חדש – העברת בעלות לכלי רכב דרך האינטרנט

כחלק מהרחבת השירותים הדיגיטליים הממשלתיים שמוצעים לאזרח ניתן החל מתחילת מאי לבצע העברת בעלות על כלי רכב באינטרנט. ללא ספק צעד מבורך, אם כי כפי שמיד נגלה, הוא לא חל על כולם…

ראשית, על הקונה ועל המוכר להיות שניהם רשומים באזור האישי הממשלתי כאן:

https://my.gov.il/landing

עוד לא נרשמתם? חזל"ש, גשו לדואר לבצע את העברת הבעלות.

כן נרשמתם, עכשיו צריך לוודא שלכלי הרכב יש רק בעלים רשום אחד. זה לא המצב? גשו לדואר לבצע את העברת הבעלות.

יש רק בעלים אחד? יופי. האם לכלי הרכב יש רישיון בתוקף? אם לא, גשו למשרד הרישוי לבצע את העברת הבעלות (ולא לשכוח שחייבים לקבוע לשם תור מראש, ולרוב אין תורים מהיום להיום…)

יש רישיון בתוקף? מעולה. עכשיו רק תתפללו שהבעלים הרשום של הרכב לא זכה באגרת רישוי מופחתת לפי תקנה 272א', למשל במקרה של הנחה לבעל תג חניה לנכה… במקרה זה עליכם לפנות לאחד מסניפי רשות הרישוי ברחבי הארץ, שם יוכל המוטב לקבל שובר תשלום להפרש אגרה. אה, כן, וצריך לקבוע תור מראש.

עברתם את כל זה בהצלחה? תקוו שלא הוטלו על בעלי הרכב איזהשהן הגבלות מטעם רשויות האכיפה השונות. אם כן, באסה, פנו לאותן רשויות להסרת ההגבלות ותתפללו שזה יתעדכן במחשב.

אם אין הגבלות זה לא אומר שהגעתם אל המנוחה והנחלה. האם כלי הרכב משועבד? אם כן, עליכם לפנות לגורם המשעבד להסרת ההגבלה.

רגע. לא סיימנו. עכשיו אתם צריכים להתפלל שעל כלי הרכב לא קיימת שום קריאת שירות פתוחה (מה שנקרא recall). אם כן, לא תוכלו לבצע העברת בעלות, ועליכם ליצור קשר עם המוקד הטלפוני 5678*, שם תימסר מהות הקריאה, מספר הקריאה ומוסך היעד. אם לא תבוצע קריאת השירות יהיה כלי הרכב חסום להעברת בעלות או טסט, ולעיתים מדובר בקריאה הזוייה לגמרי. אין ברירה (ותכלס, זה לטובתנו).

מה, יש עוד? בטח שיש עוד. אם מדובר במונית או רכב תיירות – כל האונליין שמונליין הזה הוא לא בשבילכם. פנו לאחד מסניפי רשות הרישוי לבצע את העברת הבעלות (כן, תור, וזה).

זהו? סיימנו? לא בדיוק. אם מדובר בכלי רכב הרשום על תו סחר או מועבר לתו סחר – אין לכם מזל. פנו לאחד מסניפי הדואר לבצע את העברת הבעלות.

אוקיי. בדקנו את כל זה והכל טוב. איך מתקדמים מכאן? אה, טוב ששאלתם:

להלן סדר הפעולות לביצוע העברת בעלות מקוונת על כלי רכב:

 1. על בעל הרכב (המוכר) והקונה להיכנס בו זמנית לאזור האישי באתר הממשלתי.
 2. על בעל הרכב (המוכר) לבחור בלשונית "רישיון רכב". עם הבחירה תופיע רשימת כלי הרכב הרשומים על שם בעל הרכב (המוכר). על בעל הרכב (המוכר) ללחוץ על כפתור "העברת בעלות" הצמוד לכלי הרכב העומד למכירה. לאחר הבחירה יוצגו פרטי הרכב המבוקש ועל מנת להמשיך בתהליך, יש ללחוץ בתחתית המסך על הכפתור "אני רוצה להתחיל בהעברה".
 3. במסך הבא יזין בעל הרכב (המוכר) את פרטי תעודת הזהות של הקונה במקום המיועד לכך. לאחר מכן יש ללחוץ בתחתית המסך על הכפתור "לפנייה לקונה" (בשלב זה מועברת פנייה לקונה באמצעות האזור האישי שלו, בה ייחשפו בפניו פרטי הרכב העומד למכירה).
 4. בשלב זה הקונה ייכנס לאזור האישי שלו, שם תופיע לו חלונית עם פרטי בעל הרכב (המוכר).
 5. אם הקונה אינו מעוניין להשלים את העסקה, יש ללחוץ על כפתור "איני רוצה לקנות את הרכב". אם הקונה מעוניין להמשיך בתהליך, עליו ללחוץ על הכפתור "לפרטי הרכב ולהמשך קנייה". לאחר הלחיצה יופיע מסך ובו פרטי הרכב הרלוונטיים לקונה טרם הרכישה. אם מצא הקונה שפרטי הרכב תואמים את רצונו למימוש העסקה, ילחץ על כפתור "לשלב הבא". אם פרטי הרכב מקימים לקונה עילה לביטול העסקה, ילחץ על כפתור "ביטול הקניה".
 6. לאחר אישור שלבי העסקה על ידי הקונה, תישלח אל בעל הרכב (המוכר) הודעה באזור האישי "קיבלת אישור מ-(שם הקונה) על קניית הרכב, כעת כל מה שנותר הוא לשלם את האגרה".
 7. אם בעל הרכב (המוכר) מעוניין להמשיך בביצוע העברת הבעלות, ילחץ על הכפתור "לתשלום האגרה". אם אינו מעוניין להמשיך את העברת הבעלות, ילחץ על הכפתור "ביטול המכירה".
  לתשומת לבכם: אם בעל הרכב (המוכר) בחר להשלים את העברת הבעלות על הרכב, הזמן המוקצב לו לביצוע תשלום אגרת העברת הבעלות הוא 10 דקות. אי ביצוע הפעולה בחלוף הזמן האמור, יבטל את הפעולה כולה והתהליך יתחיל מראשיתו.
 8. לאחר תשלום האגרה, לא ניתן יותר לבטל את עסקת העברת הבעלות.
 9. עם סיום העסקה, הקונה יכול להדפיס את רישיון הרכב המעודכן מתוך האזור האישי שלו, תחת הלשונית "רישיון רכב".

תתחדשו!

נגישות