מה אפשר לעשות עם דו”חות משטרתיים? או – החטא ועונשו

קיבלתם דו”ח משטרה – מה עושים עם זה עכשיו? לשלם? לא לשלם? מה האופציות העומדות בפני הנהג? אנסה לסקור אותן כאן לטובת הקוראים.

חשוב לציין שאני אינני עורך דין ולכן אני קודם כל ממליץ לגשת לקבל ייעוץ מקצועי ממי שמוסמך לעשות זאת. כל האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ראוי ואין לראותו ככזה.

דרך המלך – תשלום הדו”ח

ראשית, הדרך הפשוטה ביותר להיפטר מהדו”ח המשטרתי היא כמובן האופציה הכי מתסכלת, והיא – לשלם את הדו”ח. כואב בכיס, אבל התשלום הוא כמו פלסטר – משלמים במכה וזה כואב פחות.

עם זאת, עליכם לזכור שמרגע ששילמתם על הדו”ח החוק רואה בנהג כמי שהודה בביצוע העבירה, והוא אינו יכול לטעון לחפותו, לא לבקש להמיר אותו, ולא לבקש להישפט עליו לאחר מכן.

בנוסף, מעבר לאלמנט הכספי הכרוך בתשלום הדו”ח(ות) שעלול(ים) להגיע גם לאלפי שקלים – למשל במקרה של ריבוי דו”חות מהירות ממצלמות א-3 שנשלחו באיחור לנהג – על הנהג לשקול גם את המרכיב של נקודות החובה ברישיון הנהיגה שלו, וריבוי נקודות שעלול להוביל לקורס נהיגה מונעת ובמקרים קשים יותר – אף לפסילת הרישיון. לכן רצוי לא להקל ראש במשמעות החוקית של תשלום הדו”ח מבלי לבדוק קודם האם לא ניתן לפעול בדרך אחרת (ניתן לבדוק מצב נקודות במוקד המידע של משרד התחבורה בטלפון 5678*).

את הדו”ח ניתן לשלם בסכום המקורי שלו בתוך התקופה הקבועה בחוק של 90 יום. לאחר מכן חלה על הסכום המקורי ריבית ותוספת פיגורים – 50% מיד עם פקיעת המועד החוקי לתשלום, ולאחר מכן עוד 5% מדי 6 חודשים.

בקשה להישפט – שיטת מצליח

האופציה השניה היא בקשה להישפט על הדו”ח – בעיקר כשאתם מאמינים בחפותכם ויש לכם הוכחות לכך. למשל שוטר שטוען שלא עצרתם בעצור, בעוד שלא היה לו שדה ראיה מתאים, ולכם יש מצלמת רכב שמוכיחה שכן עצרתם, תמרור לא חוקי או חסר, התנהגות לא ראויה של השוטר וכיוב’. לעיתים, הדו”ח עצמו

במקרה זה החוק מאפשר לנהג לבקש להישפט וזאת בטרם עברו 90 הימים לתשלום הדו”ח.

יש סיכוי לא רע שבגלל העומס על מערכת בתי המשפט ובגלל שיטת הקצאת הדיונים שמקבלת המשטרה מדי שנה לכל בית משפט לתעבורה, במידה ולא תקבלו זימון לדיון בבית המשפט בטרם מלאה שנה מיום הוצאת הדו”ח – הדו”ח יבוטל ויפקע, ולמעשה תצאו בלא כלום. לכאורה, לא עולה כלום לנסות לבקש להישפט (פרט לעלות משלוח מכתב בדואר רשום), והסיכויים להצליח להתחמק מהמשפט אמנם לא גבוהים אבל עדיין קיימים, מה שגורם לנהגים רבים ללכת בגישה זו.

מצד שני, ישנו גם סיכון שכן תקבלו זימון לבית המשפט, ובמקרה זה תצטרכו להפסיד שעות עבודה ולהטריח את עצמכם לבית המשפט – לעיתים מרוחק מאוד ממקום מגוריכם (בית המשפט נקבע לפי מקום ביצוע העבירה), ולעיתים תצטרכו לשרוף שם יום שלם בהמתנה בהתאם לעומס. בנוסף, במידה ולא תצליחו לשכנע את התובע/ת המשטרתי בצדקתכם בטרם תכנסו למשפט, ובמידה ולא תצליחו להמיר את הדו”ח המקורי לעבירה אחרת שבה תסכימו להודות * – עליכם יהיה להתייצב מול השופט ולהחליט כיצד לנהל את התיק מאותו רגע ואילך, וכאן יש סיכון משמעותי לחטוף עונש כבד יותר (בעיקר כספי) מצד השופטים שלא רואים בעין יפה את הניסיון של הנהגים לטרטר את המערכת (היה ניסיון של משרד המשפטים בשילוב משרד התחבורה לקבוע עונש מינימום של פי כמה וכמה מהקנס המקורי למי שיבקש להישפט אבל לא יצליח להוכיח חפותו, כרגע שינוי זה לא עבר בהצלחה למזלנו).

* לרוב, התובע/ת המשטרתי עובד לפי אחוזי הצלחה. מה שמעניין אותם הוא כמה תיקים הם סגרו עם הרשאה, ולא למצוא את הצדק או לעשות שלום עולמי. לכן, לעיתים ובתיקים מסויימים, יהיה ניתן להמיר עבירה אחת משמעותית בעבירה אחרת שהקנס או הנקודות עליה יהיו נמוכים יותר, וכך שני הצדדים יצאו מורווחים. זה לא עובד תמיד, זה לא עובד תמיד לאזרחים “רגילים”, אבל מי שמכיר את המערכת, מי שיודע לדבר, ובעיקר מי שמלווה בעורך דין מקושר היטב – יוכל להשיג “דילים” כאלה.

בנוסף, למרות שנהגים רבים בטוחים לחלוטין בחפותם, לא לכל אחד יש את הכישורים הנחוצים ולעיתים גם לא את הדרך לבטא את עצמו בצורה כזו שתגרום לשופט לזכות אותו. מה שעובד בין חברים בשיחות על קפה או בירה לא בהכרח עובד על שופט שחייב להתבונן על התיק לפי כללי המשפט, מה גם שהוא עייף, עצבני ונמצא בפיגור גדול של תיקים שהוא חייב לסגור. כידוע לכולנו, ליווי של עורך דין בתהליך שכזה כרוך בתשלום שכר טרחה שלרוב גבוה מסכום הקנס המקורי, ולכן הוא אינו בהישג יד של כל האזרחים.

אגב, בדיוק בגלל סיבה זו ישנם לעיתים שוטרים רבים המחלקים דו”חות על עבירות שוליות שבהם אתם אמנם בטוחים בצדקתכם ותיאורטית הייתם מוכנים ללכת על כך למשפט, אבל בגלל הטרטור, עלות הפסד יום העבודה, שכר הטרחה (במידה ואתם לוקחים עורך דין) והסיכון שבכך – לא תעזו לבקש להישפט ותסכימו לשלם את הקנס המקורי הנמוך יחסית.

שיטת מצליח עובדת לשני הכיוונים.

המרה לאזהרה – נו נו נו

האופציה השלישית שעומדת בפני הנהג היא לבקש להמיר את הדו”ח לאזהרה. רשאים לעשות זאת אך ורק נהגים בעלי רישיון נהיגה עם ותק של לפחות 10 שנים, וכאלה שלא היו רשומות לחובתם שום עבירות תנועה ב- 5 השנים שקדמו לעבירה זו, ולא הומר להם דו”ח קודם לאזהרה, וכי לנהג אין דו”חות או תיקי תעבורה פתוחים בזמן פנייתו להמרה באזהרה.

במידה ועמד בקריטריונים אלה, יכול הנהג לבקש להמיר את העבירה לאזהרה עבור כל עבירת תנועה שאיננה מוגדרת כ”עבירה מסוכנת” בהתאם לרשימה המפורסמת על ידי המשטרה מעת לעת. לדוגמה (רשימה חלקית ולא מחייבת): אי ציות לאור אדום, עקיפות מסוכנות, חניה במקום השמור לנכה, שימוש בטלפון נייד בזמן הנהיגה, אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חציה, אי ציות לתמרור עצור, עבירת מהירות שהקנס עליה הוא 1500 ש”ח (מהירות בין 31 ל- 40 קמ”ש מעל למותר בדרך עירונית, או בין 41 ל- 50 מעל למותר בדרך שאינה עירונית).

בנוסף, הנהג חייב להודות בביצוע העבירה. כלומר, לא תוכלו לטעון בעתיד שלא ביצעתם את העבירה.

חייבים להדגיש כי מדובר במדיניות ולא בחובה חוקית של המשטרה לבצע את ההמרה, כך שלא ניתן בוודאות לדעת אם בקשתכם תתקבל.

חובה לבקש את ההמרה תוך 30 יום מקבלת הדו”ח, ולא לאחר מכן.

הסבת הדו”ח לאדם אחר

אם לא נהגתם ברכב או נסעתם באופנוע בעת ביצוע העבירה לכאורה, על פי החוק ניתן לדווח על הנהג שהחזיק ברכב בעת ביצוע העבירה תוך 90 ימים ממועד המצאת הדו”ח המקורי, ולא לשלם את הקנס. מצב זה אפשרי במיוחד במקרים בהם הרכב או האופנוע צולם ממצלמת מהירות אלקטרונית (גאטסו), ולכן בפועל לא נבדקו פרטי הנהג שנהג ברכב או רכב באופנוע בעת הצילום.

בפנייה על הנהג לציין את פרטי הנוהג בפועל ברכב בעת ביצוע העבירה (שם, מספר תעודת זהות וכתובת) ולצרף את צילום הדו”ח המקורי. בנוסף יש לצרף הצהרת הנהג בפועל כי הוא מודה שהחזיק או נהג ברכב במועד ביצוע העבירה ולצרף צילום רישיון נהיגה שלו בתוקף.

בקשה לביטול הדו”ח

נדיר, אבל יכול להיות שתצליחו. נהגים יכולים להגיש בקשה לביטול הודעת תשלום הקנס מהעילות הקבועות בחוק תוך 30 יום מיום המצאת הדו”ח. לבקשה יש לצרף את צילום הדו”ח ומסמכים באמצעותם ניתן לאמת את טענותיכם.

אם הבקשה תדחה וחלף המועד לתשלום הקנס, יחולו על מקבל הדו”ח תוספות פיגור כקבוע בחוק. לא ניתן לפנות במקביל להישפט. אם יוחלט לסרב לבקשה שהוגשה יישלח לפונה ספח בקשה להישפט וניתן יהיה להגיש בקשה להישפט בתוך 30 ימים מקבלת ההודעה.

איך שולחים את הבקשה?

האופציה הראשונה היא על ידי פניה למוקד הארצי לפניות נהגים (מפנ”א) של המשטרה בדואר רשום, לפי הכתובת הבאה:

משטרת ישראל – מרכז שירות לטיפול בדוחות תנועה

ת”ד 120

פתח תקווה

4910002

לפניה יש לצרף העתק של הדו”ח וצילום של רשיון הנהיגה וכן נימוק לבקשה כולל כל מסמך רלוונטי שיאמת את טענותיכם (לדוגמה – אישור העברת בעלות על הרכב מלפני ביצוע העבירה לכאורה, או הצהרת נהג אחר שהוא נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה לכאורה וכו’).

אופציה שניה היא להשתמש באתר האינטרנט של מפנ”א שבו יש גם טופס מקוון שבו אפשר להזין פרטים בהתאם לסוג הפנייה.

אופציה שלישית היא שימוש במוקד הטלפוני של מפנ”א במספר 9666* או 02-6789666 או 12229666 (מקו שאינו מרכזיה). במוקד פועלת מערכת למענה אוטומטי 24 שעות ביממה. מענה אנושי ניתן בימים א-ה, בין השעות 08:00-16:00.

One Comment

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות