קונים מוצר בטיחות סיני? תקראו את זה

אלא אם במקרה התעוררתם מתרדמת ארוכה של כמה שנים, אין סיכוי שפספסתם את הבליץ המטורף שעושים אתרי המכירות הסיניים לכולנו. אתרים כמו עלי אקספרס, דיל אקסטרים, גירבסט, וויש ואחרים מפציצים את תיבות המייל שלנו ואת הפיד ברשתות החברתיות במיליוני הצעות רכישה של כל דבר החל מפקקים של ונטיל וכלה בחלליות לטיסה לירח, והעיקר – במחירים שלעיתים לא ברור איך מישהו מרוויח מהם.

אגב – למי שרוצה את השורה התחתונה – תגללו לסוף המאמר, יש שם כמה טיפים חשובים.

השינויים שעשו אתרים סיניים אלה ואחרים לתרבות הצריכה שלנו מורגשים בכל עבר, ואי אפשר להגיד שזה לא שינוי חיובי עבורנו הצרכנים. היום באמת אפשר לקנות הכל מהכל ובזול. הפיתוי גדול מתמיד.

לכאורה – הכל דבש. משלמים גרוש, מחכים תקופה שנעה בין כמה ימים (באתרים עם המשלוחים היעילים יותר) ועד כמה חודשים (תודות לדואר ישראל ה(לא) יעיל במיוחד) – והופה, אנחנו זוכים להנות ממתאם ה- USB המיוחד שקנינו ב- $0.01 (כולל משלוח אקספרס דרך אזרבייג'ן). זה כמובן בהנחה שבכלל קיבלנו את החבילה, ובתנאי שאנחנו זוכרים שבכלל הזמנו אותה (כן, גם אני מופתע לעיתים מחבילות קטנות שאני מקבל שאשכרה שכחתי שהזמנתי…), ובהנחה שלא שלחו אותנו לאסוף את החבילה באיזו פיצוציה בעכו כשהכתובת שלנו היא בתל-אביב…

באתרים הסיניים יש עירבוביה גדולה של מוצרים "לגיטימיים" שמיוצרים על ידי חברות סיניות (מוכרות יותר או פחות), כשלצידם יש כמות זהה של זיופים, מוצרים שכל קשר בינם לבין המוצר המקורי של חברה מערבית מוכרת הוא שהמזייפים השתמשו בתמונה כדי ליצור רפליקה בכאילו, בשקל תשעים, שעשוייה מחומרים ברמה הכי נמוכה, ללא בקרות, ללא פיקוח, ללא ייצור שעומד בסטנדרטים מינימליים, הכל בכאילו, בפייק, ובמחירים נמוכים ומפתים.

אם תספרו לי שזה לא ממש משנה לכם אם אתם מדביקים מדבקה מחזירת אור של 3M "מקורית" שעלתה לכם $10 באתר "רגיל", או אחת שקניתם ב- $0.1 באתר סיני וכנראה יוצר באיזה כפר נידח בסין – אני אסכים ברוב המקרים. זה כולה פאקין מדבקה, לא? כך גם כשמדובר בכבל USB או במפיץ ריח (למרות שרק אלוהים יודע מה יש בכימיכלים שמפיצים את הריח), ואתם יודעים מה, אני זורם גם לגבי משקף או אפילו פלסטיקה שלמה לאופנוע שלכם, סוללת גיבוי לטלפון, משאבה לניפוח הצמיגים או בוסטר להתנעה. זורם. תקנו. גם אני קניתי.

אני לא מדבר על המוצרים האלה. לא ארץ הייצור היא הבעיה העיקרית כאן,

הבעיה הגדולה היא במוצרים שהם זיופים של הדבר האמיתי, של המוצר המערבי האמיתי שעולה פי 10 מהם! זיופים שמיוצרים באיזו סככה בכפר נידח, מחומרים לא מבוקרים, בתנאים לא מבוקרים, עם מעטפת שאולי נראית מגניב מבחוץ אבל כשפותחים אותה רואים שהכל פשוט שקר וכזב. והצרה היא שלנו, הקונים, אין את היכולת ואת הכלים האובייקטיביים לבדוק את איכותם של המוצרים הללו.

ולכן, בעוד שככל הנראה אין שום בעיה עם כבל USB או פס לד למרפסת או מדבקות לארגז, בכל מה שקשור לבטיחות האישית שלכם בעת הרכיבה על אופנוע (ובכלל למוצרי בטיחות) – כאן התמונה שונה.

כמו שלא תקנו מצנח רחיפה באתרים סיניים, ולא תקנו מאזן צלילה, כבל בנג'י או קוצב לב באתרים סיניים, ככה גם לא קונים רפידות בלם, דיסקי בלימה, צינורות בלם, חלקים למנוע או כל מה שקשור לבטיחות באתרים סיניים. ולא, לא קונים קסדות, וסטים מתנפחים או ציוד מיגון באתרים סיניים. פשוט לא.

מייל שקיבלתי לאחרונה מאחד הקוראים ממחיש היטב את הסכנה ברכישה ובשימוש במוצרי בטיחות סיניים – ולא משנה איזו מדבקה יש עליהם.

"היי מיצו, אני מאוד נהנה לקרוא את המאמרים שלך ורציתי לספר לך על מעיל רכיבה רב עונתי שקניתי לעצמי מאחד מאתרי הקניות הסיניים. הוא היה באמת יפה בעיני וגם המחיר היה ללא תחרות אי אפשר באמת להשוות אותו לשום מוצר מקביל בארץ שעולה במקרה הטוב מעל 1000 ש"ח. המעיל הגיע אלי בדואר ואפילו לא התבקשתי לשלם עליו כלום במכס. לבשתי אותו עונה אחת, ועכשיו כשאני בא ללבוש אותו שוב אני מרגיש משהו מוזר בכתפיים ובידיים. בגלל שיש לו ביטנה עבה יחסית חשבתי שהביטנה פשוט הסתובבה בתוך השרוול אז לא התייחסתי לזה יותר מדי. עברו כבר חודשיים והמעיל קצת תפס לכלוך אז החלטתי לפרק את המיגונים שלו ולהכניס למכונת כביסה. ואז חשכו עיני. תראה בעצמך מה יצא מהמעיל. למען הסר ספק, המעיל לא עבר שום כביסה, הוא היה בשימוש יומיומי בחורף ואז נח בארון עד שהחורף הבא הגיע. מפחיד לדעת שסמכתי עליו בעיניים עצומות. אני אשמח אם תעלה את המידע באתר. תודה!"

מיגונים? תחשבו שוב. שימו לב לחותמת ה"CE" המבטיחה, לכאורה, שמדובר במוצר שעבר תקינה מסודרת. המיגונים מתפרקים במגע ביד, ממש מתפוררים ביד.

ועם זה אתם רוצים לרכוב? ועל זה אתם סומכים שיציל את העצמות שלכם במקרה של תאונה? את עמוד השדרה שלכם? את הכתפיים והמרפקים?

מילא מעיל, מיגונים עוד אפשר להחליף. אבל מה לגבי קסדות "כמו-שואי" או "כאילו-אראי" שמוכרים באתרים האלה בפחות מ- $50, בזמן שקסדות מקוריות מהיצרנים האלה נמכרות בעולם במאות רבות של דולרים? הרי החומר סופג האנרגיה שנמצא בתוך מעטפת הקסדה לא נגיש לרוכב, הוא לא יכול למשש אותו ולבחון את המצב המתפורר שלו, הוא ממשיך להשתמש בקסדה ביום יום מבלי לדעת שברגע האמת שבו הוא יתעופף מעל טמבון של רכב שלא נתן לו זכות קדימה היישר לעבר שפת המדרכה, החומר סופג האנרגיה שנמצא בתוך הקסדה יקרוס כמו פודרה, וכל עצמת החבטה תעבור היישר לתוך הגולגולת של הרוכב המסכן?

ומה לגבי מוצרים אחרים הנושאים עליהם תויות של "כאילו מקורי", בגרוש וחצי, שמפתים בני נוער, חיילים ורוכבים צעירים שידם אינה משגת לקנות את "הדבר האמיתי", ונותנים להם תחושת ביטחון מזויפת סטייל "אחי, יש לי קסדת שועי, מעיל של דועאהן, מגפיים של דיניסי וכפפות של עלפינטיזי"? מה עוד צריך לקרות כדי שהרוכבים האלה יפנימו שאסור בתכלית האיסור להשתמש במוצרים מזויפים לבטיחות האישית שלהם?

ולא רק הם. יש גם כאלה שהם פשוט נוכלים, רמאים, שמוכרים ביודעין מוצרים מזוייפים ברשתות החברתיות, ולא משנה כמה תדווחו עליהם, הם יחזרו בפרופיל פיקטיבי אחר וימשיכו במכירת מרכולתם הרעילה.

הטיעון הנפוץ ביותר שאני שומע ברשתות החברתיות הוא שמפעלים רבים משתמשים באותו קו ייצור של היום בו הם מייצרים עבור חברות מוכרות, ומפעילים אותו בלילה כדי לייצר את אותם מוצרים רק עם מדבקה או תווית אחרת… "זה בול אותו דבר! גם את האייפון מייצרים בסין!"

נכון, גם אייפונים מייצרים בסין, גם חלקים למרצדס, גם מנועים ל-במוו, ואפילו אופנועים שלמים.

אבל צריך לזכור שחברות רציניות, מוכרות, עם שם ומוניטין – משקיעות הון תועפות בפיתוח, עיצוב, תכנון וייצור מוצר, הן גם משקיעות הון בבקרת איכות ובתהליכי ייצור מוקפדים לפי סטנדרטים בינלאומיים מובילים.

מצד שני, היצרנים הסיניים שמזייפים מוצרים מערביים של חברות מכובדות אחרות לא משקיעים היואן שחוק אחד בפיתוח, הכל מבוסס על העתקה. במקרה הטוב הן מפרקות מוצר אחד מקורי ומעתיקות את מרכיביו. במקרה הנפוץ יותר – אפילו זה לא קורה, וההעתקה מבוססת על צילומים של המוצר המקורי שהם הורידו מהאינטרנט…

אז האם איכות החומר זהה? האם החומר שהשתמשו בו (במקרה הזה לטובת ספיגת אנרגיה) אכן עושה את עבודתו? האם הוא לא מתכלה במהירות ולמעשה מפסיק למלא את תפקידו? איך תדעו? מי אמר? איפה בדקתם? למה, כי המוכר הסיני כתב במודעה שלו שזה מוצר מעולה (עם 3 שגיאות כתיב)?

על הסכנה בשימוש ידיות ברקס וקלאץ’ חלופיות מתוצרת סינית

חשוב מאוד לומר: לא כל המעילים, הכפפות או המוצרים תוצרת סין הם באיכות גרועה – בטח אם הם באמת עומדים בתקן בטיחות מוביל. אני משוכנע שיש לא מעט מוצרים באיכות סבירה, וישנם גם כאלה באיכות טובה. לא כל מה שמיוצר בסין הוא פסול. על כבישי ישראל נוסעות עשרות אלפי מכוניות ואוטובוסים סיניים, ובבית של כולנו יש לא מעט מוצרים סיניים. אנחנו לא מדברים על המוצרים האלה, אלא על הזיופים.

תזכרו את משפט המפתח: "זול עולה ביוקר".

קחו 10 דקות וצפו בסרטון הזה:

אז איך נדע אם המוצר אמיתי או לא? איך נדע אם שווה לקנות אותו או שאנחנו שמים נפשנו בכפנו? 

הנה קחו כמה טיפים:

 • אין מתנות חינם. זה נראה זול מדי? זה נראה כמו מציאה מדהימה? ראיתם מודעה על קסדות AGV ב- 90% הנחה כי <שקר כלשהו>? זה כנראה מזוייף.
 • נכון, המחירים בארץ גבוהים (מאוד) ביחס לאתרים וחנויות בחו"ל, וזו כמעט מצווה לקנות אונליין. אבל המחיר של קסדה של יצרן מוביל בעולם יהיה זהה בכל האתרים בעולם בסטייה של כמה יורו/דולר לפה או לשם. לא תמצאו קסדה אמיתית או ציוד רכיבה אמיתי של מותג אמיתי ברבע ממחיריהם בחנויות המוכרות.
 • לכו לאתר הרשמי של היצרן ובדקו האם המוצר מופיע שם בדיוק באותו מפרט, אותם צבעים, ועם אותן תכונות? אין קסדת Shoei מדגם X-Spirit 3 בצביעה של… ואין קסדת AVG Pista בצביעה של… ואין Arai RX-7 בצביעה של… פשוט אין. זה זיוף. ולא רק לקסדות אלא לחליפות רכיבה, מעילים, כל דבר שאתם רוצים לוודא לגביו.
 • חפשו את המחיר הרשמי בחנות היצרן ובחנויות מוכרות כמו אתרי ציוד שכולנו מכירים. לא קונים סחורה מערבית אמיתית באתר סיני אצל מוכר סיני שקוראים לו worldsbkhelmets81.
 • אותו דבר לגבי איביי ואמזון – למרות שהן לכאורה פלטפורמות רציניות, גם שם ישנם מוכרים סיניים. האם מקור המשלוח הוא סין? אם זה מוצר מערבי מוכר – זה כנראה זיוף. אם זה מוצר סיני, מילא (יש מוצרים סינים מעולים כמו טלפונים, רחפנים ועוד), אבל גם שם כדאי להפעיל שיקול דעת.
 • בדקו מה עוד מוכר אותו מוכר בחנות שלו באיביי/אמזון. תפתחו את העיניים. חנות רצינית לא מוכרת כבלי USB, ברווזי גומי, בגדי גוף של נשים וקסדות אראי.
 • בהקשר לזה – לא הייתי טורח לקרוא ביקורות של קונים, פשוט מתוך הנחה ש- 99% מהם פייק.
 • אל תקנו סחורה ממוכרים מפוקפקים ברשתות החברתיות. פעמים רבות מדובר בנוכלים שמנצלים תמימות של צעירים שמתלהבים מכך שהם "הביאו" קסדת פיסטה ב- 1700 ש"ח במקום ב- 7000 ש"ח… בדקו מה עוד הם מוכרים, כמה זמן פעיל החשבון שלהם, האם הם עונים בצורה מסודרת בטלפון, מאיפה הסחורה, איך משלמים, איך מקבלים… ואם הם טוענים שזו סחורה אמיתית אז שיתכבדו וישלחו לכם את חשבונית הקנייה שלהם.
 • זכרו – גם אם הקסדה אמיתית, אף אחד לא מבטיח לכם שהיא לא נפלה מהיד או היתה מעורבת בתאונה ועשתה את העבודה שלה (מה שנקרא "ללא תיקוני צבע לא ראתה שטח לרציניים בלבד מחיר בפרטי").
 • בקשר לרשתות חברתיות – זכרו שזה האינטרס של חברת מטא (פייסבוק, אינסטגרם) לא להוריד פרופילים פיקטיביים ולא לפגוע בפירסומים שקריים, פשוט כי זה מכניס לה כסף והמון כסף. זה שראיתם את זה בפייסבוק לא בהכרח אומר שזו חנות רשמית, וברוב המקרים בדיוק להיפך. סביר להניח שרוב הפרסומות שתראו ברשתות החברתיות הן של חנויות פייק ומוצרים מזוייפים. אם זה אמיתי אתם תדעו.
 • אם יש ספק אין ספק. זה לא אמיתי.
 • עדיין מתלבטים? קחו תמונה של המוצר וגשו לחנות "אמיתית", תשאלו. הם לא ישקרו לכם. ואם לא נעים לכם – שלחו מייל ליצרן. יקח כמה ימים אבל תקבלו תשובה.

ואם כבר קניתם ואיכשהו הסחורה הגיעה אליכם ולא נחסמה ע"י המכס (בגלל היעדר תקנים מסודרים), אז לפני שאתם מתחילים להשתמש ולרכוב איתה, תבדקו מה יש לכם ביד:

 • קודם כל תפקחו את העיניים וחפשו סימנים מחשידים:
  – ריח מוזר
  – משקל נמוך בצורה יוצאת דופן
  – תחושה של דברים שלא עובדים כמו שהם אמורים לעבוד
  – פתחי איוורור שלא מובילים לשום מקום
  – משקף שחצי מתפרק ולא יושב במקום
  – רצועת סנטר שמרגישה חלשה
  – רוכסנים פשוטים
  – תפירה חלשה
  – היעדר אריזה רשמית (הפריט הגיע ארוז בפצפצים במקום בקופסת קרטון רשמית)
  – דברים שלא מתלבשים בול אחד לאחד עם המוצר המקורי כמו שהוא מופיע באתר היצרן, כולל סכימות צביעה שונות ממה שרואים באתר הרשמי
 • שנית בדקו תקן והימצאות של תווית תקן מסודרת (חפשו בגוגל איפה התווית צריכה להיות מחוברת בדגם האמיתי).
 • עדיין לא יודעים להבדיל? קחו את המוצר לחנות "אמיתית", תבקשו עזרה. אם זה זיוף הם ידעו.
 • בא לכם לעשות מעשה טוב? דווחו על החנות לאתר שמאחסן אותה. אם זה איביי או אמזון יש סיכוי שהם יורידו אותה.

נפלתם בפח? שלחו לי הודעה עם תמונה. אשמח לכתוב על כך. קחו את המוצר ותעשו ממנו עציץ או תשמידו וזרקו לפח (כדי שאחרים לא יתפתו לעשות בו שימוש).

עכשיו תעבירו לינק למאמר הזה לחבר שלכם שרוכב עם ציוד סיני.

הנה לינק לכתבה שמכסה את הנושא לא רע:

https://www.motorcyclenews.com/advice/buying-selling/fake-crash-helmet

ואם בא לכם, הנה עוד סרטון, הפעם יותר קצר:

נגישות