עידכון – מצלמות הגאטסו לא יופעלו לפני תחילת 2012

בשורות טובות לנהגים ולרוכבים? לא ברור מה הביא את המדינה להחליט על כך, אבל ממידע שהגיע אלינו עולה כי הפעלתן המבצעית של מערכת מצלמות המהירות והרמזור האוטומטית מתוצרת חברת “גאטסו”, הידועה בכינוי “פרויקט א-3” נדחתה לפחות עד תחילת שנת 2012.

במסגרת השלב הראשון של פריסת המערכת שתכלול בעתיד כ- 300 מצלמות, נפרסו עד כה על כבישי ישראל כ- 37 מצלמות מהירות ורמזור. תוכלו לקרוא עוד על המצלמות, הפרוייקט, ועל אמצעים לגילוי והתמודדות עם המערכת כאן באתר.

הדחיה, כך מסתבר, נועדה לאפשר בחינה מחודשת של מהימנות מערך האכיפה החדש, וזאת במטרה למנוע מנאשמים שייתפסו נוהגים במהירות מופרזת מלערער על אמינות הצילומים.

Ynet אומר: “במשרד לביטחון פנים אמרו היום (ג’) ל-ynet בתגובה כי המערכת מוכנה להפעלה, אך “המשרד ביקש מהחברה שתפעיל את המערכת, חוות דעת של מומחים על תיקוף התקינה”. במשרד מציינים כי המצלמות החדשות קיבלו אישור מטעם מכון התקנים, אך מעריכים כי הן יוכלו להפיק דו”חות לנהגים רק לקראת סוף השנה הנוכחית. ”

במילים אחרות – המדינה שהוציאה מיליונים על הקמת המערכת – עומדת להוציא כספים נוספים על מנת לוודא בצורה חד-משמעית שמערך האכיפה החדש לא יוכל להיכשל במבחן משפטי (שלא לדבר על כספים רבים שהוצאו במסגרת קמפיין הזוי שאמור להביא לכך שהציבור יאהב את המצלמות שהולכות לנגוס בכיסו – אני הייתי חושב על אלף מקומות ראויים יותר לביזבוז מאות אלפי שקלים במקום לכיסיהם של קופירייטרים שכישוריהם מוטלים בספק במקרה הטוב, מה דעתכם על קצת תמיכה למוסדות לילדים מפגרים, אולי איזה מוסד גמילה אחד או שניים?)

במקביל, פועל המשרד לבטחון פנים על מנת לדחוף אישור של צעת חוק ממשלתית הקובעת “חזקת אמינות” למצלמות המהירות. אם תאושר הצעת החוק, לא ניתן יהיה לערער על אמינות המכשיר והממצאים אותם הוא מפיק. מה זה אומר? פשוט מאוד. אם הצעת החוק תעבור, יקבע שכל מכשירי האכיפה שמפעילה משטרת התנועה הם אמינים ואין צורך להוכיח את אמינותם בבתי המשפט. זאת, למרות שבעבר קבע בית המשפט לא פעם כי המכשירים אינם אמינים באופן מוחלט. כלומר אם שוטר אוחז בידו ממל”ז תקול שלא עבר כיול מזה חצי שנה, כל הדו”חות שיופקו ע”י השוטר הזה וכל השוטרים שישתמשו במכשיר אחריו יחשבו כשרים ותקינים למרות שהמכשיר עצמו תקול. יתרה מזאת, המשטרה כלל לא תצטרך להתמודד בבית המשפט עם טענות חוסר אמינות או כיול לא תקין וזאת מרגע שהדגם של המכשיר עצמו קיבל את אישור מכון התקנים.

בנתיים ועד שהחוק יעבור, המונה דופק. הספק והזכיין ממשיכים לקבל כספים, והעמודים עומדים מיותמים. אך אל דאגה, כשהם יתחילו לעבוד המחלבה תתחיל להפיק דו”חות בקצב של מאות ביום, מה שלפי ההערכה יגדיל את הכנסות המדינה במאות מיליוני ש”ח בשנה, בין 250 ל- 950 מיליון ש”ח בשנה!

ynet לידיעת הממהרים: המצלמות החדשות מושבתות
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4134012,00.html

ynet: אכיפה מבלי להוכיח אמינות
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3474696,00.html

שלא תיקנסו: צפו במיקום מצלמות חדשות בכביש החוף
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000685872

גלובס TV יצא לכבישי ישראל וצילם את מצלמות המהירות החדשות
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000649176
(הערה: הכתבה לא עדכנית ולא מכסה את כל המיקומים, אבל ניתן באמצעותה לקבל תמונה של איך נראות המצלמות בשטח)

One Comment

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות