שטויות שרצות ברשת – מצלמות מהירות על כביש 6? טייק 1

בעקבות מייל שרשרת טפשי שמסתובב באינטרנט משנת 2006 ומזהיר על קיומן, לכאורה, של 300 מצלמות מהירות על כביש שש, ועליו חתום, לכאורה, קצין רכב של איזו חברת היי-טק:

לידיעת כל הנוהגים בכביש 6.
החל מאתמול החלה המשטרה להפעיל מכמונות מהירות אוטומטיות על כביש 6.
המהירות המירבית המותרת בכביש עומדת על 110 קמ"ש , אולם המשטרה מתחילה לאכוף החל מ 130 קמ"ש ומעלה.
במצלמות אלו המשטרה אינה מורידה 5 קמ"ש מהמהירות הרשומה כמו במכשירי הלייזר.
ככלל המשטרה מתחילה לאכוף, בדרך בין עירונית, החל ממהירות הגבוהה ב- 20 קמ"ש מעל המהירות המירבית המותרת באותו קטע כביש.
שימו לב והזהרו.
נתפסת בנהיגה במהירות העולה ב- 41 קמ"ש מעל המותר בדרך בין עירונית אתה עלול לקבל פסילה מנהלתית והזמנה לדין.
בברכת נסיעה בטוחה

עידכון 2014: לאחרונה החלה להסתובב הודעת וואטסאפ דומה. קראו עוד כאן:

שטויות שרצות ברשת – מצלמות מהירות על כביש 6? טייק 2

עידכון 2018: הנה עוד נאגלה של אותו פייק:

שטויות שרצות ברשת – מצלמות מהירות על כביש 6? טייק 3

עידכון 2023: חשבתם שזה נגמר? תחשבו שוב. הטפשים לא מפסיקים להעביר את השטות הזו:

שטויות שרצות ברשת – מצלמות מהירות על כביש 6? טייק 4

החלטתי לחקור את העניין. ולהלן הממצאים:

ראשית – המייל האמור אינו אמין, המידע שבו שקרי ולא אמיתי (או במילים אחרות המייל הזה הוא חארטה אחת גדולה), ומי שחתום עליו לכאורה לא יודע מה שהוא מדבר.

מצד שני, ידוע לנו שעל כל גשר (המושג גשר איננו מתייחס לגשר במובן הרגיל, אלא לגשר הגבייה, או Gate) על כביש 6 מסתתרות מצלמות. מדובר על שני הכיוונים, מדרום ועד לצפון, ובחזרה. אלה מצלמות שנבנו לתוך התשתית של כביש 6 החל מיום פתיחתו או בסמוך לכך. יתרה מזאת, בעת העבודות להרחבת הכביש לשלושה מסלולים הוספו מצלמות נוספות בצידו השני של הכביש וזאת על מנת לכסות את כל שלושת הנתיבים.

אז מה הן אותן מצלמות? במקומות שונים באינטרנט נטען כי המצלמות האלה משמשות למטרות שונות ומגוונות:

  • איתור מעבירי פסקל בין רכבים
  • צילום מספרים של משאיות בעלות מטען חורג
  • צילום מספרים ש"נשמטים" ממערכת החיוב הרגילה על כל גייט
  • ועוד

הן אינן מצלמות מהירות.

יש דיווחים באינטרנט כאילו היו אנשים שקיבלו משהו שנקרא "דו"חות אוטומטיים" על מהירות בכביש 6. עד כה טרם הצלחתי לשים ידי על העתק של כזה דו"ח, ומבחינתי, מדובר בעוד אגדה אורבאנית מטופשת (כמו המייל המפגר הזה שהזכרתי בתחילת דברי).

האם אתם מכירים באופן אישי מישהו שחטף דו"ח מהירות בכביש 6 מאותן מצלמות לכאורה, ולא מידיו של שוטר תנועה? אנא, שלחו לי מידע על כך.

"חבא", אחד ממנהלי הפורום באתר topspeed.co.il טוען בנושא:

זה לא שלא ניתן לקבל חיויי מהירות (ובעתיד דו"חות) ע"י מערכת האכיפה של כביש 6, אבל לשם כך נדרשים 3 שלבים חשובים:
1. כיול ובדיקה של המערכת – כדי לוודא שהקריאות תהיינה קבילות מבחינה משפטית.
2. הודעה רשמית לציבור והכרזה על המערכת כפעילה.
3. העברת מידע למשטרה עפ"י סעיף 65 לפקודות התעבורה.

נכון לכרגע, ברור לפרנסי כביש 6 שהדבר יגרום לירידה חדה בכמות המשתמשים בכביש (שגם כך איטי מדי ברוב שעות ימי החול). ממה ששמעתי לפני שנים אחדות, המשטרה אכן ביקשה את המידע הנ"ל אך אנשי "דרך ארץ" הצליחו לקבל חוו"ד משפטית הקובעת שהמידע נמצא תחת סוג מסויים של חסינות על בסיסי נתונים.

אני מסכים.

כאמור, לא ידוע לי על אדם שקיבל דו"ח מהירות בגלל המצלמות האלה. שימו לב, לא סתם הדגשתי את האמור. כן, אפשר לקבל דו"ח ממל"ז, אפשר מדבורה, אפשר ממולטינובה, אפשר לקבל דו"ח ממטוס קרב וגם מציפור דרור. אבל אני לא מכיר אף אדם שצולם וקיבל דו"ח בגלל המצלמות הספציפיות האלה.

למזלנו, הנהלת כביש 6 איננה משתמשת בנתונים הנצברים במערכות שלה ע"מ להפיק דו"חות מהירות. מצד שני, במקרה והם יחליטו שהם רוצים בכך, או במקרה והמשטרה תכריח אותם לעשות זאת (עפ"י סעיף 65 לפקודות התעבורה), כביש 6 יכולים במידת הצורך להוציא בקלות רבה את מהירות הנסיעה של רכב או אופנוע כזה או אחר, ובקליק של עכבר הם יכולים לקלקל ללא מעט אנשים (וגם לי) את הבוקר.

ראו למשל את המקרה של הדורס של הבן של השופט חשין – בזמן הבקשה למעצר עד תום ההליכים, המשטרה דרשה וקיבלה נתונים מכביש 6 אודות מהירות הנסיעה של הדורס, והשתמשה בנתונים אלה כדי להצביע לכאורה על כך שהוא "ברח" מזירת האירוע: "נתונים מאת מצלמות שערי האגרה בכביש 6, לפיהם נהג המשיב לאחר התאונה במהירות ממוצעת של כ-126 קמ"ש."

אז דו"ח על מהירות הוא לא קיבל, אבל את הנתונים לגבי המהירות הם הוסיפו לכתב התביעה כהוכחה לכך שהוא נהג בצורה מסוכנת עוד טרם לתאונה.

מה זה אומר לגבינו? כנראה שכלום, כרגע. אם אתה לא עבריין פלילי ואם אין לך מה להסתיר או ממה לברוח, אז כנראה שאתה יכול לתת גז מתחת לכל גשר ופשוט להתעלם מהמצלמות. מצד שני, דעו שברצונם, מפעילי כביש 6 יכולים להתחיל להשתמש במידע הנאסף ולהעביר אותו למשטרה. ברור שמפעילי כביש 6 לא רוצים בזה, אבל אם המשטרה תרצה ויהיה המנוף המשפטי המתאים, הרי שהתשתית מוכנה, וכל מה שצריך זה להעביר עם העכבר את המתג ממצג "סטטיסטיקה בלבד" למצב "תשחילו להם אותו בלי וזלין".

עכשיו רק נותר לראות אם שיטת מצליח תעבור בבית המשפט.

שלא תגידו לא ידענו…

שלחו לכם את ההודעה המטופשת הזו? שלחו להם את הלינק לדף הזה בחזרה. ולהבא, כשאתם מקבלים הודעה כזו בקבוצות ולפני שאתם רצים להעביר הלאה תבדקו את אמיתות ההודעה ותפעילו שיקול דעת.

ראיתם מישהו ששיתף שטות? שלחו לי.

אין בכל האמור לעיל משום המלצה לעבור על החוק תמיד יש לנסוע בצורה אחראית וזהירה, ועל פי החוק.

27 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות