כזה עוד לא ראינו – הצעת חוק שקובעת שהשמש תזרח במערב

בואו אספר לכם סיפור הזוי. נניח שאי שם במדינה דימיונית חי לו אדם בעל שררה, כוח והשפעה אין קץ. ונניח שחשקה נפשו של אדם זה בכתיבת ספר שכל אזרחי המדינה יחוייבו לרכוש, ואשר יכניס לקופתו הון לא קטן. ישב הפריץ על כס מלכותו והחל במלאכת הכתיבה, אלא מה, כיוון שהיה עצלן ולא יסודי, וכיוון שכלל לא ידע איך באמת צריך לכתוב ספר – עשה את מה שכל הפריצים היו רגילים לעשות באותה מדינה: לחרטט.

רצה הגורל, והחירטוטים של אותו שר היו שגויים ביסודם. במקום לכתוב “אדום”, הוא כתב “ירוק”, ובמקום לכתוב “מזרח” הוא כתב “מערב” וכיוב’. אבל כיוון שהספר פרי דימינו יצא כבר לדפוס והודפס במיליוני עותקים, וכיוון שכל אזרחי המדינה הוכרחו לרכוש עותק אחד של הספר – לא יכול היה הגביר לחזור בו מטעותו, שכן זה היה מוציא אותו קטן, עלוב וטיפש למדי. האזרחים לא הסתפקו ברוע הגזרה, אלא ברוב חוצפתם העזו להטיל דופי בדברי החוכמה של השר הבכיר, וחלקם אף העז להתעמת עם פקידיו במסדרונות בתי המשפט.

לכן בחר השר בדרך יצירתית במיוחד. הבה נכריח את אזרחי המדינה לקבל את הטעות בספר, גם אם כולנו יודעים שזו טעות. מעתה השמש תשקע במזרח ותזרח במערב. למה? “ככה אני קבעתי”, אמר השר(ץ).

מה הייתם אומרים לו הצעת חוק כזו היתה עולה על שולחן הכנסת, ומישהו היה שוקל ברצינות להתקדם בתהליך חקיקת חוק שכזה? מה הייתם אומרים לו הכנסת היתה מעבירה חוק שכזה ומטילה על האזרחים משמעות חדשה למושגים זריחה ושקיעה?

כן. זה קורה. וכן, ניחשתם נכון – מדובר במדינת ישראל.

בכתבה בפורסמה אמש בכלכליסט תואר מצב זהה לסיפור הדימיוני שלנו. המשרד לבטחון פנים ביחד עם המשטרה ומשרד התחבורה עשו פאשלה. הם התקינו מצלמות מהירות (גאטסו, פרוייקט א-3) במאות עמדות ברחבי הארץ. הכל טוב ויפה והמטרה ראוייה – הגברת הבטיחות בכבישים – אם כי לא בטוח שהמצלמות מבצעות את משימתן, אפילו להיפך. מסתבר שאף אחד לא בדק האם המצלמות אמינות והאם הן באמת מתעדות בדיוק מירבי את המהירות של הרכבים שעוברים על ידן. כיוון שכך, אזרחים פונים לבתי המשפט על מנת להגן על עצמם מפני האכיפה הדרקונית – ויש שיאמרו – לא מדוייקת. פניות אלה לבתי המשפט יוצרות עומס כבד על המערכת המשפטית, ובכך מעוניין המשרד לבטחון פנים לטפל.

במקום לטפל בשורש הבעיה ולוודא שהמצלמות אכן אמינות על ידי בדיקתן וכיולן והצגת המסמכים המתאימים בפני הציבור – בוחר השר לבטחון פנים להכריז על השרץ – על המצלמות – כאמינות. דהיינו, אם המצלמה אומרת שנסעת בקטע כביש מסויים במהירות 110 קמ”ש – זו המהירות שנסעת בה, גם אם בפועל נסעת במהירות שונה לחלוטין.

מזרח ומערב? לא. מעכשיו אני קובע.

הצעת החוק אומרת: “במצב משפטי זה, שבו אמינותם של מכשירי אכיפה נמצאת חדשות לבקרים בהתדיינויות משפטיות, היציבות המשפטית ואמון הציבור במערכת אכיפת החוק נפגעים. הדברים אמורים במיוחד בכל הקשור לאכיפת דיני התעבורה נוכח היקף העבירות הנאכפות ודרכי האכיפה”.

על פי לשון התזכיר שפורסם בכלכליסט, “השר לביטחון הפנים בהתייעצות עם שר הכלכלה והתעשייה, שר התחבורה והבטיחות בדרכים ושר המשפטים, לאחר שקיבל חוות דעת מאת ועדת אמינות מכשירי אכיפה, רשאי להכריז עת תקן למכשירי אכיפה כ’תקן אמינות’. תקן זה יהיה תקף גם לגבי אמצעי אכיפה נוספים שבהם תשתמש המשטרה בעתיד”.

הצעת חוק של משרד התחבורה: מצלמות המהירות יוגדרו אמינות

אגב, כבר כתבתי על זה פעם לפני כמעט 4 שנים. שוב מסתבר שהמציאות עולה על כל דימיון:

פיברוק צילומי מכמונות מהירות? בקרוב אצלנו? אולי

 

4 Comments

Add a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות