הורשע הנהג שהרג את טל שביט ז”ל

חיים אליהו בר עם הורשע הבוקר בבית המשפט לתעבורה בתל אביב בגרימת מותו ברשלנות של טל שביט ז”ל שהתנגש עם אופנועו בחודש מרץ 2011 במכוניתו של הנהג. טל שביט שהיה בנסיעת מבחן עם אופנוע קוואסאקי Z1000SX נפגע באורח אנוש ונפטר מפצעיו. השופט עופר נהרי קבע בהכרעת הדין כי הנאשם יצר למעשה מלכודות לנוסעים בכביש: “הוא יצר בהתנהלותו מצב חריג ולמעשה נע כעיוור באלכסון על פני שני נתיבים בכביש בין עירוני, כאשר הוא מותיר לנהגים אחרים להתמודד עם הסכנה ועם המצוקה, תוצר התנהלותו”.

השופט ציין גם כי גרסתו של הנהג מלאה סתירות: “לא רק שהנאשם בחר ללא הכרח לעשות את התמרון מסוכן, מפתיע, בלתי סביר לזולת וליעד אסור, לא רק שהנאשם גם ביצע את התמרון שלא בדרך הדרגתית, לא רק שהנאשם גם יצא לדרך לביצוע התמרון אגב מחדל חמור של אי התבוננות כנדרש, אלא אף גם לא התבונן במהלכו של התמרון. על הנאשם היה לצפות את שאירע בפועל”. השופט הוסיף כי “בפני הנאשם עמדה אופציה וגם עמד זמן למחשבה. הנאשם בחר באופציה מיותרת מסוכנת ואסורה”.

tal-shavit-accident

את הכרעת הדין אפשר לקרוא כאן: http://elyon1.court.gov.il/heb/dover/4318466.pdf

זה המקום להזכיר את הדו”ח המסולף, השקרי, חסר האמינות ומלא הסתירות שהזמינה עמותת אור ירוק מאת אדם המכנה עצמו “אינג’ינר” עוזי רז (ד”ר למדעי הבלוף). במסגרת אותו דו”ח הזוי שהוזמן ע”י יו”ר העמותה שמואל אבוהב – שכל מטרתו היתה לזרוע דיסאינפורמציה בכל הנוגע לתאונה – הוטלה כל האשמה על התאונה על כתפיו של טל שביט. החוקרים המלומדים לכאורה, שבקיאותם בתחום האופנועים היא כנראה כמו רמת הבקיאות שלי בנגינה על מנדולינה, טענו בדו”ח כי האופנוע איבד שליטה בהחליקו על צבע סימון על הכביש, שינה את כיוון הנסיעה שלו בחדות והתנגש בדלת המכונית, שבאותה שעה עמדה או נסעה באיטיות, כל זאת בניגוד מוחלט לממצאים בשטח, ובעיקר בניגוד לחוקי הפיזיקה הידועים לאדם. נציגי המשפחה, מועדון האופנועים הישראלי, עיתונאי רכב ורבים וטובים אחרים הקימו קול צעקה וקראו ליו”ר עמותת אור ירוק למשוך את הדו”ח שלהם ולגנוז אותו. כחודשיים לאחר פרסומו אכן פורסמה ידיעה לעיתונות: “בעקבות פניות ונתונים שנמסרו לעמותת אור ירוק, לרבות שחזור התאונה, ערכנו בדיקה חוזרת בנוגע לממצאים שבידינו. הבדיקה העלתה, כי ייתכן וקיימות אפשרויות נוספות המסבירות את התאונה. לפיכך אנו גונזים את הדו”ח שבידנו ומתנצלים על פרסום דו”ח הביניים. כפי שציינו אור ירוק סומכת את ידיהם של רשויות החוק להמשך הטיפול בנושא”. התנצלות רפה, לא ברורה, שעדיין משאירה לא רק טעם רע בפה אלא גם ממשיכה להציע אלטרנטיבה לפיה טל שביט בכל זאת היה אשם בתאונה. בנוסף למכתב שנשלח אל מועדון האופנועים הישראלי, המשפחה והתקשורת, התקשר שמואל אבואב באופן אישי אל משפחתו של טל שביט והתנצל בפניהם.

ידידי המשפחה, עיתונאי רכב, מקורבים רבים וגם אנוכי, ביצענו במהלך נגדי חקירה משל עצמנו בנושא. פרטים על כך פורסמו בזמנו.

tal-shavit-accident-reconstruction

שחזור תאונת הדרכים, טל שביט from FullGazVideo on Vimeo.

במהלך הקראת ההכרעה דחה השופט את טענתו של הנהג ההורג לפיה טל שביט נסע במהירות מופרזת ועקף אותו מצד שמאל, וכתב: “במצב של דחק הנאמד בשניות, אין להלין על רוכב האופנוע אם בחר לנסות לבלום או לסטות ימינה או לנסות לברוח שמאלה ואולי להגביר מהירות באחת, זאת כדי להימלט על נפשו”.

על טל שביט אמר השופט: “לא נסתרה העדות כי המנוח היה רוכב מיומן מאוד אשר רמת הבטיחות והמקצועיות שלו ברכיבה הייתה מן הטובות והמוקפדות ביותר. אין במכלול שהובא בפניי כדי להסיק נהיגה חריגה מצד רוכב האופנוע, אלא שאף אם תמצא לומר אחרת, אזי עדיין אין לשלול כי אין זאת אלא שהלה הגביר מהירותו ברגע האחרון בניסיון נואש להתחמק מרכב הנאשם”.

הסנגור ביקש שהות ללמוד את הכרעת הדין ולשלוח את הנאשם לתסקיר של שירותי המבחן. בנוסף, ביקש לשקול אפשרות כי העונש ירוצה בעבודות שירות ולא באמצעות מאסר בפועל. התובע התנגד לכך ונימק כי “למרות שישנן נסיבות אישיות כאלה ואחרות, מדובר בתאונה בה קיפד אדם חייו ובתיקים מעין אלה, אין מקום לכך”. לאחר שמיעת הצדדים החליט השופט לסרב לבקשת הסנגוריה.

tal-shavit-accident-2

כעת נותר להמתין לטיעונים לעונש, ולאחר מכן להשמעת גזר הדין שיינתן ב-24.10 בשעה 09:00 בבוקר. לא אשקר אם אגיד שאשמח מאוד אם הנהג ההורג ישלח לתקופה ארוכה לכלא, אבל לאור הניסיון עם מקרים שהכרנו ממשפטים דומים בעבר, יש סיכוי לא קטן שהנהג ההורג יקבל דווקא עונש מגוחך בקלותו, וירצה את עונשו בעבודות למען הציבור. ימים יגידו.

tal-shavit-verdict-1

ynet דורס טל שביט הורשע בגרימת מוות ברשלנות

הפוגע בטל שביט – אשם | פול גז

דו”גרי / חדשות מקומיות / ניתנה הכרעת הדין במשפט טל”ש

בנוגע לדו”ח השקרי של עמותת אור ירוק:

מגזין מוטו – “אור ירוק” מפנים את האשמה אל טל שביט בתאונה בה נהרג

דו”ח אור ירוק על תאונת טל שביט: בדיחה עצובה – אוטו

אור ירוק גונזת את הדו”ח – ומתנצלת על פרסום דו”ח הביניים | פול גז

חדשות – בארץ nrg – מה הרג את מלך האופנוענים טל שביט?

ככה חוקרים תאונה?! | פול גז

חקירת תאונתו של טל שביט: האמת יוצאת לאור / דו”גרי

חקירה התאונה של טל שביט: אור ירוק תבחן מחדש את הדו”ח שפירסמה – רכב – דה מרקר TheMarker

דו”גרי / אור ירוק מתנצלת וגונזת את הדו”ח

תזכורת לפוסטים קודמים:

אזכרה במלאת שנה למותו של טל שביט

עמותת אור ירוק מתנצלת בפני משפחתו של טל שביט ז”ל

הביזיון של אור ירוק – השתלשלות העניינים בנוגע לדו”ח תאונת הדרכים של טל שביט ז”ל

טקס נוגע ללב – אזכרה לטל שביט במלאת 30 למותו

ההספד שלי על טל שביט

חברים מלווים את טל שביט בדרכו האחרונה

כל רוכב שנהרג הוא אבידה גדולה, אבל במקרה הזה שבעתיים

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות