייפיפים, אני רוצה להבהיר בזאת שאני פושע, קרימינל, ואני בדרכי להסגיר את עצמי לתחנת המשטרה הקרובה. כן, כנראה נסעתי במהירות האיומה של 111 קמ"ש, ועל כך אני, כנראה, צריך לקבל עונש איום ונורא. עכשיו מרוצים? הלאה, אפשר להתקדם?

בתמונה: צ'יטה C50 (מצד ימין מעל ללחצן המצוקה), וולנטיין 1 (בחלקה העליון של השמשה), ווייז (בצד שמאל של השמשה)

מכשיר הצ'יטה מכוון להתריע משהו כמו 400 מטר לפני במהירות חוקית, כ- 600 מטר לפני במהירות על-חוקית.

בדרך כלל, אני נוטה להסתכל מדי כמה שניות על המסך של ווייז. אני רואה שהוא מציג לי אייקון של שוטר, ועוד אחד אחרי זה. בנתיים דממה.

בתגובה, וכהכנה לשוטר שאולי נמצא שם ואולי לא, אני מאט מעט, יורד למהירות "סבירה" לכביש 6.

לפתע ווייז (דווקא ווייז) אומר "שוטר לפניך", ואיך שהוא מסיים לומר את זה, הוולנטיין מצפצף לי במשך כ- 2 שניות על התראת לייזר. השוטר שהסתתר בניידת לזר עלי ולקח לו בדיוק 2 שניות והחליט שאני לא מטרה "ראוייה". זה משך הזמן שהוולנטיין צפצף.

הערה: חשוב להכיר את יכולות אמצעי האכיפה. ממל"ז נועל על מטרתו בשניות ספורות, לעיתים פחות משתים. אם שוטר נעל ולכד אותך, הוא יעצור אותך, וזה יקח לו בדיוק 2 שניות להחליט אם אתה צריך להיעצר או לא, ואז יש לו עוד כמה שניות לזרוק את הממל"ז לרכב, ולצאת החוצה לאמצע הכביש ולסמן לך לעצור בצד.

בתמונה: לכידת מהירות הרכב באמצעות ממל"ז

מכשיר הצ'יטה היה דומם. הוא לא הכיר את המלכודת הזו (למרות שהוא כן מתריע על מלכודת אחרת כ- 500 מטר בהמשך צפונה).

ראיתי את הניידת מאוחר מדי. השוטר העמיד את הרכב מסוג סקודה מסומנת כך שהרכב הסתתר מאחורי מעקה ההפרדה, על אי התנועה המצוייר מיד אחרי ההשתלבות של אלה שמגיעים מ- 431 לכיוון כביש 6 צפונה. בנוסף, בגלל שהתעמקתי בווייז באותה נקודת זמן, כשהבחנתי בו זה היה מאוחר מדי.

המשך…

בדיקת אמצעי גילוי מכמונות מהירות – וולנטיין 1 + צ'יטה C50 מול פספורט 9500i

בהמשך לפוסטים הרבים באתר (ובמיוחד זה – בדיקת אמצעי גילוי מכמונות מהירות סטאטיות – שלב א’) שמכסים את ההתפתחויות בנושא פרוייקט מצלמות המהירות החדש של ישראל (המופעל בידי הזכיוון – חברת מל"מ-תים, והמכונה גם בשם "פרוייקט א-3") אני מעלה לכאן סקירה שכתבתי לאחרונה בנושא השוואת אמצעי גילוי.

מה היו מטרות הבדיקה?

השאלה שעניינה אותי היתה פשוטה: בהשוואה בין הצמד המורכב מגלאי וולנטיין 1 עם מכשיר צ'יטה C50, לבין גלאי הפספורט 9500i – מי נותן תחושה טובה יותר של אמינות? מי מגלה את אמצעי האכיפה בצורה טובה יותר? מי נוח יותר לשימוש ברכב, ואיך מתנהגים המועמדים בעת שימוש באופנוע?

הבדיקה מעניינת במיוחד בגלל כמה סיבות: ראשית, הוולנטיין 1 מחזיק בתואר "המלך" הכמעט בלתי מעורער של הגלאים גם בארץ וגם בעולם. אוהדי המכשיר מצביעים על הרגישות המדהימה שלו כנקודת היתרון המשמעותית, כל זאת מבלי להקריב את הנהג ולשגע אותו הלוך וחזור עם התרעות שווא. כל שאר המתחרים חולקים ביניהם את השאריות, ולמרות שמדי פעם צץ מוצר שאמור לתת פייט רציני לוולנטיין, היצרן דואג לעדכן את החומרה והוולנטיין, כך נראה, שומר על כתרו.

גלאי האסקורט פספורט 9500i מתיימר לתת פייט רציני לוולנטיין. היצרן טוען להגברת הרגישות באופן משמעותי, מתפאר בשלל פיצ'רים חדשים, ומציג את גולת הכותרת – גלאי GPS מובנה בתוך המכשיר המאפשר לנהג לסמן נקודות עניין אישיות המהוות עבורו איומים (לדוגמה מכמונות מהירות), ולקבל התרעה בכל פעם שהוא חוזר לאותה נקודה. לכן, בהתחשב בעובדה שהפספורט 9500i טוען לכתר, היה חשוב במיוחד לראות כיצד מתפקד המכשיר מול הוולנטיין, והאם הוא מצדיק את מחירו (הגבוה יחסית, יש לציין). חסידי הפספורט טוענים שבעוד שיצרן הוולנטיין שמר, פחות או יותר, על עיצוב מכשיר ותכנון חומרה שמתאימים לשנת 1992 (השנה בה יצא המכשיר לראשונה), יצרן הפספורט השקיע בפיתוח ותכנון מכשיר שמיועד לעמוד טוב יותר מול האיומים המודרניים שמולם ניצב הנהג של ימינו.

שנית, ובהמשך לכתבות נוספות פה באתר ובתקשורת, אנחנו עומדים בפני התחלת הפריסה של מצלמות הגאטסו של פרוייקט א-3 (עוד על הפרוייקט קראו פה: מצלמות המהירות החדשות של גאטסו – כל מה שרציתם לדעת), ומכיוון שהוולנטיין ואף גלאי אחר לא מסוגל להתמודד עם המצלמות כיוון שהן מבוססות על פסי השראה מגנטית ולא על שידור מכ"מ, הדרך היחידה להתגונן בפניהן הוא ע"י שימוש באמצעי התרעה המבוססים על שמירת נקודות עניין בתוך בסיס נתונים, ושימוש ב- GPS שאמור לאתר את המיקום של הרכב/אופנוע ביחס לאותו איום. בהקשר לכך, הצ'יטה C50 הוא בדיוק המכשיר שאמור לעזור מול איום זה, וכיוון שבפספורט 9500i יש GPS ומנגנון עידכון נקודות עניין ואיומים סטאטייים הרי שהוא יכול, תיאורטית, לתת פייט חזק לשילוב הוולנטיין – צ'יטה.

חשוב לציין – מכשיר הפספורט שנמסר לי ע"י היבואן היה מדגם 9500i (עם תאורת לדים אדומה). בחו"ל, ואולי בקרוב גם בישראל, מוכרים מכשיר מתוחכם טיפה יותר המכונה 9500ix. ההבדל ביניהם מסתכם בתצוגת לדים כחולה, אבל בעיקר בבסיס נתונים המכיל מצלמות מהירות ומצלמות אור אדום (בחו"ל, בנתיים), המגיע מובנה ומוטען מראש לתוך המכשיר (בדומה לבסיס הנתונים המגיע עם מכשיר הצ'יטה). בדגם ה- 9500i הנהג חייב להכניס בעצמו את נקודות האיום, אחת אחת, ולצערי זהו המכשיר אותו אני קיבלתי לבדיקה.

לבסוף, ישנם אתרים רבים בחו"ל שמתיימרים להציע מאמרים טכניים ברמה כזו או אחרת הקובעים בצורה כמעט ברורה מיהו המנצח שלהם בתחרות בין מלכי הגלאים. לכל מי שבקיא בחומר ברור לגמרי שאותם אתרים מפרסמים לעיתים רבות מאמרים בתשלום מאת כותבים שמחוייבים בצורה כזו או אחרת ליצרני הגלאים, וכי אין במאמרים אלה משום הצגת תמונה בלתי תלוייה ואמינה. אני לא מתיימר לדעת טוב יותר מאשר מומחים בעלי שם מחו"ל, וגם לא יותר טוב מאשר מומחים מטעם-עצמם שכותבים בכל מיני פורומים גם בישראל. מה שאני כן מתיימר הוא להציג תמונה בלתי תלוייה שמביאה את נקודת ההתרשמות האישית שלי משימוש במכשירים הללו במשך תקופה של למעלה מחודשיים. אתם מוזמנים לקרוא את הכתוב, לעיין בממצאים, ולהחליט בעצמכם. מה שבטוח הוא שאני אינני גוזר שום קופון מאף יבואן או בעל עסק, ובכך אתם יכולים להיות בטוחים.

על מנת להכין את הכתבה הצטיידתי הפריטים הבאים:

 • גלאי וולנטיין 1 (או בקיצור V1) מעודכן ומכוייל לישראל.
 • מכשיר צ'יטה C50 מעודכן עם בסיס נתונים מתאים לישראל.
 • גלאי אסקורט פספורט 9500i מעודכן ומכוייל לישראל.
 • אופנוע מסוג היאבוסה בנפח 1340 סמ"ק מודל 2010 עם טנק דלק מלא. צבע כחול.
 • רכב מסוג שברולט קרוז 1.8 ליטר (דגם LT) מודל 2010 עם טנק דלק מלא. צבע שחור.
 • מיצו אחד, מודל 1970.

קדימה לעבודה.

התקנה ומיקום האמצעים

על האופנוע התקנתי את שני הגלאים, בכל פעם אחד אחר. הרכבתי אותם על מתקן מתכתי שחובר לכידון, במרכז הכידון בערך מעל אזור הסוויץ'. את החשמל הוצאתי ממערכת החשמל של האופנוע והבאתי אותה בצורה של שקע מצת לאזור הפירינג הקדמי. באופנוע המכשירים חוברו כך שיהיה קל לפרק אותם בעת חניה.

פספורט 9500i על היאבוסה

וולנטיין 1 על היאבוסה

באופנוע, בניגוד לרכב, יש בעיה של שמיעת אותות האזהרה של הגלאים דרך רעש הרוח והמנוע, ולכן במהירויות גבוהות (שבהן אנחנו כמובן צריכים את ההגנה מפני אמצעי האכיפה) יהיה לרוכב קשה מאוד להבחין בהתרעה הויזואלית או לשמוע את החיווי הקולי. לוולנטיין יש מתאם קסדה שנקרא Vizalert. יש עוד סוג של מתאם שאפשר לקנות, אבל גם זה וגם זה עולים לא מעט כסף. ה- 9500i מגיע עם מתאם לאוזניה, כך שאני מניח שאפשר להכניס משהו לקסדה. ומבדיקה שטחית שערכתי באינטרנט מסתבר שיש לו גם חיבורים שמאפשרים העברת החיווים לקסדת הרוכב.

מכיוון שהמטרה של המבדק הזה היתה להבחין באיזה גלאי יותר נוח להשתמש מצד אחד, ובאיזה גלאי עדיף להשתמש מבחינת פונקציונאליות מצד שני, לא התייחסתי בעת ביצוע הבדיקה לשאלת החיווי לרוכב האופנוע. על כך אכתוב בכתבה עתידית.

המשך…

בדיקת אמצעי גילוי מכמונות מהירות סטאטיות – שלב א'

היום עשיתי סיור על כביש 44 וכביש 4 לאורך כל הקטעים שבהם אמורות לקום המצלמות (מי שלא מכיר – קראו פה). ברכב הצטיידתי באמצעים הבאים:

 • וולנטיין 1 (או V1) מעודכן ומוגדר כהלכה.
 • צ'יטה C50 מעודכן עם בסיס נתונים מתחילת אוגוסט (בזמן ביצוע הבחינה לא ידעתי, אבל מסתבר שיצא עידכון נוסף ב- 18 באוגוסט, אותו טרם ניסיתי).
 • Waze מותקן על נוקיה E71, מעודכן בלייב באמצעות חיבור דאטה סלולרי.
 • זוג עיניים ראייה 6/6.

לאורך כל הנסיעה שמרתי על מהירות תת-חוקית, פלוס האטה משמעותית לפני כל מצלמה.

שווה לקרוא וללמוד מהניסיון שלי.

הממצאים הם:

המשך…

אז על מה אני רוצה לרכוב בחצי השנה הקרובה?

לאחר תקופה ארוכה בה לא כתבתי מאמרים המתארים רכיבות מבחן שלי, הגיע הזמן לרענן קצת את הנפש ואת האתר הזה. לכן, בתקופה הקרובה, אני מתעתד לרכוב ולכתוב על האופנועים הבאים:

הונדה CB1000R

הונדה VFR1200

ב.מ.וו K1300S

ב.מ.וו S1000RR

דוקאטי Multistrada 1200

דוקאטי Street Fighter

ואחרים.

Stay Tuned!

נגישות