החלמאות ממשיכה – לא ניתן להרשיע נהגים על סמך הצילומים ממצלמות המהירות החדשות

YNET חושף היום (תחילת פברואר) את החלמאות שממשיכה בתהליך ההטמעה של פרוייקט א-3 – פרוייקט מצלמות המהירות והרמזור החדשות של משרד התחבורה, המשרד לבטחון פנים ומשרד האוצר (כן כן, משרד האוצר הוא שחקן מפתח כאן במיוחד לאור העובדה שבשיאו הפרוייקט אמור להכניס קרוב למיליארד ש”ח בשנה מקנסות).

כבר כתבתי כאן בעבר על הטפשות האופיינית למשרדי הממשלה: אישור מכון תקנים שהוצא רק לאחרונה למרות שהיו להם שנים להוציא אותו, וכן על תהליך התקנה רשלני של המצלמות בשטח. אבל כעת מגלה YNET שגם בצד החוקי החלמאות חוגגת.

על פי הבדיקה שערך YNET, עולה כי למרות ההצהרות וההפחדות שמשחררים בכירי המשרדים והמשטרה בימים ובשבועות האחרונים (נכון לפברואר 2012), משטרת ישראל אינה יכולה להגיש דו”חות על עבירות אותן יתעדו מצלמות האכיפה החדשות. הסיבה, כך על פי YNET, היא שהחוק הקובע כי צילומים הם ראיה קבילה בבית משפט כלל אינו מתייחס לצילומים הדיגיטליים שמפיקות המצלמות החדשות. למעשה, החוק מכיר כיום במצלמות מיושנות המצוידות בסרט צילום, אותו יש להכניס ולהוציא מהמצלמה. אלא שהצילומים שמפיקות המצלמות החדשות מועברים ישירות באמצעות שידור דאטה סלולרי למרכז בקרה, ולכן אי אפשר לספק הוכחה שכזו.

הייתם מצפים שמישהו שם יחשוב על זה עוד לפני שהוא יוצא בהצהרות. אבל לא. לא בישראל.

YNET ממשיך וכותב שמדינת ישראל היתה מודעת היטב לבעיה. היום (תחילת פברואר) אמורה היתה להתכנס ועדת השרים לענייני חקיקה לדיון, ובו יתבקשו השרים לאשר רפורמה בענישת עבירות תנועה, הכוללת תיקונים רבים לתקנות התעבורה. בין התיקונים, נכלל שינוי של הגדרת “סרט צילום”, כך שיותאם למצלמות האכיפה החדשות. אולם, כך לדברי YNET, גם אם הוועדה תאשר את התיקונים, הממצאים שיפיקו המצלמות הדגיטליות לא יהפכו מיד לקבילים בבתי המשפט. זאת, מאחר שהפיכת השינויים לחוק דורשת את אישור ועדות הכנסת הרלוונטיות – ובמקביל אישור בשלוש קריאות במליאת הכנסת. מכאן עולה כי במשרד לביטחון פנים ובמשטרה מעריכים כנראה כי כתבי האישום הראשונים שיתבססו על המצלמות החדשות, יגיעו לבתי המשפט רק בעוד כחמישה עד שישה חודשים, ובפרק זמן זה אפשר יהיה לסיים את הליך החקיקה.

בישראל – המציאות עולה על כל דימיון.

לא ניתן להרשיע על סמך המצלמות – YNET רכב
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4185364,00.html

One Comment

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות