מזל טוב! מיניבוס אוטונומי דורס אישה בוינה

כפי שחלקכם יודע וקורא כאן באתר, אנחנו נמצאים בימים אלה בתחילתה של תקופה מעניינת ומרתקת כאחד – בה נזכה לחוות שינוי מהותי בדרך שבה כולנו מתניידים. לא עוד נהיגה עצמאית בה האחריות לשלום הרכב, הנוסעים והסובבים אותם מוטלת על הנהג – אלא על מערכת ממוחשבת שנוהגת עבורנו. במילים אחרות – נהיגה אוטונומית.

ככל שיותר ויותר מיזמים ברחבי העולם נכנסים לתחום הנהיגה האוטונומית, כך אנו נתקלים ביותר ויותר “גליצ’ים”, אנומליות, סטיות, בעיות לוגיות ותכנותיות, ובעיקר – כשלים הנובעים מעצם השילוב של מערכת שאמורה לחשוב כמו בנאדם (ומנסה לעשות זאת בצורה הכי טוב שאפשר), אל מול בני אדם שעושים הכל פרט לחשוב, ועלולים לבצע פעולות שאף מערכת אוטונומית לא תהיה מסוגלת לצפות או להתכונן לקראתה.

נתקלנו בזה בעבר כאן באתר

והנה עוד מקרה כזה: בוינה, בירת אוסטריה, פועלת מאז יוני 2019 חברת סטראטפ צרפתית בשם Navya (לחברה יש ניסויים בעוד כמה תריסרי ערים נוספות בעולם). בשיתוף עם חברת סימנס, החברה מפעילה רשת של מיניבוסים אוטונומיים שנוסעים ברחבי העיר (בהיותם תחת פיקוח אנושי – נהג שיושב מאחורי ההגה ואמור להתערב במקרה שהמערכת לא מסוגלת להתמודד).

במהלך נהיגה ברחובות העיר פגע מיניבוס שהיה במצב נהיגה אוטונומי בהולכת רגל כבת 30 ופצע אותה. למרבה מזלה, התאונה התרחשה במהירות איטית כך שהפציעה היתה קלה.

לפי עדויות, הולכת הרגל עשתה הכל פרט לשים לב למה שקורה סביבה: היא התעסקה בסלולרי וחצתה את הכביש במקום אסור.

כתוצאה מהפגיעה, רשות התחבורה של וינה הודיעה כי היא עוצרת את הניסויים ברכבים האוטונומיים עד לתום החקירה, וחברת Navya הודיעה אף היא שהיא לא תחזור לפעילות עד שלא תסיים לנתח את כל הלוגים מהאירוע. מעבר לכך, סביר להניח שתאונה זו תשמש כזרז נוסף עבור רגולטורים לפרסום הנחיות נוספות ואולי מקשות יותר על מפעילי הרכבים האוטונומיים.

לקריאה נוספת

2 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות