אופנועים לא יורשו להתחרות יותר במירוץ פייקס פיק

כתוצאה מהתאונה שבה נהרג קרלין דאן במירוץ פייקס פיק הבינלאומי (Pikes Peak International Hill Climb), העתיד של השתתפותם של אופנועים במירוץ זה נראה עגום, וכעת, ככל הנראה, הוא בא לקיצו.

לפחות בנתיים.

במירוץ שנוסד בשנת 1916 ע”י ספנסר פנרוזי והתקיים כבר 97 פעמים, תמיד היה “מירוץ של רכבים”. למעשה, רק ב- 41 מהפעמים התחרו בו גם אופנועים, ומארגני התחרות משתמשים בטיעון זה כדי לחזק את החלטתם, למרות שבפועל, המירוץ שהתקיים פעם בחלקו הגדול על מסלול עפר בחלקו, סלול כעת עד לפסגה. שינוי זה השפיע, מן הסתם, גם על הבטיחות של כלי הרכב שמשתתפים במירוץ, כיוון שגם הרכבים וגם האופנועים יכולים כעת לנוע בו במהירות הרבה יותר גבוהה.

למרות שמדובר באירוע מתוקשר היטב שבו צופים בשטח עשרות אלפי חובבים ואוהדים, המירוץ לא חף מבעיות בטיחות. זה ישמע לכם הזוי, אבל חלק מהצופים נוטים “לזלוג” לתוך המסלול מעת לעת, עד כדי מצב שבו הם חוצים את הכביש ממש מול המתחרים שמגיחים מעבר לפינה במצערת פתוחה לרווחה (יש מקרה ידוע משנת 2013 שבו אחת הצופות נפצעה כתוצאה מחוסר אחריות מצידה, אבל תבעה את מארגני המירוץ וזכתה!). ללא שינויים מהותיים בבטיחות במהלך המירוץ יהיה קשה לראות איך רוכבים אחרים יסכימו להשתתף בו בעתיד.

“הגיע הזמן למבט קשה בכל אחד ממרכיביו של המירוץ”, כך אומר טום אוסבורן, יו”ר הנהלת המירוץ, “ולהחליט איזה מהם, אם בכלל, צריך להשתנות”.

Motorcycles Will Not Race Next Year at Pikes Peak

אגב, אימו של קרלין דאן יצאה בתגובה לתקשורת בה היא דווקא מצודדת בהמשך השתתפותם של אופנועים במירוץ.

זה ישמע אולי מעט ציני, אבל קשה בעיני להתעלם מהשאלה מדוע אחרי מספר יחסית מועט של נפגעים לאורך השנים – עם כל הצער והאובדן – מארגני המירוץ האמריקאי ממהרים לבצע החלטה כה מהותית. מדוע עמיתיהם הבריטים לא ממהרים אף הם לבצע שינויים במירוצים אחרים ולא פחות מסוכנים כדוגמת המירוץ של האי מאן? האם זהו רק הפוליטיקלי קורקט האמריקאי הטיפוסי? האם זהו רק הכסף מדבר (עלות פוליסת הביטוח של המירוץ מרקיעה שחקים, מן הסתם)? האם זהו עוד נדבך ברשימת הכשלים של מארגני המירוץ?

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות