רכישת קסדות מחו"ל – המדריך המלא

עידכון 2019: מאמר זה נכתב במקור באוקטובר 2012. בשנת 2019 בוצעו מספר שינויים בדרך שבה יכול אדם לייבא לעצמו קסדה מחו"ל. העידכונים האלה נמצאים למטה. בכל מקום שיש שינוי, אציין זאת באדום.

לאחרונה אני מקבל לא מעט פניות מקוראים השואלים לגבי פרוצדורת הזמנת קסדות מחו"ל – ארה"ב או אירופה. הגיע הזמן לכתוב מדריך שיוכל לעזור לרוכבים להתחדש עם קסדה נוצצת ומבריקה בעלות שעשוייה להיות נמוכה בהרבה מזו בחנויות בישראל.

יום בהיר אחד קמתם בבוקר ופתאום שמתם לב לתחושת גירוד מוזרה. לא, זו לא הפטריה, אלא משהו אחר. אפל הרבה יותר. כנראה ידידי, כנראה שהתעורר בכם הקופיקו. אותו יצר שממש דוחק בכם לחדש את עצמכם בפריט כלשהו שקשור לאופנוע שלכם.

בתמונה: קופיקו

הקופיקו מושך אתכם, גורר אתכם ממש לאחת מחנויות האביזרים והציוד שנמצאות בדרום ת"א או במקומות אחרים ברחבי הארץ. אך שומו שמיים, מה זה המחיר הזה? זכרו שאתם לא חייבים לבצע את הרכישה בחנויות הציוד בישראל שהן לרוב (אם כי למען הסדר הטוב – לא תמיד) יקרות באופן משמעותי מהמקבילות שלהן בחו"ל. אתם יכולים להזמין מחו"ל איזו קסדה שחשקה בה נפשכם ולייבא אותה ארצה, בין אם מארה"ב ובין אם מאירופה. אבל, לפני הרכישה יש לשים לב לשיקולים הבאים.

הערה: חלק מהטיפים הבאים יכולים להיות רלוונטיים גם לרכישת סוגי ציוד אחר, אבל הם אינם מתייחסים לרכישת חלקי חילוף או אביזרים מסוגים אחרים לאופנוע, שכן על אלה יש גם מיסים נוספים והם גם עלולים ליצור בעיות במהלך השיחרור מהמכס.

1. מידת הקסדה

בחרת קסדה מדגם מסויים? איך תדע איזו מידה מתאימה לך? ובכן אם היתה לך כבר קסדה זהה של אותו יצרן מאותו דגם תוכל לרכוש את אותה מידה. אם לא, היעזר באתר של יצרן הקסדה שאתה מתעתד לרכוש על מנת לקבל מהם (ורק מהם!) מידע לגבי המידות השונות וכיצד למדוד את היקף הראש שלך. אין דינו של יצרן אחד כדינו של אחר.

יחד עם זאת יש קסדות של יצרנים שונים שלא מתאימות לכל ראש. לדוגמה, אצלי באופן אישי מצאתי שהקסדות של AGV פשוט לא מתאימות לצורת הראש שלי, קסדות של שוברט מלחיצות אותי וגורמות לי לקלסטרופוביה, ואילו קסדות של Arai ו- Shoei מתאימות לי בול למידת הראש. גם בין הקסדות השונות של אותו יצרן עשויים להיות הבדלים כאלה שיגרמו לדגם אחד "לשבת" טוב על הראש, ואילו לאחר ללחוץ או פשוט לא להיות נוח.

מידע חשוב לגבי קסדות Arai (לא כולן, בעיקר הליין היוקרתי שלהם): קסדות הדגל של חברת Arai שנרכשות בארה״ב הן בעלות צורת Shell שונה, פחוסה יותר, בהשוואה לאותה קסדה בדיוק שנרכשת באירופה או ישראל. לכן, בקסדות מתוצרת Arai, גם אם תמדדו בארץ ותמצאו שמידה מסויימת מתאימה לכם, אם תקנו בארה״ב או באיביי ממוכר אמריקאי, אתם עלולים לקבל קסדה שלא להתאים לפנים שלכם כלל (למרות שמידת היקף הראש תהיה זהה) ו/או האף והשפתיים שלכם ימעכו בחלקה הקדמי והיא פשוט תהיה בלתי נסבלת לרכיבה. זה, ביחד עם משקל גבוה יותר, הופך לדעתי את רכישת קסדות Arai לבלתי כדאית בארה״ב, אלא אם אתם נמצאים בחנות בעצמכם ומודדים את הקסדה על ראשכם. כל האמור בפסקה האחרונה מתייחס כאמור רק לקסדות Arai.

ראו כאן (ובמקומות נוספים):

Arai Helmets, on the other hand, takes a different approach. Instead of one-shape-for-all, Arai offers you three different interior fit shapes to choose from. Arai believes helmet fit is critical to both the performance and the enjoyment of a helmet.. Arai believes the rider benefits of a better, more comfortable fit result in a helmet you can wear longer – longer rides, longer years – without fatigue or "pressure points". A better fit can also help reduce wind noise because it seals better, conforming more your head shape. It allows for a better chance of buying a helmet that's the right size for your head – instead of one that's too large – because in the search for comfort we might be tempted to buy a size that's too large in order to get a "one-shape-for-all" helmet to feel comfortable. And a too-large helmet is one of the major contributors to wind noise, buffeting, and in the extreme, a helmet that moves around on your head

2. משקל הקסדות הנרכשות בארה"ב

כדאי לדעת שקסדות שנרכשות מארה"ב והמיועדות לשוק האמריקאי כבדות יותר בכ- 100-150 גרם מאשר המקבילה האירופאית, וזה בגלל תקן DOT. זה אולי נשמע לא הרבה, אבל כשמדובר בקסדה איכותית שגם ככה שוקלת כ- 1.4 ק"ג למידת L, הקסדה אותה תקבלו בדואר תשקול אפילו יותר מזה – כ- 1.5 ק"ג. לעיתים, חנות אמריקאית תחזיק סטוק שמיועד לשווקים אחרים. שווה לשאול את המוכר אם הקסדה תואמת תקן DOT או לא.

קסדות הנרכשות באירופה שוקלות בדיוק כמו אלה שנמכרות בישראל.

טיפ לגבי שמות של קסדות: ישנם יצרנים רבים שמשווקים את אותן קסדות בשמות שונים, בהתאם לשוק. לדוגמה, בקסדות Shoei:

בארץ – XR-1000 בארה"ב – RF-1000
בארץ – XR-1100 בארה"ב – RF-1100
בארץ – X-SPIRIT בארה"ב – X-11
בארץ – X-SPIRIT 2 בארה"ב – X-12
בארץ – X-SPIRIT 3 בארה"ב – X-14

וכן הלאה.

3. מבחן שארפ

אם אתם מתלבטים איזו קסדה לרכוש (בעיקר מאירופה), שווה להכיר את מבחן Sharp:

SHARP Helmets – THE HELMET SAFETY SCHEME

מדובר בתקן שמקודם בבריטניה שמטרתו לספק מידע נוסף אודות רמת ההגנה שמספקות הקסדות  הנבדקות. באתר ניתן לקבל המון מידע על הדרך הנכונה לבחירת מידה נכונה לקסדה, וכן מידע לגבי הדירוגים השונים. לבסוף ניתן לבצע חיפוש אחר דגם הקסדה שבו חשקתם, ולראות איזה דירוג הוא קיבל.

אבל לא הכל טוב בממלכת שארפ. קיימות הרבה טענות וביקורות כנגד הבדיקות שהם עורכים לקסדות. למבחנים של שארפ יש מגבלות מובנות, וחבל להסתמך עליהם בהחלטה לגבי הקסדה שאתם קונים. לדוגמה, מבחן שארפ מבצע בדיקת חדירות למעטפת הקסדה ונותן לה דירוג גבוה – כך שדווקא קסדות קשיחות יותר זוכות לניקוד גבוה יותר מאשר קסדות בעלות מעטפת גמישה יותר. זהו לכאורה פרמטר חשוב, אבל תוצר הלוואי של דרישה זו היא שדווקא קסדות זולות מאוד (בעלות 50-70 יורו) בעלות מעטה פלסטיק או פיברגלס זול זוכות לקבל דירוג גבוה, ואילו קסדות יקרות ואיכותיות בהרבה משלמות על כך קנס בניקוד שלהן.

לא מאמינים? חפשו באתר של שארפ את הקסדות שקיבלו דירוג 5 כוכבים, וסדרו אותן לפי עלות. תגלו, להפתעתכם, שיש לא מעט קסדות שעולות החל מ- 50 ליש”ט ועד כ- 70 ליש”ט, והן מקבלות 5 כוכבים. בעוד שישנן קסדות של יצרנים הכי איכותיים שיש כמו אראי ושואי שמקבלות רק 3 ו- 4 כוכבים.

אל תסמכו בעיניים עצומות על מבחן שארפ. הוא יכול לסייע בקבלת החלטה, אבל אל תבנו עליו.

בתמונה – Arai RX-7 GP בעלות של מאות יורו – רק 4 כוכבים בדירוג שארפ:

בתמונה – Caberg Trip – פחות מ- 100 יורו אבל 5 כוכבים בדירוג שארפ:

4. אתרים סיניים

אל תקנו שום מוצר בטיחות באתרים סיניים – נקודה!

מילא כשמדובר במדבקות בשקל תשעים, אבל בשום פנים ואופן לא כשמדובר במוצר שאמור להגן על החיים שלך ברגע הכי קשה של תאונה. המוצרים הסיניים אינם עומדים באותם תקנים מחמירים אירופאיים או אמריקאים, ולא – אין באמת קסדת אראי או שואי סינית ב- $49.99 שבאמת זהה למוצר המקורי.

בתמונה – זיופים:

זול עולה ביוקר.

5. תקנים מורשים לייבוא ארצה

חשוב להבין שלפי הגדרות משרד המכס כל אדם אשר מבקש להכניס לישראל מוצר שרכש בחו"ל מוגדר "כיבואן אישי", ולפיכך חלים עליו מספר כללים. בעניין שלנו יש לוודא לפני שמזמינים מחו"ל את סימון הקסדה מבחינת התקן (סוג התקן, אופן הרישום שלו והמיקום המתבקש).

התקנים המאושרים לפי נוהל הייבוא המתוקן החל מיום 26.8.19 הנם כדלקמן:

1. תקן אירופאי ECE22 (עדכון אחרון)

2. תקן אמריקאי FMVSS 218 (עדכון אחרון)

3. תקן בריטי B.S 5361 (עדכון אחרון)

4. תקן ישראל ת"י 511 (עדכון אחרון)

5. תקן יפני Type C, JIS-T8133 בלבד

לכל תקן כזה ישנו מיקום מסוים אשר בו הוא אמור להיות מצוין על גבי הקסדה. לדוגמא: התקן האמריקאי FMVSS 218 DOT יצוין על גב הקסדה בחלקה האחורי כשלידו תהיה אינדיקציה לשנת וחודש הייצור, ואילו הקסדות העומדות בתקן האירופאי ECE22 יהיו עם תווית מתאימה התפורה לרצועת הקשירה של הסנטר.

תמיד שווה לבדוק באתר הרלב"ד, כמו כאן למשל (הלינק עלול להתקלקל עם הזמן, אני לא עוקב אחר תקינותו).

מצ"ב העתק מרשימה פדרלית עדכנית של קסדות המאושרות בתקן FMVSS 218 DOTהוא התקן המאושר לייבוא לישראל, וכן מסמך מעודכן של הוראות נוהל ממשרד התחבורה בעניין זה (המסמכים מעודכנים ליוני 2015).

עידכון 2020: שווה לבדוק את המאמר הבא: הקסדה והראש שלך – תקן FRHPhe לקסדות

האחריות על בדיקת עמידות הקסדה בתקן מסויים חלה עליכם הקונים. לנוחיותכם באתר הבא ניתן לבדוק את הקסדה שאתם מתכוננים לרכוש, כאשר כמובן שהנכון והטוב ביותר לעשות הוא לוודא עם המוכר כי אכן קיים התקן המדובר על הקסדה ואולי לבקש צילום של התקן המודבק/מוטבע/תפור, כדי להיות רגועים:

http://www.helmetcheck.org

helmet-security-standards-1

6. רכישה בישראל, בכל זאת?

לפני הרכישה, בידקו היטב האם אתם יכולים לרכוש את אותה קסדה במחיר דומה בישראל. לפעמים ניתן לקבל מחירי "מבצע" או הנחה ואפילו מחירי "דוד שלח אותי" בחלק נכבד מחנויות האביזרים בישראל. כך תפרנסו בית עסק מקומי, וכך גם תוכלו לקבל שירות במידה ותהיה לכם תקלה. נכון, המחירים בחו"ל נראים אטרקטיביים למדי, אבל אחרי שיקלול דמי המשלוח, המע"מ, דמי הטיפול במכון התקנים (על כל אלה בהמשך) ואבדן הזמן על הגעה למכס – לפעמים עדיף לשלם 100-200 ש"ח יותר ולקבל את אותה קסדה בישראל, אחרי הנחה סבירה.

לדוגמה, קסדת Shoei X-Spirit 2 לרכישה בישראל, אצל היבואן (צילום מסך נכון לרגע כתיבת שורות אלה, מן הסתם המחיר עשוי להשתנות בכל רגע בעתיד):

והנה אותה קסדה לרכישה באירופה (כנ"ל לגבי המחיר):

אמנם התצלומים הם להמחשה בלבד (וכאמור נכונים לרגע כתיבת מאמר זה בלבד), אבל אם תחשבו את העלות האמיתית של הקסדה באירופה (לא כולל מבצעים, הנחות וכיוב') + מע"מ + דמי טיפול מכון התקנים (על כך בהמשך) אל מול אותה קסדה בישראל (לא כולל מבצעים, הנחות מזומן וכו') תגלו שמדובר באותו סכום, ולעיתים אפילו יותר. הדבר נכון בעיקר בקסדות היקרות ביותר, שם ההנחה יכולה להיות משמעותית.

הערה: המחירים המצויינים גם באתר הישראלי וגם באתר הגרמני (במקרה זה) שונים, לעיתים, מהמציאות, שכן בחלק מהמקרים ניתן לקבל הנחות גם ברכישה אונליין. על כך בהמשך.

טיפ: החלטת למדוד את הקסדה בארץ בטרם תזמין? אל תהיה "ישראלי" טיפוסי. בקש מהמוכר בחנות למדוד, בדוק לגבי המחיר, ואם אתה מרגיש לא בנוח שביזבזת את זמנו לריק (אתה ידעת שאתה לא מתכוון לקנות אצלו, הוא לא ידע זאת!) אז תעשה טובה לעצמך ולמצפון שלך וקנה אצלו בחנות דבר מה פעוט. תסתכל על זה כאל מעין "טיפ". אדיבות הולכת לשני הכיוונים.

עידכון 2019: מאז הקלות הייבוא האישי והצפייה לכניסת אמזון לישראל, יבואנים רבים מבצעים ימי מכירות נקודתיים שבהם נמכרות קסדות במחירים הקרובים מאוד למחירי חו"ל + מע"מ. מעת לעת ניתן למצוא קסדות מדגמים מסויימים במחירים שהם אפילו זולים מחו"ל. שווה לבדוק לפני שרצים להזמין אונליין, ולו בשביל השירות שאפשר לקבל בארץ.

7. דמי משלוח

לפני הרכישה יש לבדוק היטב את דמי המשלוח אותם דורש המוכר. אל תתפלאו לגלות שרוב ההנחה שחשבתם להשיג ברכישה בחו"ל נאכל ע"י אותם דמי משלוח שעשויים להגיע לעשרות דולרים ואף יותר. לפעמים, את חישוב דמי המשלוח תוכלו לראות רק אחרי שתגיעו לעמוד האחרון בתהליך הצ'ק-אאוט.

לדוגמה, קסדת Arai RX-7 GP מאיביי שנמכרת בסכום מסויים, ועליו יש סכום לא קטן עבור דמי משלוח:

8. קופונים, מבצעים והנחות

בחלק מהחנויות, בעיקר באירופה, ניתן לקבל הנחה בזכות העובדה שהמחשב שלכם מזוהה ע"י כתובת ה- IP שלו כאחד שאינו שייך לאיחוד האירופאי. אם לא הנחה, אז לפחות לא תצטרכו לשלם את מס הקניה האירופאי. לא מדובר בכל החנויות וזה לא תמיד עובד, אבל בהחלט שווה לבדוק.

לדוגמה:

ברוב חנויות האונליין יש מבצעים והנחות מדי פעם, ולפעמים אפשרות להכניס מספרי קופונים. אם אתם מגלים שבדף הצ'ק-אאוט יש אפשרות להזין מספר קופון, שווה להשקיע כמה דקות בחיפוש בגוגל אחרי קופונים שמתאימים לחנות הזו. החנויות מפיצות את הקופונים הללו לאנשים בצורה חופשית, ואין שום בעיה להשתמש במספר שכזה, לפעמים אפשר להשיג הנחות יפות מאוד.

לדוגמה, חיפוש פשוט בגוגל מציג את הקופונים הבאים לאתר הפופולרי FC-Moto (לא נבדק, לשם המחשה בלבד):

עידכון 2019: מרגע שאמזון החלה בכניסה שלה לישראל, מוצרים רבים שנמכרים באתר נשלחים ארצה ללא דמי משלוח (נכון לעכשיו – בקניה מעל $49, אבל זה עוד יכול להשתנות).

לדוגמה:

9. מיסי קניה בחו"ל והחזרים

כשרוכשים קסדה (או כל פריט אחר) בארה"ב, שווה להכיר את החוקים המוזרים שלהם לגבי מס קניה. כשחנות מוכרת אונליין ללקוח ושולחת את הציוד למדינה אחרת בתוך ארה"ב (או לחו"ל), אתם פטורים ממס קניה מקומי. המקרים הבודדים בהם כן תחוייבו במס קניה יהיו כאשר כתובת המשלוח נמצאת באותה מדינה כמו זו שממנה נשלח הציוד. בכל מקרה, אם חשבתם לנצל חבר שבדיוק נמצא בטיול בארה"ב ולהפיל עליו קסדה כדי שיביא לכם אותה ארצה, בידקו האם החנות שממנה אתם קונים (או ליתר דיוק – המחסן שממנה מתבצע המשלוח עצמו) נמצאים באותה מדינה כמו החבר. אם כן, בקשו מהחבר לעבור למדינה אחרת בארה"ב, או בצעו את הרכישה מחנות אחרת.

טיפ לרכישה בחנות אמיתית באירופה: אם אתם רוכשים קסדה (או כל מוצר) בחנות אמיתית באירופה, בקשו מהמוכר שימלא לכם טופס של החזר מס. לרוב, מדובר רק ברכישות בשווי של מעל סכום יורו מסויים (משתנה ממדינה למדינה), ולעיתים יש הגבלות אחרות, אבל קסדה עולה לרוב יותר מאשר מגבלה זו. עם הטופס המלא יש לגשת בשדה התעופה למשרדי החזר המס, ביחד עם הקסדה, עוד לפני הצ'ק-אין למטוס. החתימו את הפקיד, וקבלו את החזר המס במזומן או לכרטיס האשראי שלכם. את הטופס יש לשלשל, כשהוא חתום, לתיבה הנמצאת בסמוך לאשנב הפקיד.

גם בארצות הברית ניתן לקבל באופן תיאורטי החזר על מס הקניה, אבל מניסיוני בלתי אפשרי לבצע זאת בפועל, שכן בניגוד לשדות תעופה אירופאיים, בשדות התעופה העיקריים בארה"ב כלל אין עמדה להחזרי מס (היתה עמדה כזו ב- JFK אבל היא לא פעילה מזה שנים אאל"ט). לאחרים יש אולי ניסיון טוב יותר. לכן קנייה של מוצר בחנות פיזית בארה"ב (או אונליין ומשלוח למלון למשל) עלולה לעיתים להיות יקרה ממה שאתם חושבים, שכן המחירים באתרים ובחנויות אמריקאיות אינו כולל מס קניה ולכן הוא עלול להטעות.

עידכון 2019: בכל קניה של מוצרים באמזון בעלות של מעל $75 תראו כיצד חישוב המחיר הסופי יכלול בתוכו גם את עלות המיסים, בצורה שקופה וקלה להבנה. כך יוצא שמה שאתם משלמים לאמזון כולל את הכל, ואתם יכולים להיות בטוחים שלא תצטרכו לשלם אפילו לא שקל אחד נוסף מעבר למה ששילמתם לאמזון. מצד שני, רכישת מוצרים (או קסדות) באתרים אחרים שאינם אמזון עדיין כרוכה, לעיתים, בתשלומים נוספים מרגע שהחבילה הגיעה ארצה. קחו את זה בחשבון.

לדוגמה, חישוב מיסים באמזון:

10. חסימת משלוח קסדות של יצרנים מסויימים לישראל

בקנייה אונליין לעיתים תגלו שקשה מאוד למצוא מוכר או חנות שיסכימו למכור לכם קסדה מתוצרת יצרן מסויים (בעיקר המובילים כמו Arai ו- Shoei)  ולשלוח אותה לישראל. הסיבות לכך מגוונות, אבל לרוב הן קשורות להנחיות של היצרנים עצמם האוסרות על המוכרים לבצע משלוח ציוד למדינות זרות. ישנם מוכרים שאינם מקפידים על הנחיה זו, אבל על כל מקרה – חובה ליצור קשר עם המוכר או החנות בטרם אתם מבצעים את ההזמנה, ולעיתים שווה לשאול אם הם מוכנים לבצע משלוח לישראל גם אם האופציה אינה מצויינת באתר.

לדוגמה, יצירת קשר עם מוכר בנוגע למשלוח קסדה לישראל:

טיפ: בתקשורת מול מוכרים זרים הקפידו להיות אדיבים, מנומסים, ולא "ישראלים" טיפוסיים. כשאתם כותבים באנגלית – אל תכתבו ב- CAPS LOCK, השתמשו באותיות קטנות (אות תחילית גדולה גם בתחילת משפט וגם בשמות אנשים או יצרנים). שימוש באותיות גדולות לאורך כל המייל נחשב כצעקה לא מנומסת, והיא מעצבנת את הקורא שלא מכיר ולא רוצה להכיר את "דוד מפתח-תקווה". אם אתם מבטיחים משהו, קיימו את ההבטחה שלכם. אמנם המוכר לא יחזור לרדוף אתכם, אבל בכך שרפתם לכם קשר ודפקתם כל ישראלי אחר שירצה לבצע רכישה ממנו בעתיד. אמרתי כבר? אל תהיו ישראלים…

10. בחירת דרך המשלוח

אם החנות או המוכר מציע לכם מספר אפשרויות למשלוח, בשום פנים ואופן אל תבחרו במשלוח באמצעות חברת שילוח כגון FedEx, UPS או DHL, וגם לא EMS. הסיבה לכך היא שלא רק שתשלמו יותר עבור המשלוח (בתמורה לכך שלכאורה הוא אמור להגיע ארצה מהר יותר), אלא שחברות השילוח משחררות בעצמן את המוצרים מן המכס (מעין תהליך מכס פנימי – המדינה סומכת עליהן לבצע זאת בעצמה), וכן גובות על התהליך תשלום נוסף. דהיינו, גם תשלמו יותר על המשלוח, גם תשלמו בוודאות מוחלטת את תשלום המכס, וגם תצטרכו לשלם לחברת השילוח דמי עמלת שיחרור. לא חבל על הכסף?

הבחירה הטובה ביותר היא שימוש בשירות הדואר הבסיסי של המדינה ממנה המוכר שולח את המוצר. לדוגמה, בארה"ב יש לבחור בשירות ה- USPS, הוא הדואר האמריקאי. אם אין לכם אלטרנטיבה כזו, בצעו את הרכישה אצל מוכר אחר.

עידכון 2019: אני חוזר לעניין אמזון ומזכיר שהמשלוח למוצרים רבים באמזון הוא בחינם בעלות של מעל $49 (נכון לרגע זה). שווה לנצל הטבה זו.

11. דואר רשום, מעקב, ביטוח

אם החנות או המוכר מציע לכם את האפשרות למשלוח באמצעות דואר רשום + שירות מעקב, נצלו זאת גם אם זה יעלה עוד כמה דולרים או יורו. שירות המעקב יעזור לכם לראות איפה נמצאת החבילה, ואם יש בעיה תוכלו לנסות לאתר אותה. אם יש אפשרות לביטוח המשלוח, אל תתקמצנו. תצטערו שלא עשיתם זאת במידה וקרה משהו למשלוח.

טיפ: במידה והחבילה מופיעה כ- Attempted Delivery אבל אתם לא קיבלתם על כך שום הודעה ואף שליח לא דפק על דלת ביתכם, סביר להניח שהחבילה תקועה במכס (ראה אייטמים הבאים). המכס לא ממהר לשלוח לכם את ההודעה על כך, וכך יכולים לחלוף מספר ימים מיותרים. במידת הצורך יש להצטייד במספר המעקב ולפנות לבית המכס הראשי באזור מגוריכם, ולבקש שיאתרו לכם את החבילה.

לדוגמה, אתרי המעקב של USPS ושל דואר ישראל:

12. תוספות ואביזרים

הקסדה אותה רכשתם מגיעה, לרוב, נטו וללא תוספות. האם המשקף שלה הוא מסוג פין-לוק (כזה שמאפשר התקנה של רכיב שמונע אדים מצידו הפנימי של המשקף)? האם יש אפון? סנטרון? האם יש תוספות אחרות? האם תצטרכו לשלם על התוספות הללו? האם אחרי התשלום, ובהשוואה אל מול המחירים בישראל, עדיין שווה לרכוש את הקסדה בחו"ל?

האם אתם רוצים לרכוש גם, לדוגמה, משקף כהה? כמה הוא עולה? הכניסו אותו לאותה רכישה כדי שלא תצטרכו לשלם עליו דמי משלוח כפולים.

ישנן קסדות (כמו למשל HJC RPHA 11 ואחרות) המגיעות עם שני משקפים. אבל רוב הקסדות מגיעות עם משקף אחד בלבד. תבדקו.

13. תשלום

בבואכם לשלם עבור הסחורה שרכשתם השתדלו תמיד לשלם ב- PayPal. לשיטת תשלום זו יש יתרון בכך שהרוכש מבוטח על כל כספו במידה והוא אינו מקבל את הסחורה או במידה ומתגלה בעיה כלשהי עם המוכר. האתר של PayPal הוא מהמוגנים והמאובטחים בבנקאות אונליין, והם אמינים בצורה כמעט מוחלטת.

אם בכל זאת מתגלה בעיה, פתחו Dispute בהקדם האפשרי (רק אחרי שביררתם את העניין עם המוכר), וכך תוכלו לממש את זכותכם להגנה. אל תחכו חודשיים, עשו זאת מיד עם התפתחות הבעיה. שמרו העתקים מכל התכתובות שלכם עם המוכרים.

אם אין לכם PayPal (קל מאוד לפתוח שם חשבון) תוכלו לרכוש כרטיס אשראי חד-פעמי מהדואר, לטעון אותו בסכום מסויים, וכך להגן על עצמכם מפני זליגת פרטי האשראי שלכם לגורמים זרים.

עידכון 2019: מרגע שאמזון החלה בכניסה שלה לישראל היא החליטה לשים גם את חברות האשראי על הכוונת שלה. נכון לרגע זה, תשלום בשקלים באמזון יהיה זול יותר ברוב המקרים מאשר תשלום בדולרים, ואז המרת המטבע למטבע ישראלי בכרטיס האשראי שלכם. תבדקו את העניין, אבל נכון לעכשיו מומלץ לשלם באמזון בשקלים ישראלים ולא בדולרים.

14. תשלום מע"מ

בהגיע הקסדה למכס ישראל ובמידה והיא תיעצר ע"י המכס, תקבלו לתיבת הדואר שלכם פתק נחמד שמבקש מכם תשלום מע"מ על סך עלות הקסדה + דמי המשלוח. כן כן, תשלמו מע"מ גם על דמי המשלוח. למה? מאותה סיבה שכלב מלקק לעצמו את הביצים. אם יש לכם מזל, זו ההפתעה היחידה שתקבלו. שלמו את המע"מ וקוו שהתוספת הנחמדה הזו לא אכלה לגמרי את ההנחה שאותה קיוויתם להשיג.

טיפ למנסים לתחמן את המערכת: אל תבקשו מהמוכר להצהיר על מחיר נמוך יותר מזה ששילמתם. לא רק שזה עלול לשרוף את הקשרים שלכם עם המוכר שרואה לפניו אדם שאין מילה אחרת לתאר אותו פרט לרמאי, אלא שגם המכס עלול לתהות מדוע קופסה שמכילה קסדה חדשה לגמרי מוצהרת בשווי של $75. אנשי המכס אינם טפשים, וגם הם יודעים להשתמש בגוגל, שלא לדבר על כך שהם ראו פחות או יותר כל תכסיס אפשרי עלי אדמות. תהיו ישרים, שלמו את מה שמגיע להם, ותתחדשו.

15. מכון התקנים

אם אלת המזל לא ביקרה אתכם אתם עלולים לגלות את הפתעה מספר שתיים. בשנה-שנתיים האחרונות קסדות שנתפסו במכס חוייבו לקבל אישור של מכון התקנים. מדובר בבירוקרטיה תמוהה, מעין חותמת גומי, שבמסגרתה אתם אמורים לשלוח למכון התקנים צילום של הקסדה מ- 4 זויות, ולשלם להם סכום של 325 ש"ח על מנת לקבל את אותה חותמת נחשקת. לא, הם לא בודקים את הקסדה עצמה. לא, לא מעניין אותם שבדיוק לפני חמש דקות הם נתנו אישור למסכן אחר שרכש בדיוק את אותה קסדה. שלמו ותסתמו את הפה. עכשיו סביר כבר להניח שכמעט כל ההנחה שקיוויתם להשיג ירדה לטימיון.

רצ"ב לינק להסבר מאוד מפורט של הגולש סינבד בפורום אופנועים המתאר את תהליך שיחרור הקסדה.

אגב: לאחרונה הועלו מספר פוסטים בפורום אופנועים שסיפרו שהתהליך קוצר וכעת יש לשלם "רק" 130 ש"ח עבור שחרור + מכון התקנים, ושלא היה צורך בתמונות. אין לי מושג אם השינוי הזה "תופס" ב- 100% מהפעמים, אבל אם כן מדובר בהפחתה מסויימת של העונש שמוטל על הרוכש.

עידכון 2014: לאחרונה מסתבר שהמדינה מערימה כל קושי אפשרי על רוכשי הקסדות מחו"ל. תוכלו לקרוא על התפתחויות בנושא במאמר הבא:

רכישת קסדות בחו"ל – המדינה נגד האזרח

ועוד אגב: יש קסדות שמצליחות לעבור את המכס ללא טרטור ויש כאלה שנעצרות. לא ברור למה ומדוע. אם אתם מאמינים בכוח עליון זה הזמן לנצל קשרים איתו.

אז מה צריך לעשות? שימו לב.

לאחר קבלת ההודעה מן המכס בדבר הדואר שהגיע אליכם יש לבצע את הפעולות הבאות:

1. למלא טופס הזמנת שחרור מהמכס של המעבדה המוסמכת (ניתן להוריד מהאתרים של כל מכון)

2. לקחת טופס "הזמנה לשחרור דבר דואר – שנתקבל מדואר ישראל"

3. לצלם את חשבונית הקניה

4. לצלם את רישיון הרכב (קטנוע, אופנוע, טרקטורון)

5. לצלם את תעודת הזיהוי/רישיון נהיגה של הרוכש שעל שמו התבצעה הקניה

את הטופס המלא + המסמכים האמורים לעיל אתם נדרשים לשלוח אל המכון אשר אמור לשלוח את הבודק מטעמו באופן פיזי למכס כדי לבדוק האם קיים הסימון על הקסדה או לא.

הערה: יש כאלה שמדווחים שהם התבקשו לצלם את הקסדה מ- 4 כיוונים ולצרף את הצילומים לחומר שהם שולחים לבדיקה. יש אחרים שלא התבקשו לעשות זאת, ולטענתם המהנדס הגיע פיזית לאתר המכס כדי לבצע את הבדיקה. בין כך ובין כך, מדובר בטרטור מתסכל.

מצויידים במידע זה לא נותר לי אלא לומר לכם קדימה לעבודה, בהצלחה ברכישה, ותתחדשו!

הערה חשובה + כיסוי תחת משפטי: בייבוא "מזוודה" (דהיינו "חבר" או דוד הביא לי במזוודה) תוכלו מן הסתם לחסוך את כל העלויות הללו, אבל (והנה מגיע כיסוי התחת) אתם עלולים לעבור על החוק במידה ושווי הציוד שהבאתם עולה על המותר על פי חוק. בידקו עם רשויות המס בטרם תצאו לחו"ל. אין בפוסט זה משום המלצה לעבור על החוק.

עידכון 2015: בסדרת פוסטים בקבוצת "זולו" בפייסבוק, העלה עו"ד ליאור לוגסי מידע חדש וחשוב אודות תהליך שחרור קסדות שמיוצרות בארה"ב, שם יש בעיה מסויימת עם זהות התקן שהקסדה עומדת בו. הרוכב רכש קסדה מתוצרת חברת Bell, ושלח אותה ארצה. כאן החלו תלאותיו. להלן ציטוטים נבחרים:

"נטען על ידי משרד התחבורה כי אם הקסדה חלילה וחס מארה"ב ולא מאירופה, ישנו תקן אחד שעל הקסדה לעמוד בו (FMVSS 218 DOT) החל משנת 2008 וכמובן שעלי להוכיח על ידי הצגה של מבחן מעשי ( כן רוצים שאני אציג מבחני ריסוק של הקסדה כאילו אני חלק ממערך החברה ויש לי את כל הנתונים ), שהיא עומדת בתקן הנדרש. ככל ולא תוצג תעדה רשמית של ארגון ה-NHTSA בדבר התקן שציינתי, לא תותר הכניסה לישראל של הקסדה.

מצאתי אתר רשמי (פדרלי) שמפרסם את רשימת הקסדות המאושרות לפי תקן FMVSS 218 DOT האמריקאי שמתקבל בישראל והקסדה שלי נמצאת ברשימה. שלחתי את הלינק למהנדס בטכניון. עדיין זה לא היה מספיק.

פה החלטתי שכך זה לא יכול להמשך ומישהו חייב להרים את הכפפה. ציינתי בפני המהנדס שדרישתו של משרד התחבורה אינה עומדת בבחינה הגיונית של הדברים וככל וישנו אישור פדרלי לגבי סוג הקסדה והסימון, הקסדה עומדת בתקן הסימון הישראלי הנדרש ת"י 511 ובתקן האמריקאי, אין ולא יכולה להיות שום סיבה למנוע את כניסתה של הקסדה לישראל.

ביקשתי שיהיה ברור שכל תשובה אחרת מכן מוחלט תוביל אותי לבית המשפט להכריח את משרד התחבורה להסביר מהי הסיבה (ואין כזאת) שאני מנוע מלהכניס את הקסדה.

לקח למשרד התחבורה שבוע לתת תשובה ותאמינו או לא, היום התבשרתי שהבקשה/דרישה שלי ממשרד התחבורה התקבלה ותקנות ייבוא קסדות לישראל/נוהל בדיקה שונו לטובת המייבא הפרטי. מהיום כל אדם שירצה להכניס קסדה לתחומי מדינת ישראל, והיא אכן מסומנת כבעלת תקן כדין, לא ידרש להמצאת אישורים מחברת האם/ ארגונים אמריקאים/פדרליים/חלל, להכניס מוצר שכזה."

אבל חשוב לציין:

"המדינה עדיין גובה דרך הטכניון 325 ש"ח עבור הגעתו של המהנדס למכס ובדיקה של ההטבעה או המדבקה על הקסדה. ההבדל העיקרי הוא שאם אתה מזמין קסדה שמסומנת בתקן הנדרש אבל אין מבחן מעשי שלה בטכניון, לא יאשרו כניסה שלה. זה לא נשמע כזה דבר שמשרד התחבורה האמריקאי יאשר שיש תקן והטכניון לא יקבל את אישורו וזה בדיוק מה שקרה לי. הקסדה שלי מאושרת ואין מבחן בטכניון שלה. נכון להיום זה תוקן ושונה והתקן המסומן הוא הקובע."

ולסיכום:

"למעשה התוצאה היא בשני מובנים:

1. הסימון התקני על גבי הקסדה מספיק ואין צורך להמציא אישורים/מבחנים והשד יודע מה עוד.

2. עדיין תשלם אגרה עבור בדיקת המהנדס, רק שכאן לא צריך לגשת תחילה למכס אלא ליצור קשר עם הטכניון, למלא את הטופס שלהם, לשלם 325 ש"ח, לשלוח את האישורים למכס בפקס ואז יודיעו לך שאתה יכול לבוא לאסוף ו/או לקבל אותה בדואר שקרוב אליך לאחר תשלום המע"מ."

עידכון 2019: לאחרונה החלו בדואר ישראל לשחרר את הקסדות בצורה חלקה ופשוטה הרבה יותר מאשר בעבר. כבר אין צורך למלא טפסים או לחכות לבודק מטעם הטכניון, כיוון שבודק כזה מגיע בצורה קבועה לבית המכס ומבצע בעצמו את הבדיקות. אם הקסדה שלכם תואמת את התקן (ראו סעיף 5 למעלה) אז יש מצב שתוכלו לקבל אותה ללא בירוקרטיה מיותרת.

האם יש לכם טיפים נוספים בנושא צרכנות? שלחו אלי או כתבו בטוקבקים, אשמח לפרסם אותם לטובת הקוראים.

68 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות