בית המשפט לתעבורה קובע: “מצלמות הגאטסו אמינות בסטיה של 0.5 קמ”ש”

בבית המשפט לתעבורה בבאר-שבע הסתיים הליך משפטי מורכב שבו אוחדו 11 תיקים של נהגים שהואשמו בנהיגה במהירות מופרזת. איחוד התיקים נעשה על מנת להוביל לפתרון יעיל ומהיר של כמות התביעות בנושא מערכת א-3. בסיומו של ההליך הרשיע השופט אלון אופיר את כל הנהגים המעורבים.

ynet מכה לממהרים: “מצלמות המהירות אמינות ומדויקות”

במהלכם של הדיונים המשפטיים נבחנה המערכת בידי מומחים חיצוניים (אין בידי פירוט של מי היו אותם מומחים), והשופט אף יצא ביחד עם כל הסנגורים לסיור שטח בצומת בית-קמה שם למדו כיצד פועלת מערכת המצלמות. המשטרה סגרה באותו זמן את הכביש לנסיעת אזרחים, ועל פני המצלמה חלפו בזה אחר זה מספר אופנועים משטרתיים במהירויות שנקבעו מראש, בעת שהמצלמה צילמה אותם והממצאים הובאו בזמן אמת בפני השופט בעודו בשטח.

בעקבות בדיקות אלה קבע השופט כי “מומחה התביעה ביסס באופן מוחלט את אמינות מערכת א-3, תוך שהוכיח בניסויים ובדיקות שבוצעו לה כי בדרך הצבתה ותפעולה, המדובר במערכת המבצעת מדידת זמן ותרגומו יחד עם נתון מרחק לנתון מהירות מדויק מאוד”.

gatso-kvish-22-histradrut-4

אגב, בכתבה המופיעה באותו נושא בעיתון הארץ מצויין כי “כיום ישנן 59 מצלמות שמתניידות בין 115 עמדות הפעלה שונות, ועוד 13 עמדות דמה לצורכי הרתעה. בסך הכל קיימות 128 עמדות של מצלמות א-3 הפזורות בכבישי הארץ העירוניים והבין-עירוניים.”

השופט הבהיר גם כי “נתון המהירות המופיע בתמונה שמספקת מערכת א-3 הוא נתון מדויק, המשקף את מהירות הרכב המצולם בסטייה מקסימלית של עד 0.5 קמ”ש. נתון זה עומד בתקינה שקבעה המדינה למכשור מסוג זה, לכן יכולה המדינה להישען על תמונות שמספקת מערכת א-3 לצורך הוכחת עובדות המתוארות בכתב האישום שהיא מגישה כנגד בעל רכב”.

בכך סגר השופט, בנתיים, את הדלת בפני טענה כאילו מצלמות המהירות האמורות אינן אמינות.

עוד אמר השופט כי הוא שוכנע “מעבר לכל ספק סביר כי מערכת א-3 עוברת כיול כנדרש במעבדה שהוסמכה על-ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, וכי היא מתופעלת ומתוחזקת ברמה נאותה המאפשרת יכולת להישען בביטחון על נתונים שהיא מספקת בהליך פלילי בבית המשפט”.

לסיום, דחה השופט אלון אופיר את כל הטענות של ההגנה בדבר תפעול לקוי של המצלמות על ידי משטרת התנועה, וכן טענות בנוגע להיעדר כיול במעבדה מוסמכת, הפעלת מכשירים ללא תקינה ישראלית וליקויים בתחזוקה השוטפת של המצלמות. בית המשפט אף שיבח את הדרך שבה הפעילה המשטרה את מערך המצלמות החדשות (בהשוואה לליקויים בתפעול מערך הממל”ז ומכשירי הינשוף).

במשטרה, מן הסתם, מרוצים מאוד מפסק הדין. המשטרה מקווה שכתוצאה ממנו אזרחים אחרים יורתעו מלגרור את המשטרה לבתי המשפט לדיונים נוספים על אמינות המערכת. בנוסף, נותן פסק הדין אור ירוק למשטרה להמשיך את פריסת המצלמות בכל הארץ.

 

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות