פיברוק צילומי מכמונות מהירות? בקרוב אצלנו? אולי

דעה רווחת בקרב הרבה אנשים היא שאזרח טוב לא שואל יותר מדי שאלות, וכשגוף הפועל בסמכות המדינה שולח לך דו”ח, אתה מקבל אותו בשתיקה ומשלם בסוכנות הדואר הקרובה לביתך. כך חשבו גם תושבים רבים במחוז קולומביה אשר בארה”ב (מחוז קולומביה המכיל את עיר הבירה – וושינגטון). דו”ח בדואר הוא עונש שרבים מהם קיבלו על כך שמכוניתם נתפסה באמצעות מכמונת מהירות אלקטרונית – בדומה לפרוייקט א-3 המפוקפק בישראל – כשהיא נוסעת במהירות הגבוהה מהמותר.

בעוד שאצלנו החברה המתחזקת את מצלמות הגאטסו היא מל”מ-תים והגוף המנפיק את הדו”חות עצמם הוא יחידת א-3 המשטרתית שבסיסה בהר חוצבים בירושלים, החברה שתיחזקה והנפיקה את הדו”חות עבור תושבי וושינגטון והסביבה נקראת American Traffic Solutions. מסתבר שבתי המשפט באזור לא ממש שיחקו את המשחק שהזכיין רצה, והרבה דו”חות בוטלו ע”י הרשמים בטענה כי בתמונה המופיעה בדו”ח קיים רכב נוסף במסגרת הצילום, וכיוון שכך ניתן היה לשלול את אמינות הדו”ח.

לדוגמה, תצלום של עבירת מהירות שבוצעה ב- 7 במאי השנה, על מהירות של 51 מייל בשעה במקום ה- 40 המותרים שם:

ku-xlarge-1

במקרה ספציפי זה (המתואר כאן) ביטל הרשם בבית המשפט את הדו”ח, וזאת משום שקצה מכונית אחרת הופיע בתוך מסגרת התמונה.

אלא מה, חברת American Traffic Solutions החליטה שנמאס לה מהביטולים הרבים, וכיוון שכך היא החלה לשחק עם התמונות. בכתבה המופיעה כאןגם כאן) מצויין כי החברה נתפסה כשהיא מבצעת גזירה (או במונח המקצועי יותר – Cropping) של התמונה הנשלחת לבעל הרכב, ובמידה ואכן מופיע רכב נוסף בתמונה הם דואגים להעלים אותו מהתמונה.

בנוסף, הציבה החברה את חלק מהמצלמות שלה כך שזווית הצילום תקשה עוד יותר על המאבק המשפטי בתקינות הדו”ח.

ku-xlarge

לא אצלנו? בנתיים אנחנו שומעים פה ושם על ניסיונות של המשטרה המקומית האמיצה שלנו להשחיל במה שמכונה “שיטת מצליח” לא מעט נהגים. במקרה והתמונה לא ברורה מספיק, או שרכב אחר חוצה את קו המצלמה במהירות גבוהה אך הוא אינו נראה היטב בתמונה, אוהבים שוטרינו הגיבורים לשלוח את הדו”חות לנהגים אחרים המופיעים בתמונה, נהגים נורמטיביים שלא עברו כל עבירה, בידיעה שרובם כלל לא יטרח להיאבק בדו”ח בבית משפט (וחלקם אולי אף יחשוב שאולי באמת הם או מי ממשפחתם שנהג ברכב ביצע את העבירה, ולא יאבקו בדו”ח).

האם נזכה גם אנחנו לפיברוק תמונות? ההיסטוריה מוכיחה שמתישהו בעתיד קרוב לוודאי שכן. נצטרך להמתין ולראות.

3 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות