סקירת מצלמת דש-בורד – DOD LS460W

“אדון שוטר, זה ממש לא נכון! עצרתי עצירה מלאה בעצור! בכלל לא יכולת לראות אותי מהמקום בו אתה נמצא!”

“השוטר הזה פשוט ממציא עובדות! סיימתי עקיפה הרבה לפני התחלת הקו הלבן!”

“יצאתי בירוק והנהג הזה חצה מולי את הצומת באדום מלא! ברור שזו לא אשמתי!”

כמה פעמים יצא לכל אחד מאיתנו להיתקל בסיטואציה כזו? לי אישית קרו לא מעט מקרים בהם הצטערתי שלא היה לי תיעוד מלא של הנהיגה שלי. העובדה שלנהג עומדת האפשרות להציג את זווית הראיה שלו בעת בחינת התנהגותו ונהיגתו – למשל במקרים של קונפליקט בין גרסת הנהג לגרסת השוטר שמאשים אותו בביצוע עבירה, או במקרים שבהם יש צורך בבדיקה של אשמת אחד הצדדים המעורבים בתאונת דרכים ועוד – עשוייה לעיתים להטות את כפות המאזניים לטובתו.

מצלמות דש-בורד (Dashboard) הן הרבה יותר מטרנד חולף. אחרי שהתרגלנו לראות עשרות סרטוני תאונות ושלל התרחשויות הזויות מכבישי רוסיה, התופעה של התקנת מצלמות לתיעוד נסיעה החלה לצבור תאוצה גם בארץ – וטוב שכך.

אחרי שהתנסיתי בלא מעט מצלמות סיניות (עד טווח של כ- 120 דולר) שנרכשו באיביי, מצאתי שאף מצלמה “זולה” לא מצליחה לספק את הסחורה. איכות הסרטון (הנובעת מאיכות החיישן והעדשות), איכות צילום בלילה, איכות ההרכבה והחומרים, המחבר לשמשת הרכב, עמידות בחום הישראלי – כל אלה לא עמדו במבחן וכל אותם מאות דולרים מצטברים שהוצאתי כדי למצוא את המצלמה המושלמת לצרכי ירדו לטימיון.

ואז החלטתי ללכת על הטופ שבטופ.

די.או.די (DOD) הינו מותג טיוואני מוביל בעולם של מצלמות דרך לרכב, וה- DOD LS460W היא ה”רולס רויס” של ליין המצלמות של היצרן. מותג DOD התחיל את דרכו בטיוואן ומהר מאד הגיע לשוק הבינלאומי כולו. ב- 2013 החלו מוצרי החברה להיות מיובאים באופן רשמי לישראל ע”י חברת נטתיק בשיתוף חברת ברקום. מה שהופך את מוצרי החברה לאיכותיים במיוחד הוא איכות ייצור גבוהה, בלאי נמוך, איכות צילום גבוהה ועמידות לטמפרטורות גבוהות ברכב האופייניות לקיץ הישראלי, דברים שמקשים על מצלמות סיניות זולות להתחרות בה. איכות זו מאפשרת לנהג להציג את תיעודי הווידיאו והתמונות שהופקו ע”י המצלמה לרשויות במידת הצורך, ולהראות להם תיעוד מציאותי וברור של המתרחש בשדה הראיה של המצלמה.

מי שרוצה לקרוא את השורה התחתונה קודם – הרי היא לפניכם: ללא ספק, מדובר במצלמת הדש-בורד לרכב הכי טובה שיצא לי לבדוק (מצטער, התמונה הזו לא הכי איכותית, אבל הסרט שהמצלמה מפיקה – כן).

2016-01-24 10.43.27

דגם ה- LS460W הוא הדגם החדש ביותר (נכון לרגע כתיבת שורות אלה) של DOD המצוייד בחיישן של חברת סוני ורגישות עד ISO 3200. החיישן גדול יותר ב- 20% מהדגם הקודם ומאפשר לכידה טובה יותר של אור בתנאי תאורה משתנים, בזכות רגישות ISO גבוהה במיוחד. העדשה בעלת שישה אלמנטים וצמצם גדול (F1.6), וכן זווית צילום רחבה של 140 מעלות. בזכותם ניתן להפיק צילומי לילה מוארים וחדים מאוד, גם כאשר תאורת הרחוב מוגבלת, איכות המשאירה (באמת!) מאחור את כל מתחרותיה.

למצלמה טכנולוגיות מתקדמות כמו WDR ללכידה טובה יותר של אור ו- 3DNR להפחתת רעשי רקע דיגיטליים, GPS המובנה מאפשר תיעוד ושמירה של מהירות ומסלול נסיעה, מצפן, התראה על חריגת מהירות וכיול זמנים אוטומטי שחוסך את הצורך בהגדרת שעה ותאריך.

עוד במפרט הטכני:

  • חיישן SONY Exmor CMOS Sensor
  • רזולוציות וידאו 1920×1080/30fps ,1280×720/30fps ,1280X720/60fps ,848×480/30fps ,640×480/30fps
  • רזולוציות תמונה 1.3 מגה, VGA, 3, 5, 8, 10 או 12 מגה
  • מהירות צמצם 1/2– 1/1000 שניות
  • כניסות מסוג USB 2.0 / HDMI / TV
  • תצורות טלוויזיה NTSC / PAL
  • פורמט וידאו: MOV, פורמט תמונה: JPG

בזכות תכונות אלה בחרה גם משטרת ישראל במצלמה הזו (למעשה – דגם קודם שלה שכבר אינו נמצא במלאי, דגם שהוחלף ע”י ה- LS460W) וציידה בה מספר רב של ניידות.

מיד ברגע שקיבלתי את החבילה באמצעות שליח פירקתי את האריזה מתכולתה: המצלמה עצמה (לא גדולה יותר מכף יד של אדם בוגר), שני התקנים (אחד לשמשת הרכב, השני לדש-בורד), כבלים, חיבור מתח למצת, דיסק להתקנת תוכנת צפייה במחשב, וחוברות הנחייה. הדבר היחיד שצריך לרכוש בנפרד הוא כרטיס זיכרון מסוג מיקרו SD בנפח של 32 או 64 GB (רצוי להשתמש בכרטיס מהיר Class 6 לפחות).

אני יורד לרכב שלי ומחבר את המצלמה לשמשה, ממקם אותה כך שהיא לא תסתיר לי את הדרך – באזור המראה בצידה הימני העליון. מכיוון שלמצלמה חיישן GPS, המיקום ברכבים צרפתיים בעלי שמשה קדמית ממסכת חייב להיות באזור בו המיסוך נמוך. כבל המתח הארוך מגיע בקלות משקע המצת, וניתן כמובן לגשת לכל חשמלאי רכב לצורך התקנת מתח קבוע. אגב, במידה ומחליטים להתקין אותה על הדש-בורד אז קיימת גם אופציה לסיבוב התמונה ב- 180 מעלות.

2016-01-24 10.39.28

את הכרטיס רצוי להתקין במצלמה לפני החיבור לשמשה רק כדי לוודא שהוא מוכנס בכיוון הנכון. ניתן גם לפרמט אותו במידת הצורך דרך המצלמה. ואז לוחצים על מתג ההפעלה שנמצא בחלקה העליון הימני והמצלמה נדלקת. לאחר מספר הגדרות פשוטות המצלמה מוכנה לעבודה, ולמעשה היא תתחיל לצלם באופן אוטומטי ברגע שמסובבים את המפתח בסוויץ’, ללא צורך בהתערבות הנהג.

מכיוון שלמצלמה יש מספר רב של אופציות להגדרה רצוי שתעברו על כל האופציות והלחצנים בהתאם לחוברת ההדרכה כדי שתהיו בטוחים שאתם מצלמים בדיוק לפי הצורך שלכם. לדוגמה, האם תרצו צילום לופ (Loop) באורך 2, 3 או 5 דקות? האם תרצו להפעיל את חיישן התנועה (Motion Detection) כדי לצלם את ההתרחשות באזור החניה של הרכב שלכם? האם תרצו להפעיל את חיישן ה- GPS ולסמן את מהירות התנועה שלכם על הסרטון עצמו? האם תרצו להפעיל את חיישן ה- G כדי לבצע נעילה אוטומטית של הסרטון הנוכחי במקרה של עצירת פתע או תאונה? ועוד.

2016-01-24 10.40.07

למצלמה מסך 2.7 אינץ’ התופס את רובו של הצד האחורי, וכן 3 כפתורי לחיצה בכל צד של המסך. בחלקו העליון חיישן GPS ומחבר למתאם ההצמדה לשמשה, ועוד 2 כפתורים קטנים, וכן חיבור החשמל ויציאת AV. בצד שמאל במבט מאחור חריץ כרטיס הזיכרון, ובצד ימין חיבור יציאת HDMI. בחלקה הקדמי עדשת המצלמה שתופסת חלק נכבד מהמתרחש מולכם וכן נורות LED לצילום לילה בתוך חלל הרכב.

למצלמה חיישני קול טובים למדי המקליטים את כל המתרחש בחלל הרכב, וגם את השיחה של הנהג עם הנוסע לידו, או עם אדם הנמצא מחוץ לרכב באזור הנהג. ניתן בלחיצת כפתור להפסיק את הקלטת הקול במידת הצורך. אין ספק שאופציית הקלטת הקול עשוייה לשמש לטובתכם אם תצטרכו להוכיח דבר מה.
אגב, בגלל שהמצלמה מחוברת לזרוע פלסטית בעלת מפרק כדורי, תוכלו להזיז את המצלמה ב- 360 מעלות כדי לצלם את המתרחש בצד הרכב במידת הצורך.

בנוסף, צג המצלמה יכול לשמש כמד מהירות שיציג לכם את מהירותכם בקמ”ש.

2016-01-24 10.50.45

מחירה של המצלמה לצרכן אינו זול – 990 ש”ח. אבל שוב, מניסיוני בתחום מדובר באחת המצלמות האיכותיות ביותר בנמצא, והעובדה שיש לה שנתיים אחריות מלאות מדברת לזכותה.

אני ממליץ.

3 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות