זוכרים את ידין ענתבי? אנחנו זוכרים, ואנחנו נזכיר להנהלת בנק הפועלים מי הוא האיש ומהו פועלו

זוכרים את ידין ענתבי? זה שבגללו אנחנו חווים את שוק האופנועים שמתרסק כבר שנה רביעית ברציפות? זה שגרם למחירי הביטוח לעלות לשמיים? זה שנלחם בנו כאילו שזה כסף שיורד מהכיס שלו או מתקציב המדינה? זה שהגן על האינטרסים הכלכליים של חברות הביטוח שרק רוצות להרוויח עוד ועוד ועוד? קבלו אותו בתפקידו החדש והטרי – הממונה על החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים וחבר הנהלת הבנק.

ידין ענתבי מונה לראש החטיבה הפיננסית בבנק פועלים – גלובס

ידין ענתבי נחשב ל”ילד פלא”. בין השנים 2005 ל- 2009 הוא כיהן כממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון והמפקח על הביטוח במשרד האוצר. גלובס כותב עליו ש”במסגרת זו היה אחראי על ההסדרה והפיקוח של הגופים המוסדיים בישראל: חברות הביטוח, קרנות הפנסיה וקופות הגמל, והוביל רפורמות רחבות בשוק החיסכון ארוך הטווח ובשוק הביטוח.”

yadin-antebi-globs

(צילום: גלובס – איל יצהר)

אבל בפועל, אנחנו האופנוענים והאופנועניות, זוכרים את פועלו של ידין ענתבי. זוכרים ולא שוכחים. מדובר באדם שבמו שתי ידיו מחה את השוק הדו-גלגלי בישראל, והוא עשה זאת בכוונת מזיד, בידיעה מראש, בניגוד לכל מה שאמרו לו בכנסת, וגם כשהיה בודד מול  חתימות של עשרות חברי כנסת, עדיין עמד על שלו. יתרה מזאת, הוא הותיר אחריו הוראות ברורות לממשיכי דרכו, שיהי מה, לא מבטלים את ההוראה שלו. מדובר כאן באדם שכוונתו היתה כוונת זדון ברורה וגלוייה, וכך הוא הוקלט כשאמר זאת בצורה גלוייה בעומדו מחוץ לישיבת ועדת הכלכלה בנובמבר של שנת 2009.

בנוסף, הפרטים אמנם לא ידועים לי, אבל קשה לי להאמין שאדם שאמור להיות מוצלח בתפקידו לא מחזיק מעמד יותר משנה בתפקידו החדש כמנכ”ל דש בית השקעות. שהרי מדובר בתפקיד בכיר מאוד, אז כיצד יתכן שתוך כשנה מרגע קבלת תפקידו (סוף 2010) הוא הועזב או עזב את דש? הפרסומים הרשמיים מדברים על כך שהוא עזב (הוא הועזב – משחק מילים משעשע עם משמעויות סותרות) כתוצאה מהמיזוג בין דש למיטב. לא ברור, אבל מוזר שמנהלי בנק הפועלים לא עשו את שיעורי הבית שלהם.

סקניה, חבר ותיק, כתב עליו:

“ענתבי, לא עשה את העבודה שציפו ממנו להיפך, הוא מעל בתפקידו. הוא היה המפקח מטעם המדינה על חברות הביטוח. תפקידו היה, בין השאר, לפקח על חברות הביטוח שלא יקבעו תעריפים מופקעים בעבור ביטוח שמוגדר ע”י המדינה על פי חוק, כחובה.על פניו, מאחר והביטוח הוא חובה על פי חוק, יכלו חברות הביטוח להעלות את תעריפי הפוליסה בלי סוף. אבל המדינה הבינה את המלכודת הזו וכדי להקדים תרופה למכה, הציבה על חברות הביטוח מפקח מטעמה. 

בשום מקום הגיוני לא היה אמור המפקח על הביטוח לדאוג לרווחי חברות הביטוח. להיפך, הוא אמור לפקח עליהן כדי שלא יעשקו את האזרח. ענתבי עשה בדיוק את ההיפך. הוא היה זה שדחף ולחץ כדי להעלות את תקרת מחירי פוליסת ביטוח החובה לאופנועים בכדי שחברות הביטוח תוכלנה להרוויח קצת יותר בסוף השנה. 

הוא עובד מדינה שאמור לדאוג לאינטרסים של אזרחי המדינה. במקום זאת, הוא ניצל את מעמדו ותפקידו כדי להכניס את העלאת תעריפי ביטוח החובה לאופנועים אל תוך חוק ההסדרים (אגב, מבלי שתהיה שום זיקה בין התקציבים של משרדי המדינה שנכנסים אל חוק ההסדרים בכדי לקיים את התקציב,  ובין רווחים של חברות ביטוח פרטיות שאינן קשורות לתקציב המדינה – נושא חוק ההסדרים). כלומר, פגע באזרח עליו היה אמור להגן והיטיב עם חברות הביטוח עליהן היה אמור לפקח. מסריח, זו מילה עדינה לתאר את עבודתו של מר ענתבי.”

אני מנהל את החשבונות שלי בבנק הפועלים. אני מתכוון לשלוח מכתב (אפרסם אותו בהמשך) למנהל הבנק שלי ובו אני מודיע לו שאני מושך את כספי מהבנק ועובר לבנק אחר, ומודיע לו בדיוק מה הסיבה לכך. אני ממליץ לכל מי שהענף חשוב לו לעשות אותו דבר. הנה ההזדמנות שלנו לחזור אליו עם תשלום על מה שהוא עשה לנו בענף.

למען שמירת התחת והצדק הפואטי אוסיף את מה שהבנקים בעצמם מוסיפים בתחתית כל מכתב שנשלח אלינו, הצרכנים:

ט.ל.ח

3 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות