חשיפה – האופנועים הסמויים של משטרת התנועה

לפני מספר ימים פורסם במדיה האינטרנטית כי משטרת התנועה הקימה “יחידה” של כ- 10 אופנועים שתשמש כיחידה “סמוייה” במטרה לאכוף עבירות “איכות” כמו שימוש בסלולארי, מהירות, ביריונות על הכביש ועוד. לפי הפרסומים, האופנועים, מדגם BMW R1200GS, שונו כך שכל הסממנים המשטרתיים הוסרו מהם או הוסתרו כך שיהיו סמויים מן העין.לדוגמה, הורדת הפנס המהבהב מעמוד גבוה אחורי (תורן) והסלקה מתחת לארגז אחורי (נראה בעת ההפעלה), הורדת ארגזים צדדיים עם לוגו אגף התנועה – המזוהים אם האופנועים המשטרתיים הגלויים,  הסתרת הכיתוב והלוגו שעל מיכל הדלק משני הצדדים ע”י יריעה שחורה הנשלפת בחלקה באמצעות סקוץ’ וחושפת את הכיתוב “משטרה” בעת הצורך, הסתרת הפנסים המהבהבים המוצבים מלפנים (פנסים בצבע כחול אדום) ע”י רשת שחורה, שרק בעת ההדלקה נראים למרחק, השחרת מגן קדמי לשם הסתרת הלוגו המשטרתי (לא ברור למה הכוונה…), והחלפת לוחית הרישוי – מלוחית משטרתית אדומה לאזרחית צהובה.

היתרונות של אכיפת חוקי התנועה באמצעות אופנועים בכלל ואופנועים סמויים בפרט ברורים לכל. האופנוע מהיר מהתנועה הסובבת, זריז יותר, ויכול להגיב במהירות לצרכים מבצעיים. מהכרות אישית עם חלק מהשוטרים ביחידה אני יכול להעיד על יכולת הרכיבה הנפלאה שלהם, אוי לו לרוכב שיחשוב שגם אם הוא נוסע על אופנוע ספורטיבי חזק הוא יוכל לברוח לחבר’ה האלה לאורך זמן. בנוסף, האופנוע גבוה מרוב הרכבים סביבו ולכן לשוטר זוית ראייה מצויינת אל תוך תא הנהג והנוסעים, וכך הוא יכול לאכוף עבירות כמו שימוש בסלולרי, אי שימוש בחגורות ועוד. בנוסף, כל אופנוע מצוייד עם ממל”ז, כך שבכל רגע נתון הם יכולים לעצור בצד הדרך ולהתחיל לאכוף עבירות מהירות.

שתי תמונות שצולמו ע”י אגף התנועה ושוחררו לציבור:

עד כאן מה שאנחנו יודעים מהמדיה. עכשיו לפרטים הפיקנטיים.

מסתבר שהמציאות טיפה יותר מורכבת. ממידע שהגיע לידי עולים הפרטים הבאים:

10 האופנועים המתוקשרים אינם חדשים. הם לא נרכשו במכרז חדש מחברת קמור, ולמעשה מדובר באופנועים “ממוחזרים”, אופנועי משטרה סטנדרטיים שהיו מזוודים בצורה המקורית, ועברו הסבה לתפקיד “סמויים”. מהתמונות שנמסרו ע”י אגף התנועה נראה כאילו מדובר באופנועים “לבנים” (דהיינו צבועים בסכימה המקורית של אופנועי המשטרה), והמאפיין הבולט ביותר שלהם – מיכל הדלק – כוסה ע”י יריעת בד שחור שיכולה להתקפל ולחשוף את סמל המשטרה (שימו לב לסקוצ’ים בצד מיכל הדלק). גם פנסי האיתות (“צ’אקאלאקות” בלשון העם) כוסו בבד שחור, וכך גם הסירנה הנראית בצד מיכל הדלק.

מהתמונות עולה כי על האופנועים לא מורכבים ארגזי הצד. מכיוון שהשוטרים נושאים איתם מטען יחסית רב, יש צורך לבצע התאמות כאלה שהציוד יוכל להיות מחובר לאופנוע בצורה מאובטחת.

שימו לב לתמונה הבאה שנשלחה אלי:

זה נראה כמו R1200GS אדום. יש לו מערכת נשיאת ציוד מבד קורדורה המאובטחת לסבל, ובנוסף סט פאוצ’ים חיצוניים המכילים ציוד עזר (סביר להניח קשר או ממל”ז).

החלק הבעייתי – מיכל הדלק האדום – נבחן שוב ושוב מזוויות שונות, ולאחר בירורים כאלה ואחרים לא נותר לי אלא להניח שלא מדובר באופנועים שהגיעו בצבע זה במקור, אלא בוצע בהם שינוי כזה או אחר בתוך היחידה עצמה. שיטה אחת העולה על דעתי היא שימוש במדבקות פשוטות שניתן לרכוש כמוהן ללא כל קושי בכל חנות אביזרים.

תמונה נוספת:

שימו לב לצ’אקאלאקות המוסוות על מוטות התמיכה הקדמיים מתחת לוינקרים. שימו לב לסירנה המושחרת בצד מיכל הדלק.

עוד תמונה דומה:

ניתן בבירור להבחין באחד מהפאוצ’ים הנלווים לציוד בחלקו האחורי של האופנוע, בצמוד למערכת המנשאים. מהדרך שבה הוא מחובר אני שואל את עצמי עד כמה הוא מאובטח בצורה טובה לסבל, ומקווה בשביל השוטרים שמה שנמצא בפנים לא יעוף להם תוך כדי נסיעה מהירה.

תמונה נוספת:

שימו לב לציוד האזרחי של השוטר: קסדת אראי “רגילה” ולא שואי מולטיטק כמו שהשוטרים רגילים לקחת, תיק גב “אזרחי” של מותג כלשהו, מכנסיים “אזרחיות” ולא דגמ”ח שחור, וכן נעליים רגילות. ניתן גם לראות שמדבקת “מתנ”א” מושחרת על המשקף הקדמי. מבחינה של אופנועים אחרים של היחידה ה”סמוייה” עולה כי קיימים לפחות עוד שני צבעים אחרים פרט לאדום, וכי חלק מהשוטרים רכובים עם קסדות צבעוניות (אם כי בצבע מלא ולא מקושקשות, או לפחות זה מה שנמסר לי ע”י המקור).

ותמונה אחת נוספת, הפעם בזום גדול יותר:

לסיכום: מתנ”א החלה להפעיל אופנועים בעלי חזות “אזרחית” לצורך אכיפת עבירות “איכות”. כל עוד האכיפה נעשית נגד עברייני סלולרי, ביריוני כביש ושאר משתוללים – דיינו. השאלה שאני מעלה היא האם חל שינוי במדיניות האכיפה כנגד אופנוענים “נורמטיביים”. מה שברור שמעכשיו בכל פעם שאנחנו רואים צללית של BMW R1200GS, לא משנה מה צבעו, לא משנה מה לובש הרוכב, ולא משנה אם יש לו או אין לו ארגז ומזוודות – מבחינתנו כרוכבים (וגם כנהגים) יש סיכוי סביר להניח שמדובר באופנוע משטרתי, וככזה צריך להתייחס אליו.

פרסומים שונים בנושא:

אגף התנועה של משטרת ישראל חושף יחידת אופנועים סמויים – וואלה! רכב

חדשות מחלקה ראשונה – News1: לראשונה: יחידת אופנועים סמויה תאכוף את החוק

איגוד קציני בטיחות – לראשונה – יחידת אופנועים סמויה באגף התנועה של משטרת ישראל

HNN \ משטרת התנועה הארצית החלה להפעיל אופנועים סמויים לאכיפת תנועה

2 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות