מה לעשות נגד גנבי אופנועים? חלק 1

לפני מספר שבועות עברתי טראומה, ולא בכדי. הכל התחיל כשמישהו העלה לינק בפורום האופנועים של תפוז לסירטון בריטי, אשר מדגים כיצד גבר ממוצע חותך עם קאטר גדול מגוון גדול של שרשראות מחוסמות, עמידות (לכאורה) ומיועדות לנעילת אופנועים. השרשראות המאסיביות ביותר לא הצליחו לעמוד בפני הבריטי והקאטר שלו, וגם אלה שלכאורה מחזיקות בכל התארים והדירוגים נגדעו בעודן באיבן תוך מספר שניות מצומצם, לעיתים פחות מ- 20. אני ממליץ בחום לצפות בו, חייכם עומדים להשתנות.

איזה פחד!

אין בידי סטטיסטיקה מעודכנת לגבי מספר כלי הרכב הדו-גלגליים הנגנבים מדי יום/שבוע בישראל, אבל מקריאה בפורומים בהם אני פעיל אני לומד שבכל שבוע יש לפחות גניבה אחת או שתיים שאני שומע עליה. מכת הגניבות פוגעת בציבור האופנוענים ביתר שאת בגלל בעיית המחירים המטורפים של הביטוחים שאנחנו צריכים לשלם, ולכן מן הסתם לא כל האופנועים מבוטחים נגד גניבות.

motorcycle-thief

אי לכך ובהתאם לזאת החלטתי שהגיע הזמן לרענן לכולנו את חלק מנקודות המפתח לנעילה נכונה, עיגון, קיבוע, והגנה על חיית המחמד שלכם, החיה שעלתה לכם כל כך הרבה, החיה שעיניים רבות חומדות אותה, ולא פחות מסתכלים עליה מתוך צרות עין.

הערה: בגלל מגבלות השפה העברית נכתב מאמר זה בלשון זכר בלבד. עם ציבור האופנועניות הסליחה.

כללי יסוד חשובים

10 נקודות חשובות לפני שמתחילים:

 1. זול עולה ביוקר, עצלנות עולה ביוקר, אין חנייה קצרה, אין עצירה לרגע, במצב אידיאלי, כל העמדת אופנוע כמוה כחניית לילה;
 2. יש אנשים שרוצים את האופנוע שלך, ולא פחות חשוב, יש אנשים ששונאים את האופנוע שלך ו/או אותך;
 3. גנבים מקצועיים מסוגלים לפרק כל דבר במספר שניות, זו העבודה שלהם, אתה לא יכול למנוע את זה מהם באופן אבסולוטי, לנצח;
 4. אם נפלת על גנבים חובבנים שאינם עושים זאת לפרנסתם, הסיכויים שלך טובים יותר;
 5. ככל שהאופנוע שלך יקר יותר ו/או מדגם נפוץ יותר ו/או הוא משמש יותר אנשים שנוטים להתרסק יותר מאחרים, כך הוא ו/או חלקיו השחוטים נחשק יותר;
 6. ככל שאתה גר קרוב יותר לקו התפר או בישובים מוכי גניבות כך אתה מגדיל בצורה הנדסית את הסיכוי שהוא לא יהיה שלך יותר, בקרוב;
 7. ברשותך אופנוע שטח? אתה חי על זמן שאול. ברשותך אופנוע שטח ואתה גר באזור כפרי? פלא בכלל שהוא עוד אצלך, תסתכל רגע דרך החלון;
 8. ככל שיש יותר ילדים באזור מקום מגוריך כך האופנוע שלך יהיה בסכנת ונדליזם גדולה יותר;
 9. יש חיות שמרגישות בנוח בזמן שהן יושבות על המושב של האופנוע שלך, והן לעיתים מרגישות שם יותר מדי בבית; ציפורים מחרבנות יותר על כלי רכב לבנים מאשר על כל צבע אחר;
 10. כל דקה שאתה מרוויח היא לטובתך.

אני עצמי אינני גנב, לפחות לא של אופנועים, ולכן חשוב לציין כי כל הכתוב פה נלקח מפרי מוחי הקודח ואיננו מעוגן בשום ניסיון מעשי בשטח (מצידם של הגנבים כאמור). אך יחד עם זאת, בתור בעליו הגאה של מספר לא מבוטל של אופנועים במהלך 20 השנה האחרונות, ולאחר בחינת לא מעט מקרי גניבה שקרו לחברים ולאנשים עימם הייתי בקשר, הגעתי למספר תובנות חשובות בנושא מיגון האופנוע.

גנב אופנוע יכול להיות גנב מקצועי (ראה סעיף 3), גנב מזדמן (סעיף 4), או סתם חוליגן צר עין, פרי ותוצר מערכת החינוך המעולה של מדינת ישראל (סעיף 8). גנב ירצה לקחת ממכם את האופנוע שלכם, וירצה לעשות זאת במהירות האפשרית. הוא יעשה זאת במגוון דרכים, הנה חלק מהן:

 • הרמה והעמסה על טנדר או עגלה – במקרה כזה נשאף למנוע מהאופנוע לזוז ממקומו ע"י קיבוע לעצם או עצמים חיצוניים. שימוש במנעול דיסק בלבד לא ימנע כלל את הגניבה.
 • הנעה ונסיעה ממונעת מהמקום – במקרה כזה נשאף למנוע מן האופנוע להתגלגל הלאה, אבל גם נשתמש באמצעים מנתקי הצתה כגון אימובילייזרים ואזעקות, יחד עם קיבוע לעצמים חיצוניים.
 • גרירה רגלית עד למקום בו יוכלו להניע את האופנוע ולרכב מאותה נקודה ואילך – גם כאן כמו במקרה הקודם נשאף למנוע את ההזזה הפיזית של האופנוע ע"י קיבוע לעצם חיצוני, רצוי יותר מאחד, וכן שימוש במנעול דיסק, יחד עם מערכת אזעקה שתתריע בפני כל תנודה של האופנוע.

יחד עם טיפול בגנבים, נצטרך לתת את הדעת גם לנושאים שאינם בהכרח פליליים אבל יעלו לנו את לחץ הדם לא פחות. בין היתר נמנה נושא של וונדליזם ע"י ילדים ועוברי אורח או שכנים טורדניים, וכן גרימת נזק ע"י בעלי חיים, בעיקר חתולים שאוהבים להשחיז ציפורניים על המושב היקר שלכם, כלבים שאוהבים להטיל מימיהם על הגלגלים ו/או השרשרת שלכם, וציפורים שאוהבות לקשט לכם אל האופנוע מלמעלה.

גניבת אופנוע יכולה להיות למספר מטרות:

 • שימוש מזדמן באופנוע והשלכה לאחר גמר הדלק – ילדים ונערים משועממים, רוצחים שכירים בדרך למשימת חיסול – כל אלה ואחרים ישתמשו באופנוע היקר שלך כחפץ נטול ערך וישליכו אותו לאחר זמן.
 • שימוש קבוע תוך הסתרת הפרטים האמיתיים של האופנוע – כאלה שנוסעים על מחמד לבך, לעיתים באזור הקרוב אליך, תוך כדי שימוש בפרטים מזוייפים של אופנוע אחר.
 • שימוש מעבר לקו הירוק – גם אלה ירכבו על האופנוע שלך, אבל לפחות לא תראה אותם עושים את זה לידך, רק במילואים.
 • כופר – המטרה היא שהבעלים ישלם כסף על-מנת להחזיר לעצמו את רכושו הפרטי. סביר להניח שהגנבים הללו מועמדים טובים להוצאה להורג במדינה מוסלמית הגונה.
 • פירוק לחלקים – שחיטה של יקיר לבך למטרת חלפים במוסכים מפוקפקים.

אלמנטים להגנת האופנוע:

 • מניעת הזזה – קיבוע לעצם חיצוני קשיח וחזק באמצעות שרשרת, רצוי יותר מאחת, וכן באמצעות מנעול דיסק טוב. גם נעילת כידון יכולה לעזור במעט. לכל אלה יש גורם מכפיל חשוב – חסימה פיזית של האופנוע ע"י רכב(ים), מחסומים או אמצעים אחרים.
 • מניעת הרמה – קיבוע לעצם חיצוני קשיח וחזק באמצעות שרשרת, רצוי יותר מאחת. בנוסף, חסימה פיזית של האופנוע ומניעה של טנדרים ו/או עגלות מלהתקרב למרחק סביר ממנו ע"י שימוש בחסימות של רכב(ים), מחסומים וכו'.
 • מניעת הנעה – אימובילייזרים מובנים של היצרן, אזעקות, ניתוקים מתוחכמים של מערכת החשמל.
 • הסתרה ויזואלית – כיסויים, הסתרה מאחורי עצמים גדולים יותר.
 • מניעת וונדליזם – כיסויים, הרתעה.
 • הרתעה – תאורה טובה, גלאי תנועה, כלבים נובחים, תנועה קבועה של אנשים, נוכחות משטרתית באזור.
 • התראה – אזעקות חזקות, ביפרים, גלאי תנועה, שכנים חשדניים, כלבים נובחים.
 • ביטוחים – לעיתים המחיר האסטרונומי שנשלם על ביטוח מקיף מלא (או חלקי, מגן רק בפני גניבה) שווה את שעות השינה וכאבי הראש.

נקודת המפתח היא שימוש בכמה שיותר מן האלמנטים הנ"ל כדי לייצר הגנה מבוססת שכבות. זיכרו את סעיף מספר 10.

ההמשך בחלק השני של המאמר.

3 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות